Лизинг и вземания

Третиране на лизинговите договори в нормативната уредба на ДДС
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Материалът е посветен на третирането на лизинговите договори в нормативната уредба на ДДС. Разгледани са следните въпроси:
-        същност на лизинговия договор;
-        режим на лизинговите договори по ЗДДС; 
-        видове лизингови договори за целите на ДДС и критерии за тяхното разграничаване (общи постановки; за „идентичността“ между две стойности и какво се има предвид под „сбор от дължимите вноски по договора за лизинг”; относно остатъчната стойност, при заплащането на която може да бъде упражнена опцията за придобиване на лизинговата вещ);
-        облагане по закона на договорите за лизинг по чл. 6, ал. 2, т. 3 от ЗДДС;
-        облагане на договорите с опция, по който възникват доставки на услуги;
-        особени случаи (промяна във вида на лизинговия договор; отказ от правото (опцията) за придобиване на собствеността върху лизинговия актив или прехвърляне на това право на трето лице; замяна на лизингополучателя по договор за лизинг по чл. 6, ал. 2, т. 3 от  ЗДДС; третиране по ЗДДС на ситуации, в които има настъпила тотална щета на актив, предоставен за ползване по договор за лизинг).
 
Материалът е илюстриран с примери. Коментирана е практика на НАП. Анализирано е Решение на СЕС от 16 февруари 2012 г. по дело С-118/11 („Еон Асет Мениджмънт” ООД).
 
Изложено  е мнението на автора по спорни въпроси.
Специална погасителна давност
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Институтът на погасителната давност е уреден в Закона за задълженията и договорите (чл. 110 - 120 от ЗЗД).
 
Съгласно чл. 110 от ЗЗД с изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок. Съществуват обаче и вземания със специална погасителна давност, различаваща се от посочената в чл. 110 от ЗЗД.
 
Целта на материала е да се разгледат случаи на специална погасителна давност, като се  акцентира върху:
-       всеки от случаите на специална погасителна давност, посочени в чл. 111 от ЗЗД, като се обърне внимание на специфични моменти и особености, както и
-       случаи на специална погасителна давност, регламенитрани в други закони – Търговския закон, Кодекса на труда, Кодекса за застраховане.
 
Разгледани са и въпросите, свързани с течението на погасителната давност (начален момент, от който тече погасителната давност, прекъсване, спиране, начин на изчислявен на срока)
 
изявлението за признаването на вземането