ВОД и ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ

ЗДДС. Третиране на доставка на подизпълнител на фирма от ЕС, директно заминаваща за трета страна
ЗДДС. Въпрос. Ние сме фирма подизпълнител на австрийска фирма „Х“ за производство на различни детайли (стоки). Имаме съответно поръчка и получени авансови плащания за нея. В края на месеца предстои завършване на поръчката и съответно нашият клиент „Х“ ни информира, че стоката директно ще замине за Китай от България. Те ще префактурират стоката на друга австрийска фирма „У“ и тя реално ще бъде износител на стоката, а не фирма „Х“.
 
Въпросите са:
  1. Какво основание и каква ставка на ДДС следва да посочим във фактурата към нашия клиент „Х“? Сделката не е ВОД тъй като стоката няма да замине за Австрия. Сделката износ ли ще бъде (съгл. чл. 28 от ЗДДС), но пък от друга страна нашата фирма няма да фигурира в митническите документи. Как следва ние да си оформим документите?
  2. Подлежат ли на регистрация по нашия ЗДДС австрийските фирми? Ако фирма „У“ не следва да се регистрира по закона, на какво основание от ЗДДС ще трябва да начисли ДДС?
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит по фактури, платени в брой, без касови бележки
ЗДДС. Въпрос. Имам следния казус: клиенти ми дават фактури, които са платени в брой, но са се изгубили или не са взети касови бележки. Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗКПО нямам основание за  признаване на този счетоводен разход за данъчни цели. Въпросът ми е имам ли право да ползвам данъчен кредит по тези фактури, след като на края на година няма да ги призная за целите на ЗКПО?     
 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно доставка на услуги на трети страни по интернет
ЗДДС. Въпрос. Осъществяваните от дружество „А“ доставки 98% са услуги, извършвани по електронен път, предназначени за трети страни. Въпросът ми е следва ли да се възстановява ДДС по реда на чл. 92, ал. 3 от ЗДДС, т.е. в 30 - дневен срок от подаване на справка - декларация?
 
Становището на данъчната администрация от офис - Витоша е, че това не са облагаеми доставки със ставка „0“, а доставки извън територията на страната и поради тази причина не попадат в обхвата на чл. 92, ал.3.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация
ЗДДС. Въпрос. Дружество, нерегистрирано по ЗДДС закупува през 2014 г. животни -  телета с цел угояване и продажба. През годината има закупени фуражи, лекарства и гориво, които са изразходвани за храна на животните, лечение и ваксиниране, превоз и товаро-разтоварни работи, пряко свързани с отглеждането на животни. Февруари 2015 г. дружеството се регистрира доброволно по ЗДДС. Въпросът е - към датата на регистрация имаме ли право на данъчен кредит за изразходваните фуражи, лекарства и гориво, които са увеличили стойността на отглежданите животни (налични към датата на регистрация) като прираст?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на карти за обществен транспорт във връзка с охранителна дейност
ЗДДС. Въпрос.Фирма извършва охранителна дейност. Имаме обекти,които са извън рамките на града. В тази връзка се налага да закупуваме карти за обществен транспорт за работници които трябва да се предвижат до обект ,който следва да охраняваме. В тази връзка имам следния въпрос – за фактурата, която получаваме за издадените карти можем ли да ползваме данъчен кредит, след като дейността ни е охранителна?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно префактуриране на стоки
ЗДДС. Въпрос. Имаме дългогодишен партньор в Израел, който иска да направи износ за Франция, но понеже не познава още контрагента, желае да фактурира стоката на нас, а ние да я "продадем" на Франция, като стоката ще пристигне с кораб-директно във Франция, при крайния потребител. Искам да уточня - става дума за стоки с авторски права, които ние делим с израелския партньор и имаме право да ги продаваме в ЕС. Какви документи следва да съставим - реално, няма да имаме митническа декларация за внос?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Относно продажба на патент, притежаван от физическо лице
ЗДДС. Въпрос. ЕООД, предоставя значителна сума на собственика – физическо лице с цел разработка на идея за патентоване, като след разработването му патентът ще се узакони в чужбина и прехвърли на дружеството. Последващата продажба на узаконения патент от собственика на дружеството е ли независима икономическа дейност, изискваща регистрация на физическото лице по ЗДДС или е епизодична еднократна сделка?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Относно допусната грешка, свързана с временни разлики

ЗКПО. Въпрос. През 2013 г. са начислени неизплатени лихви по два получени заема от физическо и юридическо лице, които са отнесени по сметка "Разходи за бъдещи периоди", а не в текущи разходи. С посочените разходи не е извършвано регулиране на слабата капитализация и не са намерили отражение в Приложение № 1 за преобразуване на счетоводния резултат. Трети заем е върнат и е изплатена лихва по него. Тя е отнесена на разход и с нея е регулирана слабата капитализация.

 

При откриването на този факт се изготвя Отчет за приходите и разходите (ОПР) за 2013 г. с включване и на начислените неизплатени лихви в разход, извършва се регулиране на слабата капитализация и се попълва ГДД за 2013 все едно не е била допускана грешката. Данъчният резултат не се променя. Разликата е в счетоводния резултат, в таблицата за регулиране на слабата капитализация, както и в попълване на клетките в раздел А от Приложени № 1 за преобразуване на счетоводния финансов резултат. Необходимо е било да се попълнят две от тях в увеличение:

-        за разходи на физически лица неизплатени към 31.12 и

-        разходи за лихви по прилагане режима на слабата капитализация (тя е попълнена, но сумата не е точна), т. е. това което не е отчетено на разход и с него не е преобразуван счетоводния резултат. Така или иначе през 2014 счетоводно ще се отнесе формираната сума от сметка „Разходи за бъдещи периоди“ в текущи разходи за лихви през 2014 г. 


Въпросите са:

  1. Тази сума директно ли ще бъде отнесена в увеличение на основание чл. 75, ал. 7 по ЗКПО? Тя постоянна данъчна разлика ли става? Дружеството губи ли право да припада тази лихва за следващите 5 години от печалбата си?
  2. Ще участва ли в регулиране на слабата капитализация, заедно с начислените лихви през 2014 г, тъй като е отнесена в разход през 2014 г. или ще намери отражение в таблицата за слабата капитализация на реда "Признаване на лихви от минали години"?
  3. С каква сума ще се попълни ред 6 в Колона А "Разходи за лихви от прилагане на слабата капитализация" на Част V – Определяне на данъчния финансов резултат и дължимия корпоративен данък на ГДД за 2014 г. - с лихвите за 2013 г. и 2014 г. или само с тези от 2014 г. ?
     

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Третиране на карти за обществен транспорт във връзка с охранителна дейност

ЗКПО. Въпрос.Фирма извършва охранителна дейност. Имаме обекти, които са извън рамките на града. В тази връзка се налага да закупуваме карти за обществен транспорт за работници които трябва да се придвижат до обект, който следва да охраняваме. В тази връзка имам следния въпрос – след като в трудовия договор е вписано за работно място - друго населено място, разходът ще бъде ли социален разход?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Относно третиране на нарушение на НРД
ЗКПО. Въпрос. Дружеството е МБАЛ - многопрофилна болница за активно лечение. През годината има наложени глоби от здравната каса за неспазване изискванията на Националния рамков договор (НРД) за медицински дейности по чл. 190, т. 8  и т. 12. В случая нарушението е, че специалистите извършили медицинските дейности не са  поставили  собственоръчно своите имена в протоколите за извършените дейности.  Трябва ли с така наложените глоби да увеличаваме счетоводния финансов резултат по чл. 26, т. 6 от ЗКПО - т.е. счита ли се нарушението за нарушение на нормативен акт? Счита ли се, че НРД за медицински дейности е акт на държавата?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ЗКПО. Третиране на предоставена сума на собственик на ЕООД за разработка на патент
ЗКПО. Въпрос. ЕООД, предоставя значителна сума на собственика – физическо лице с цел разработка на идея за патентоване, като след разработването му патентът ще се узакони в чужбина и прехвърли на дружеството. Може ли предоставената сума да се третират в някой момент като разчет, подлежащ на преобразуване за скрито разпределение на печалба?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Година на придобиване на дохода при продажба на дялове
ЗДДФЛ. Въпрос. Имам въпрос относно прилагането на чл. 33, ал. 3 във връзка с чл. 11, ал. 2 от ЗДДФЛ. Физическо лице е продало дяловете си в местно юридическо лице на 19. 12.2014 г. с нотариално заверен договор. Вписването е направено в търговския регистър на 06.02.2015 г. В коя данъчна година физическото лице трябва да се декларира продажбата на дяловете си – 2014 г. или 2015 г.?


Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ДОПК. Относно Декларацията по чл. 142, ал. 5 от ДОПК
ДОПК. Въпрос. Трябва ли да се подава Декларация по чл. 142, ал. 5 от ДОПК за изплатени доходи на чуждестранни лица при следните случаи:
 
-        българска фирма изплаща наем на чуждестранно физическо лице (ЧФЛ), собственик на недвижим имот в България, като ЧФЛ е гражданин на Швейцария. Българската фирма удържа данък 10% върху сумата на наема и го внася по сметка на НАП в България. Подават се на всяко тримесечие декларации по чл. 55 от ЗДДФЛ за удържания и внесен данък.
 
-        българска фирма изплаща доход на ЧФЛ, което е собственик на същата фирма. Доходът е по договор за управление и контрол (ДУК). Българската фирма удържа и внася данък върху ДУК 10% и го внася по сметка на НАП. ЧФЛ е гражданин на Германия. Българската фирма подава на тримесечие декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ.
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ДОПК. Удостоверение по чл. 77, ал. 1 от ДОПК при заличаване на ЕТ
ДОПК. Въпрос. Необходимо ли ми е удостоверение по чл. 77, ал. 1 от ДОПК при заличаване на ЕТ в търговския регистър?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ДОПК. Жалба за бавност при забавени действия на данъчната администрация
ДОПК. Въпрос. Мога ли да подам жалба за бавност против забавени действия на данъчната администрация?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат