Ликвидация на предприятие/заличаване на ЕТ и ваучери за храна

ЗДДС. Задължение за дерегистрация по ЗДДС за дружество, което е прекратено и обявено в ликвидация
ЗДДС.  Въпрос: За търговско дружество с регистрация по ЗДДС е взето решение за прекратяване и същото е в ликвидация. Съществува ли възможност за това дружество да остане регистрирано по ЗДДС лице, предвид продължаващото извършване на сделки по повод осребряване на имуществото му?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Дата на дерегистрацията по ЗДДС в случаите на прекратяване на юридическо лице
ЗДДС. Въпрос: Нормата на чл. 109 от ЗДДС предвижда подаване на заявление за дерегистрация от прекратено юридическо лице в 14-дневен срок от „настъпвне на съответното обстоятелство по чл. 107”. Същата дата е посочена и като дата на дерегистрацията на лицата (чл. 109, ал. 6 от ЗДДС). Коя всъщност е датата, на която настъпва прекратяването на юридическото лице – капиталово търговско дружество?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на продажбата на активи в процеса на ликвидация на търговско дружество след неговата дерегистрация по ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: Търговско дружество в ликвидация има непродадени активи (машини). При дерегистрацията по ДДС върху тях е начислен ДДС по пазарни стойности. Предстои тези машини да бъдат продадени на друго българско предприятие. Тази доставка ще бъде ли третирана като облагаема с ДДС? И ако е така, и същата е на стойност над 50 000 лв., ще доведе ли тя до задължителна регистрация по ЗДДС на дружеството в ликвидация?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Дерегистрация по ЗДДС при продажба на предприятие на ЕТ по чл. 15 от ТЗ
ЗДДС. Въпрос: Едноличен търговец (ЕТ) с регистрация по ЗДДС продава своето предприятие по реда на чл. 15 и сл. от ТЗ. В този случай задължен ли е той да прекрати регистрацията си по закона? Как трябва да се процедира в подобни ситуации?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Налични активи, за които не се начислява косвен данък при дерегистрацията по ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: За регистриран по ЗДДС търговец е постановено прекратяване с ликвидация. Лицето подлежи на задължителна дерегистрация по закона. Същото притежава налични активи от различно естество: материални и нематериални, дълготрайни и краткотрайни. За част от тях лицето е ползвало данъчен кредит, а за други – не. Налице са и активи, които са стари сгради по смисъла на нормативната уредба на ДДС. Кои налични при дерегистрацията активи се облагат с ДДС съгласно чл. 111 от ЗДДС и за кои такъв данък не се дължи?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране по реда на ЗДДС при делба на имот
ЗДДС. Въпрос: Фирма, регистрирана по ДДС, е закупила ½ идеална част от имот (УПИ) от физическо лице за сумата от 60 хил. лева, и съответно без да ползва данъчен кредит. Другата ½ част принадлежи също на физическо лице. Впоследствие настъпва неразбирателство в намеренията на съсобственика и фирмата, и тя подписва договор за делба, съгласно който другият съсобственик получава целият имот, а фирмата за уравнение на дела й получава 10 хил. лева (предвид силно падналата цена на имота). Тъй като е регистрирана по ДДС, фирмата следва да внесе такъв данък. Коя ще е основата, върху която ще се начисли ДДС – цената на придобиване или сумата, която получава при делбата?
 
 
Отговор: Ивайло Кандарев, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Данъчно третиране при преустановаване на дейност на ЕТ и заличаване

ЗДДФЛ. Въпрос: ЕТ преустанови дейността си и ще подава заявление за заличаване. Трябва ли да подадем данъчна декларация,  да попълним Приложение № 2  и да внесем данък към датата на вписването на решението за заличаване? Освен това формира ли се допълнително данъчно задължение върху балансовата стойност на активите?

 

 

Отговор:  Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗМДТ. Дължимост на такса смет през периода на ликвидация на дружество/кооперация
ЗМДТ. Въпрос: Може ли да се преустанови плащането на такса смет през периода на ликвидация на дружество/кооперация, доколкото през този период не се извършва стопанска дейност или най малкото да се редуцира?
 
 
Отговор: Златка Мицова, данъчен консултант
ТЗ. Процедура на прекратяване и ликвидация на дружество
ТЗ. Въпрос: Имам регистрирано ООД заедно с моята майка. Дружеството не осъществява дейност от около 4-5 години. Не е пререгистрирано в Търговския регистър. Искам да прекратя дружеството, но чувам че трябва заедно с това да извърша ликвидация. Каква е последователността, който трябва да спазя, за да се освободя от дружеството? Има ли разлика между прекратяване и ликвидация?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат