Концесии и практика

ЗДДС. Относно префактуриране на разходи
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество А е регистрирано по ДДС и е с основна дейност международен транспорт. Притежава карта от Шел за зареждане на гориво в цяла Европа, като в определени случаи тази карта се използва за зареждане на гориво и от друго българско дружество Б което извършва международен транспорт. Дружество А следва да префактурира зареденото гориво от дружество Б, в случаи когато дружество Б е заредил:
-          в страна от ЕС;
-          в страна извън ЕС.
 
  1. По смисъла на ЗДДС как се третират тези доставки и следва ли дружество А да начислява ДДС на дружество Б при зареждане на дружество Б съответно, в страна от ЕС и извън ЕС?
  2. При префактуриране от на дружество Б зареждане на дружество Б извън ЕС, касаят ли дружество А. решенията на СЕС по дела С-181/04 и С-183/04 и дело С-185/89, относно прилагане на нулева ставка само за непосредствения доставчик?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Ползване на данъчен кредит при разходи за командировки
ЗДДС. Въпрос. Командированите служители ходят с личните си автомобили и представят фактури на името на фирмата за горивото и настаняването (от хотела), може ли да ползваме ДДС по фактурите? 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно липсата на ДДС идентификационен номер
ЗДДС. Въпрос. Казусът е следният:
  1. Фирма регистрирана за целите на ДДС в страната на 15. 05. 2015 г. продава строителен кран на данъчно задължено лице от държава членка, регистрирано по ДДС (Италия). Стойността на доставката е 160 000 лв. Не се начислява ДДС.
  2. При VIES - валидация не се потвърждаватиме и адрес. Това се установява м. Септември 2015 год. Коригира се ДДС чрез издаване на Дебитно известие на 15. 09. 2015 г. в размер на 32 000 лв.
  3. Поради факта, че няма плащане по фактурата от 15. 05. 2015 г. и съгласно клаузи от договора за продажба се разваля сделката. На 24. 09. 2015 г. се прави кредитно известие както следва:
-        данъчна основа 160 000 лв.
-        ДДС 32 000 лв.
 
Нашият въпрос е дали това е издържано от гледна точка на ЗДДС и какви документи трябва да осигурим за доказване на данъчните събития? Считаме, че ще има санкции за неплатено ДДС от 15. 05. 2015 г. до 15. 09. 2015 г.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно отразяване на кредитно известие
ЗДДС. Въпрос. След 14. 09. 2015 г. сме получили кредитно известие от Топлофикация с дата 31. 08. 2015 г. То не е отразено в дневниците за 08. 2015 г. Не ползваме данъчен кредит за фактурите от топлофикация, тъй каторазходите се отнасят изцяло за нестопанската дейност и не са неразпределяеми.
 
Как да се отрази това кредитно известие в дневника за продажби по ДДС, след като не е ползван данъчен кредит по фактурата, за която то се отнася? В колона данъчна основа и общо да се напише една и съща сума (основата + ДДС по известието), а в колона ДДС - 0. Така правилно ли е или трябва по друг начин?
 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно продажба на недвижим имот под балансова стойност на свързано лице
ЗДДС. Въпрос. Фирма продава недвижим имот под балансова стойност на свързано лице. За имота при покупката е ползван данъчен кредит. Имотът е придобит преди повече от 5 години.
 
Въпросите са:
  1. С разликата между продажната стойност и балансовата стойност трябва ли да се преобразува финансовия резултат?
  2. Какъв ДДС да се напише във фактурата като се има предвид, че:
-        имотът е купен за 200 000 лв.,
-        амортизацията е за 37 000 лв.,
-        продажната стойност е 100 000 лв. и
-        използваният данъчен кредит е 40 000 лв.?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно дейност на български превозвач
ЗДДС. Въпрос. Юридическо лице, регистрирано в България и с български ДДС номер (дружеството), извършва единствено дейността транспорт на товари в Европейски съюз със собствени камиони. Транспортните маршрути не включват територията на България, към момента камионите не са влизали на територията на България за период от една година, като очакванията са камионите да не влизат на територията на България три и повече години.
  1. При покупка на материали (резервни части, гуми и др.подобни) и при получаване на услуги (ремонти, наем на ремаркета, застраховки и др.) от данъчно задължени лица, с ДДС регистрация в страни членки на ЕС, дружеството издава протокол по чл. 117 от ЗДДС като начислява ДДС и ползва пълен данъчен кредит. Продавачите - данъчно задължени лица, с ДДС регистрация в страни членки на ЕС не начисляват ДДС за сделките. Правилно ли определяме покупката на материали като ВОП и място на изпълнение на доставките на услуги в България, съгласно чл. 21 от ЗДДС?
  2. Дружеството използва наети ремаркета от спедитора. В редки случаи, същите се приемат с налично гориво в резервоарите им. Спедитора продава горивото на дружеството и издава фактура без начислено ДДС с текст, съответстващ на „обратно начисляване”. Какви са нашите задължения, съгласно ЗДДС – трябва ли да издаваме протокол по чл. 117 от ЗДДС след като горивото се използва извън България?
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Придобиване от ЮЛНЦ на УПИ и строителство на сграда
ЗДДС. Въпрос. ЮЛНЦ, което няма стопанска дейност и не е регистрирано по ЗДДС, изпълнява проекти, като донорите им възстановяват разходите. Освен това имат приходи от членски внос и дарения.

Очаква се нов донор, чужда частна фондация, която не финансира ДДС. Няма правителствено или международно споразумение с донора. Грантът е за дейности и за сграда. Вече е харесано подходящо място, което е урегулиран поземлен имот (УПИ). Продава го фирма, регистрирана по ЗДДС. Идеята е да се организира строителството, като част от материалите ще са дарения, а другите ще се купуват. Сградата ще се ползва за управление, за дейности по проекти и за отдаване под наем на някои подходящи за това зали.

Въпросът е дали може ли да се ползва данъчен кредит по ЗДДС?
 
В тази връзка има следното предложение - да се направи регистрация по ЗДДС, за да се ползва данъчен кредит при строеж на сградата. В решението на Управителния съвет, с което се одобрява покупката на УПИ, да се впише, че сградата ще се използва за отдаване под наем. След завършване на сградата да се вземе ново решение, с което да се определи каква част от нея ще се използва за нестопанска дейност и да се направи корекция на ползвания данъчен кредит, която да е за сметка на организацията.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на консорциум
ЗДДС. Въпрос. Образувано е дружество по Закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) със съдружници „Х“ ООД и „У“ ООД. Спечелен е търг за реализиране на обществена поръчка. Съдружниците са регистрирани по ЗДДС. Съгласно дружествения договор съдружниците в консорциума имат следното разпределяне на дейностите по проекта:
-        „Х“ ООД ще извършва работи в размер на 98 % от общите по Договора;
-        „У“ ООД ще извършва работи в размер на 2 % от общите по Договора.

Предвид данъчната практика по казуса възникват няколко въпроса:

  1. Кога възниква задължението за регистрация по ЗДДС? (В 14-дневен срок от вписването в регистър Булстат или в 14-дневен срок от датата на първото извършване на операция съгласно договора за консорциум?)
  2. Как ще бъдат третирани от гледна точка на ЗДДС и по какви цени сделките, свързани с обхвата на договора за консорциум, при предоставяне на стоки и услуги от участниците в съвместното съдружие към консорциума по отношение обхвата на договора? И как ще се третират такива сделки извън този обхват и по какви цени?
  3. Документирането на извършените СМР от участниците в съдружието към консорциума, свързани с обхвата на договора, с данъчна фактура ли се извършва или с други документи?
     
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно доставка на услуга по електронен път
ЗДДС. Въпрос. Българска фирма регистрирана по ЗДДС има сключено споразумение с консултанска фирма, регистрирана в Американския щат Делауеър за работа по Уебсайта на фирмата дистанционно от България. В българската фирма има назначен по трудов договор компютърен оператор за тази цел. Възнаграждението българската фирма получава по банков път.
 
Въпросът ми е сделката с нулева ставка по ЗДДС ли е и кой е членът, който да цитирам във фактурата?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Услуга във връзка с лотария чрез онлайн платформа
ЗДДС. Въпрос. Фирма ще осъществява “messenger services”/ "delivery services" на база франчайз. Българското дружество ще приема поръчки от крайни клиенти - физически лица от Обединеното кралство и Япония чрез онлайн платформа за закупуване на лотарийни билети за различни чуждестранни лотарии.

При поръчката клиентите ще заплащат на българската фирма с кредитна карта стойността на лотарийния билет + service fee. След като получи плащанията, българската фирма ще закупува лотарийните билети от доставчици - фирми от Испания и Кипър, като плащанията на доставчиците ще се осъществяват по банков път.

Самите лотарийни билети в оригинал няма да се изпращат на крайните клиенти, а остават на съхранение във фирмите - доставчици. Крайните клиенти ще получават сканираните билети само по e-мейл, както и разпечатки по пощата, съдържащи номера на лотарийния билет и датата на теглене на лотарията. В случай на реализиране на печалби, те ще се изплащат чрез българската фирма на крайните клиенти. За изпращане на разпечатките до крайните клиенти, българската фирма ще използва фирма - сръбски доставчик.

Въпросите са:
  1. Ще възникне ли задължение за българската фирма за регистрация по ДДС в България или евентуално в друга държава?
  2. Следва ли българското дружество да начислява ДДС на чуждестранните крайни клиенти?

 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно третиране на покупка на предмет на изкуството
ЗДДС. Въпрос. Българско юридическо лице с основен предмет на дейност производство и търговия, регистрирано по ЗДДС, предстои да закупи картина (произведение на изкуството) от физическо лице - германец. Картината се закупува с цел препродажба. Моля да ми отговорите:
  1. Следва ли за покупката на картината да се начисли ДДС (т.е. да се третира като ВОП) след като стоката се закупува от физическо лице, нерегистрирано по ЗДДС в Германия.
  2. Ако българското дружество трябва да си самоначисли ДДС, то има ли основание да ползва данъчен кредит за закупената стока.
  3. Ако картината не се продаде и остане в дружеството под формата на инвестиционна покупка, как следва да процедираме, за да спазим законодателството.
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Относно кода на издадения от съдебния изпълнител документ при публична продан
ЗДДС. Въпрос. Придобихме недвижим имот при условията на публична продан. Прочетох материала на Ивайло Кондарев „Третиране по ЗДДС на доставките при условия на публична продан“ от юлския брой на списанието т.г., но не ми стана ясно, като какъв тип документ (фактура или протокол) да се включи в дневника за покупките, издадения от съдебния изпълнител документ за продажба.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Относно продажба на недвижим имот под балансова стойност на свързано лице
ЗКПО. Въпрос. Фирма продава недвижим имот под балансова стойност на свързано лице. Имотът е придобит преди повече от 5 години.
 
С разликата между продажната стойност и балансовата стойност трябва ли да се преобразува финансовия резултат, като се има предвид, че:
-        имотът е купен за 200 000 лв.,
-        амортизацията е за 37 000 лв., 
-        продажната стойност е 100 000 лв.?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗКПО. Третиране на консорциум
ЗКПО. Въпрос. Образувано е дружество по Закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) със съдружници „Х“ ООД и „У“ ООД. Спечелен е търг за реализиране на обществена поръчка. Съгласно дружествения договор съдружниците в консорциума имат следното разпределяне на дейностите по проекта:
-        „Х“ ООД ще извършва работи в размер на 98 % от общите по Договора;
-        „У“ ООД ще извършва работи в размер на 2 % от общите по Договора.
 
Начислява ли обичайния процент печалба участник в сдружението при фактуриране на извършените от него СМР на обекта към Консорциума или ги предоставя по себестойност?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗКПО. Третиране на разходи за командировка на собственик на ЕООД

ЗКПО. Въпрос. Управител на ЕООД е пенсионер и не получава възнаграждение по договор за управление, а само дивидент. Същият участва в семинар извън страната, организиран от търговско дружество. За всички разходи по пътуването, пребиваването и самия семинар заплаща услугата срещу издадена фактура.

 

Полагат ли се дневни пари като командировъчни по време на пребиваването извън страната по време на семинара?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

ЗДДФЛ. Относно наследяване предприятие на ЕТ
ЗДДФЛ. Въпрос. Лице, собственик на ЕТ ”Х” почива на 05. 02. 2015 г. Със съгласието на наследниците на основание на чл. 60, ал. 2 от Търговски закон дъщерята поема дейността на новата фирма, която е регистрирана на 23. 03. 2015 г., с нов булстат е регистрирана на същата дата по ЗДДС , като наследява активите на починалия собственик с наименование ЕТ „Х с добавка името на дъщерята”.
 
Дейността на фирмата касае производство и реализация на селско стопанска продукция, като обработва собствена и наета земеделска земя. Регистрирана е като земеделски производител. Културите, които се отглеждат, са основно есенници.
 
Тъй като датата на смъртта на починалия собственик е преди установеният срок за подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, за 2014 г. не е подавана такава.
 
Въпросите са:
  1. През 2014 г са декларирани и внасяни авансови вноски по ЗДДФЛ. За 2014 г.. има формирана печалба и данъкът върху нея надвишава направените авансови вноски. След като няма задължение за подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2014 г., дължат ли наследниците данък върху дохода на починалото физическо лице?
  2. Поради спецификата на дейността са извършвани разходи за стопанската 2014 - 2015 г. от м. 09. 2014 г. до 05. 02. 2015 г. „Х”. През този период се натрупват разходи за т. н. незавършено производство, формиращи себестойността на селско-стопанската продукция, която ще се реколтира през м. юни - август. Разходите са извършвани и от ЕТ „Х“ и ЕТ „Х с добавка името на дъщерята”. Признават ли се за данъчни цели разходите за незавършено производство до 05. 02. 2015 г., направени в ЕТ „Х“ като присъщи за приходите от добитата (реколтирана) и заприходена продукция в ЕТ „Х с добавка името на дъщерята”?
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ДОПК. Обжалване на ревизионен акт
ДОПК. Въпрос. Можем ли да обжалваме ревизионен акт направо пред съда?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
КСО. Относно сумирано изчисляване на работното време
КСО. Въпрос. Във връзка със спецификата на работа, във фирмата, със заповед на работодателя и при спазване изискванията на КТ е въведено сумирано изчисляване на работното време (СИРВ), с тримесечен период на отчитане. Графиците са разработени така, че в рамките на тримесечния период, броят на отработените дни (респективно часове), е равен на установената норма по календар за същия период, като текущо се спазват изискванията за междуседмична и междудневна почивки.
 
В рамките на периода, в отделните месеци има случаи, в които отработените дни (часове) са по-малко и други, в които отработените дни са повече от установената месечна норма по календар. Почивните дни по график не винаги съвпадат с почивните дни по календар. Изравняването на реално отработените часове се извършва в края на периода.
 
Заплащането на работниците във фирмата ни е повременно и не е базирано на производствени норми. Трудовите договори с работниците и служителите са сключени при условията на петдневна работна седмица, 8 часов работен ден, с договорено месечно трудово възнаграждение. Спазвайки правилата за заплащане при СИРВ (За справка писмо изх. № 26-158/28.12.2010 г. на МТСП, Решение № 14/27.03.2012 г. на ВКС на РБ), работниците получават за всеки отделен месец от периода, уговореното в трудовия договор (кореспондиращо на установената месечна норма работни дни по календар) възнаграждение, независимо от отработените съобразно графика по-малко или повече от работните дни по календар. В месеца на изравняване, в случай, че реално отработените дни по график са повече от нормата работни дни по календар за периода, те се заплащат като извънреден труд. В случай, че са по-малко, работникът отново получава заплатата си за пълно отработено време, тъй като неизпълнението на нормата работно време не е по негова вина.
 
В тази връзка, за да бъде изчислено коректно дължимото съобразно сключения трудов договор месечно трудово възнаграждение, във формулата за изчислението му участват работните дни по календар, а не тези, реално отработени по график.
 
Реално отработените дни по график се отразяват в софтуера за заплати, в персонални електронни графици на работниците и дават отражение при изготвяне на приложение 15, чл.3, от НИИПОПДОО, както и сумират отработените дни по график и отчитат евентуалното наличие на извънреден труд в месеца на изравняване.
Съгласно промените в Наредба № Н-8/29.12.2005 г., в сила от 01. 01. 2015 година, конкретизирани в становище на НАП Изх. № 20-00-253 от 15. 12. 2014 г., т. 5.4: В декларация обр. № 1 за месеците със сумирано изчисляване на работното време се попълват действително отработените дни по графика на лицето, които могат да бъдат и в повече или по-малко от установените работни дни за тези месеци.“
 
В случай, че в декларация 1, обаче, се подават действително отработените дни по график, то тогава информацията в частта и отработени дни, респективно дни в осигуряване, няма да съответства на данните във ведомостта, където начислената месечна заплата, според уговореното в трудовия договор, кореспондира с установената месечна норма работни дни по календар. Съгласно становище на НАП, „несъответствие между изготвените ведомости за заплати и данните по чл.5, ал.4л, т.1 от КСО е недопустимо“.
 
В различни становища публикувани във връзка с начина на отчитане на работните дни при СИРВ през 2015 година, всички примери са с вариращ, в зависимост от отработените дни, осигурителен доход. Това, обаче, е приложимо в случаите, когато месечното трудово възнаграждение се формира на база изпълнение на производствени норми (сделна система на заплащане) или, ако с трудовия договор заплащането е уговорено на отработен ден. При уговорено фиксирано месечно трудово възнаграждение, заплатата и респективно осигурителният доход, който е функция от нея, през отделните месеци, не се влияят от реално отработените по графика при СИРВ дни (виж решение на ВКС по-горе).
 
Тъй като стремежът ни е за спазване на пълно съответствие с изискванията на трудовото, осигурителното и данъчно законодателства и на база описаното по-горе, молим за вашето компетентно становище и конкретен отговор на следните въпроси:
  1. Правилно ли е схващането ни, че при уговорено в индивидуалния трудов договор месечно трудово възнаграждение, при условията на 8-часов работен ден, 5-дневна работна седмица, същото е дължимо за всеки отделен месец от периода на сумирано изчисляване на работното време, без значение от отработените реално по график дни?
  2. При положение, че месечното трудово възнаграждение, начислено съгласно уговореното в трудовия договор, се дължи за работните дни по календар, кои дни следва да се считат за дни в осигуряване и да бъдат отразени в декларация 1 – календарните, за които е изплатено възнаграждение (респективно осигурителен доход) или реално отработените по график дни, които в отделните месеци могат да бъдат повече или по-малко от установената месечна норма по календар?
  3. Счита ли се за несъответствие ако в декларация 1 са отразени реално отработените по графика на лицето дни, а не работните дни по календар, участващи в изчислението на работната заплата и присъстващи във ведомостта?
  4. При положение, че подаване на данни за начисленото фиксирано месечно възнаграждение и реално отработените дни по график при СИРВ не се счита за несъответствие, средно-дневното възнаграждение, което се взима предвид при плащанията от ДОО може да варира в широки граници през отделните месеци. Това няма ли да доведе до некоректна база за изчисление, което в различни случаи може да бъде в ущърб на лицето или на НОИ?
Бихме искали да внесете яснота по поставените въпроси, тъй като липсата на такава, оставя усещане, че е налице несъответствие между трудово-правното уреждане на СИРВ и начинът за неговото отчитане.
 
 
Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване

КСО. Относно социално осигуряване на собственик на ЕООД – чуждестранно физическо лице
КСО. Въпрос. Българско дружество ЕООД се управлява и е собственост на чуждестранно физическо лице. Собственикът обслужва клиенти от страни в ЕС с личен труд, за което издава фактури от името на българското дружество и за което не получава възнаграждение. Страните , в които се предоставят услуги по монтаж и демонтаж с личен труд на собственика са Франция, Португалия, Германия и др.
Собственикът е с френско гражданство, като центърът на жизнени интереси също е Франция. Управлението на дружеството се извършва от Франция, но търговската дейност и дейността по развитие на бизнеса се извършва в България (чрез пълномощник).
 
Съществуват ли някакви задължения за българското дружество по отношение на социалното осигуряване на собственика и ако е така - каква е процедурата за това?
 
 
Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване
КСО. Относно парично обезщетение при раждане на дете
КСО. Въпрос. Наш служител ни предостави удостоверение от болница, че му се е родила дъщеря на 30. 09. 2015 г. и е изписана на 05. 10. 2015 г.С какви документи трябва да разполагаме и какви стъпки трябва да предприемем и в какви срокове за да му платим бащински?
 

Отговор: Димитър Бойчев, експерт по социално и здравно осигуряване
КТ. Относно обезщетение при прекратяване на трудово правоотношение
Въпрос. КТ. Имаме назначен работник на 26. 09. 2011 г.  с трудов договор  със срок на изпитване – 3 месеца, съгласно чл. 70, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), уговорен в полза на работодателя. Срокът на изпитване е до 26. 12. 2012 г. (срокът е упоменат в договора). В трудовия договор в точката за предизвестието за прекратяване е написано: “Срокът за предизвестието при  прекратяването на трудовия договор се определя на 3 месеца  и е еднакъв за двете страни.“
 
На 26. 12. 2012 г. правим допълнително споразумение по този трудов договор  на основание чл. 67 ал.1 от КТ договорът вече е безсрочен. В допълнителното споразумение се променя основанието и работната заплата, всички останали точки не се променят.
 
На 26. 10. 2015 г. служителят подава заявление за прекратяване на трудовия договор  на основание чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ - неизплатени заплати. Действително към датата на подаване на заявлението работодателя дължи на служителя заплати – т.е. основанието на заявлението е действително.
 
Съгл. чл. 221 от КТ – „При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.”
 
Въпросът е за колко месеца работодателят трябва да изплати обезщетение за един или за три месеца? Документът, с който работника прекратява трудовия си договор е заявление, а не предизвестие.
 
 
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП