Ишлеме и осигуряване на чужденец

ЗДДС. Дистанционна продажба на стоки

ЗДДС. Въпрос. Фирмата ще има продажба на стоки чрез Интернет по електронен път, извършвани от уеб сайт на българска фирма, разположен на сървър в Ирландия. Тогава попадам в дистанционни продажби чл. 14 и чл. 20 от ЗДДС. Следователно имам избор или регистрация по чл. 100, ал. 3 от ЗДДС, или след като достигнем оборот от 70000 лв. Правилно ли съм разбрала?


Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Относно доставка на услуга по електронен път
ЗДДС. Въпрос. Фирмата ни е регистрирана в американски сайт за продажби. Сайтът е структуриран така, че всеки потребител си има собствен магазин в сайта. Продаваме калъфи за лаптопи ръчна изработка и pdf файлове с кройки, които от 2015 г. са в обхвата на електронните услуги. На 20. 07. 2015 г. продадохме чрез сайта файл с кройка на клиент от Германия и сега до 10 август трябва да подадем заявление за регистрация на едно гише, за да се разчитаме с ДДС с администрациите на отделните държави от ЕС. Вчера получихме писмо от сайта, че те ще внасят ДДС в страните членки. Американската фирма - собственик на сайта, се е регистрирала в Дъблин за отчитане на ДДС с клиенти от ЕС.
 
Тук обаче се получава един омагьосан кръг. Ние си получаваме парите директно от лицето и издаваме фактура на клиента. От друга страна, от сайта ще ни изпращат сметка с внесеното ДДС от тях за този наш клиент и ще искат да им го плащаме. Така ще се получи двойно облагане.
 
Бихте ли ни дали съвет как да решим този казус?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно регистрация по чл. 156 от ЗДДС
ЗДДС. Въпрос. Имам новорегистрирана българска фирма на български гражданин, която ще извършва електронна търговия от Ирландия. Задължително ли е регистрация само по MOSS, или може по чл. 100 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Неотразена своевременно фактура за ВОД
ЗДДС. Въпрос. Издадена фактура за ВОД за м. юни, не е отразена в дневниците за продажби за м. юни, поради грешен ВАТ номер. Транспортните документи са издадени към фактурата за м. юни. Фактурата ще бъде отразена в дневниците за продажби за м. юли. Какви санкции ще бъдат наложени за неотразена фактура за ВОД в дневниците в срок?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно доставки на услуги във връзка с ишлеме
ЗДДС. Въпрос. Българска фирма, регистрирана по ЗДДС в България, има поръчка от чуждестранен клиент, регистриран по ДДС в Германия, за изработка на шприцформа (матрица) за пластмасови палети. След изработката матрицата става собственост на чуждестранния клиент, но остава на отговорно пазене във фирмата - доставчик, която ще я използва, за да изработва на ишлеме пластмасови палети за същия чуждестранен клиент, т.е. изработва се инструментална екипировка на чуждестранен клиент, която остава в България и ще се използва при изпълнение на поръчки на ишлеме за него.
 
Какво е третирането по ЗДДС на изработката на щприцформата? Може ли да се третира изработката като услуга, при положение че фирмата - доставчик закупува материали за своя сметка, които влага при изработката на шприцформата?
 
Също за сделката фирмата доставчик е получила аванс от чуждестранния клиент на 27.07. Кога изтича срокът за издаване на фактура за аванса?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно третиране на посредническа услуга
ЗДДС. Въпрос. Фирмата ни посредничи за сключване на сделка между швейцарски производител на машини и българска фирма. За търговското посредничество трябва да издадем фактура на швейцарската фирма, която е данъчно задължено лице (с тази фирма имаме и други сключени сделки, при които нашата фирма е купувач на машини и осъществяваме внос). Правилно ли е на основание чл. 21 ал. 2 от ЗДДС във фактурата да не бъде начислен ДДС? В коя колона на дневника за продажби и коя клетка на справка-декларацията да отразим фактурата?
 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Връщане на дефектна стока на доставчик
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество в началото на годината закупува стока (обувки) от американска компания. Стоката е внесена в България, обработена е на митница на Република България, за което има издадена митническа декларация с начислено ДДС и мито. Дължимото ДДС и мито е платено в държавния бюджет, а митническата декларация е включена в дневника по ЗДДС за покупки и в декларацията по ЗДДС на дружеството за съответния период. За съжаление част от стоката се оказва дефектна и американския доставчик се съгласява тя да му бъде върната обратно окончателно, т.е. не се предвижда да има замяна на дефектната стока. На база на изпратена информация от България, американският доставчик е изготвил кредитно известие, а българският доставчик е изпратил обратно дефектната стока за САЩ, като стоката отново е обработена на българска митница, за което има издадена митническа декларация за износ на бългаското дружество.
 
Въпросът ми е как описаната стопанска операция трябва да се отрази в дневниците по ЗДДС на българското дружество:
-         Може ли тази операция да се счита за износ при положение, че бългаското дружество не е издало фактура и реално нямаме продажба на стока, а обратно връщане на дефектна такава, на американския доставчик?
-         Ако все пак тази стопанска операция е износ, с какъв документ тя трябва да бъде отразена в дневника по ЗДДС на българското дружество?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Доставки на услуги във връзка с договор за наем
ЗДДС. Въпрос. Фирма регистрирана в БГ и регистрирана по ДДС ,извършва само услугив Италия по договори за предоставен лиценз. За целите си е наела офис в Италия. Италианското дружество (наемодател), с което е сключен договора за наем, има само данъчен код (коде ди фискале) и издава за наема фактури по техните си закони.
Въпросът ми е - трябва ли да начислявам и внасям ДДС с протокол по чл.117 от ЗДДСХ на бългалскта фирма, при положение, че услугите които извършава са ВОД и са на територията на Италия, т.е. източникът на доходи е в Италия? 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Формиране на оборот за регистрация по ЗДДС на адвокат
ЗДДС. Въпрос. Приходите от кои услуги формират оборот за регистрация по ЗДДС на адвокат. Освен хонорарите за адвокатски услуги, същият получава заплащане по договор за управление като член на борда на директорите на АД.
 
Следва ли това заплащане да се включва в оборота за регистрация по ЗДДС? 
 
Също така приходите от обслужване по граждански договор на търговски дружества включват ли се в оборота за регистрация по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно третиране на земеделски производител
ЗДДС. Въпрос. Физическо лице – регистриран земеделски производител (ЗП) е регистриран и по ЗДДС. Успоредно с това, физическото лице извършва ВОД на промишлени стоки (търговска дейност). От търговската му дейност и извършения ВОД при възстановяването на ДДС по реда на чл. 92 от ЗДДС - този оборот участва ли в справката за ускорено възстановяване, защото с него се надхвърля 30% по реда на чл. 92 ал. 3 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно монтиране на измервателни средства за зареждане на течни горива
ЗДДС. Въпрос: Производствено предприятие сме и за всеки отоплителен сезон зареждаме от мобилна автоцистерна ниско акцизно маркирано гориво – газьол ПКЦ до 0,001% сяра за отопление (червен). Съдът, в който зареждаме е с вместимост 4000 л.
 
Попадаме ли в изключенията на разпоредбата за монтиране на измервателни средства ? По наше мнение следва да попадаме в изключенията след като зареждаме от мобилни автоцистерни и зареждаме течни горива за отопление.
 
 
Отговор: Мария Костова, данъчен консултант
ЗДДС. Относно прилагане на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС от земеделски производител
ЗДДС. Въпрос: Дружество, регистриран земеделски производител, има резервоар (стационарна цистерна) за дизелово гориво с вместимост 5 тона. Съгласно новите разпоредби фирмата монтира нивомерна система и осъществява дистанционна връзка с НАП. Горивото до този момент се използва за собствени нужди.
  1. Може ли след като има монтирана нивомерна система и се осъществява връзка с НАП да бъдат извършвани продажби на гориво на трети лица?
  1. Необходими ли са разрешителни или други лицензионни удостоверения? 
 
 
Отговор: Мария Костова, данъчен консултант
ЗКПО. Разходи за такси и данъци при продажба на недвижим имот

ЗКПО. Въпрос. Увеличава ли се данъчната основа по реда на ЗКПО с нотариални такси, такса вписване и местен данък при продажба на недвижим имот, когато те са за сметка на купувача?

 

 

Отговор: Доц д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Разход при корекция на данъчен кредит по чл. 79 от ЗДДС

ЗКПО. Въпрос. Признава ли се разходът за ДДС при корекция на данъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС?

 

 

Отговор: Доц д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Третиране на дейност на регистриран земеделски производител
ЗДДФЛ. Въпрос. Физическо лице – регистриран земеделски производител (ЗП) е регистриран и по ЗДДС. Избрал е начин на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ с 60 на сот нормативно-признати разходи (НПР). За 2015 ЗП получава субсидия от Държавен фонд „Земеделие“ по мярка 121 – строителство на оранжерия. Успоредно с това, физическото лице извършва ВОД на промишлени стоки (търговска дейност).
 
Въпросите ми са :
  1. При получаването на субсидията възможността да ползваме 60 на сто НПР по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ е само, ако имаме реализирана продукция към датата на получаването на субсидията ли е (за определяне на авансовия данък) или трябва да се обложи по реда на чл. 35 от ЗДДФЛ – без НПР? Примерно - получаване на субсидия през трето тримесечие, а приходите от продажби от непреработена селскостопанска продукция са през четвърто тримесечие?
  2. Доходите от търговска дейност (ВОД-овете) на физическото лице по реда на чл. 33 от ЗДДФЛ ли ще се отчитат – с годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ?
 
 
 Отговор: Доц д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
КСО. Относно осигуряване на лице от ЕС
КСО. Въпрос. Българска фирма иска да сключи договор за 5 месеца с немски студент за извършването на услуги по проучване на чужди пазари, т.е. технически услуги по смисъла на данъчното законодателство. Тези услуги подлежат на облагане с 10 % окончателен данък в брутния им размер по реда на чл. 37, ал. 1, т. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (без приспадане на нормативно - признати разходи). Българската фирма няма да прилага СИДДО с Германия, а ще удържа данъка по реда на ЗДДФЛ от месечното възнаграждение, което ще е около 500 лева бруто. Самото лице няма да прилага чл. 37а от ЗДДФЛ  и да преизчислява данъчното си задължение с отчитане на нормативно-признати разходи.

Въпросите ни са:
  1. В случай, че студентът извършва услугата на територията на България, следва ли дружеството да му удържа осигуровки и за кои фондове? Нали не следва да приспадаме нормативно-признати разходи от 25 % и осигурителният доход би бил брутната сума? Какъв документ следва да издаваме на лицето за удържаните данъци и осигуровки?
  2. В случай, че студентът извършва услугата на територията на Германия, следва ли да дружеството да му удържа осигуровки и за кои фондове?
 
 
Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване
КСО. Относно определяне на осигурителен доход на регистриран земеделски производител
КСО. Въпрос. Регистриран земеделски производител (ЗП) се осигурява за периода 2004 -2009 г. върху минималния осигурителен доход за ЗП – 55 лв.
 
Всяка година той има и получаван доход по сключен граждански договор с един и същ възложител. По този договор осигуровките са удържани и внасяни от възложителя, а на изпълнителя (ЗП) е изплащана чистата сума .

На ЗП предстои пенсиониране. НОИ извършва проверка при заверка на осигурителната му книжка.
-         Проверяващите констатират следните нарушения:
-         2004 г. – не е попълнена Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход;
-         2005 г., 2006 г. и 2007 г. – попълнената Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход е грешна. Посочен е доходът преди приспадане на необходимо-присъщите разходи.
 
Инспекторите от НОИ са на мнение да не признаят гражданския договор, като осигурителен доход. Аргументират се с това, че възложителят не е трябвало да удържа осигуровките. Задължение на самоосигуряващото се лице е да се разчита за получени доходи по извънтрудови правоотношения. Служителите на НОИ ще излязат с разпореждане към възложителя да заличи подадената информация по този граждански договор.
 
При възложителя за този период това е начин на работа за всички сключени граждански договори. Има лица, които са работили при възложителя по граждански договор, пенсионирали са се и този доход е признат като осигурителен доход.
 
Въпросите са:
  1. Трябва ли възнграждението по гражданския договор да се признае за осигурителен доход при пенсиониране?
  2. Трябва ли доходът от гражданския договор, върху който са внесени осигуровки да бъде отразен в осигурителната книжка?
  3. Ако при попълване на Таблица 1 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход в подадените от ЗП годишни данъчни декларации за съответните години има грешка, какъв е редът за отсраняването им и може ли да се подаде коригираща Справка?
  4. Върху какъв размер трябва да се осигурява ЗП, ако има доход от извънтрудово правоотношение?
 
 
Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване

ДОПК. Давностен срок при възлагане на ревизия на физическо лице
ДОПК. Въпрос. Моля за пояснение по следния казус: На физическо лице е връчено искане за предоставяне на документи във връзка с извършване на проверка за произход на доходите за периода 2004 - 2013 г. Искането е връчено с дата 28. 02. 2014 г. До момента проверката продължава.
 
Ако проверяващият орган прецени, че на лицето трябва да бъде извършена ревизия - какъв е давностният срок, за който може да му бъде назначена ревизия - 10 г. или 5 г. и какъв период обхваща (кои години)?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ГПК. Отправяне на нотариална покана към неизправен длъжник
ГПК. Въпрос. Как да отправя нотариална покана за плащане към неизправен длъжник на дружеството?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ЗЗД. Оттегляне на пълномощно
ЗЗД. Въпрос. Как мога да оттегля пълномощно?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат