Леки автомобили и вземания

Коментар относно Указание на НАП № 20-00-158 от 28.07.2014 г. относно съобразяване на административната практика с трайно установената практика на ВАС относно правото на приспадане на данъчен кредит за леки автомобили
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
 
В края на юли 2014 г. приходната ни администрация излезе с Общо становище № 20-00-158 от 28.07.2014 г. относно съобразяване на административната практика с трайно установената практика на Върховен административен съд по приложение на чл. 70, ал. 1, т. 4 и 5, във връзка с § 1, т. 18 от ДР на ЗДДС относно правото на приспадане на данъчен кредит за леки автомобили и стоки или услуги, които са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материали. То има за цел да даде указания на органите по приходите във връзка с необходимостта от привеждане на тяхната практика в съответствие с тази на ВАС по въпросите, свързани с правото на данъчен кредит за леките автомобили и за стоките и услугите, влагани в тяхната поддръжка, ремонт и експлоатация.
 
Целта наматериала  е да се коментират важните моменти от указанието, като се анализират и интерсни изводи в съдебни решения, които не са цитирани в Указанието.
 
Приведеното в края на Указанието кратко разяснение относно начина на определяне на данъчната основа за целите на ЗДДС в случаите, когато автомобил, който не попада в дефиницията на § 1, т. 18 от ДР на ЗДДС  се ползва за цели различни от независимата икономическа дейност на лицето или за лични нужди, е пояснено с числов пример.
Обзор на практика на ВАС, свързана с прилагане на ЗКПО
(продължение от миналия брой)
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Материалът е втора част на коментара „Обзор на практика на ВАС, свързана с прилагане на ЗКПО“ , публикуван в миналия брой на списанието,  посветен на практиката на Върховния административен съд (ВАС) от последните години (2012 -2014 г.), свързана с прилагане на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
 
В миналия брой на списанието бяха разгледани съдебни решения по често срещани казуси, подкрепящи данъчната практика.
 

В този брой на списанието са разгледани съдебни решения, отхвърлящи позицията на приходните органи.
 

Тълкувателно решение № 3 от 03. 07. 2014 г. по тълк. дело №5/2013 г., ОСK на ВАС
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Целта на материала е да се анализира Тълкувателно решение № 3 от 03. 07. 2014 г. по  тълк. дело №5/2013 г., ОСK на ВАС, образувано по искане на омбудсмана на Република България във връзка с противоречивата съдебна практика относно:
 
-        давностния срок на имуществените санкции и по-конкретно приложима ли e кратката погасителна давност, предвидена по отношение на глобата съгласно чл. 82, ал. 1, б. ”а” от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и по отношение на имуществените санкции?
-        възможността за налагане на лихва върху имуществени санкции и по-конкретно приложима ли е разпоредбата на чл. 175, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) (относно недължимост на лихви върху глоби), освен за глобите и по отношение на имуществените санкции?
 
Решението е важно, тъй като практиката на съдилищата за приложимостта на чл. 82, ал. 1, б. ”а” от ЗАНН и чл. 175, ал. 3 от ДОПК по отношение на „имуществената санкция” след постановяване на тълкувателното решение следва да бъде съобразена със същото и да бъде постоянна и непротиворечива.