Предоставяне на информация от работодателите/платците на доходи на физически лица със справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ за 2024 г. ( + аудио извадка на новите моменти)
Актуално - ЗДДФЛ
Предоставяне на информация от работодателите/платците на доходи на физически лица със справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ за 2024 г.
Евгения Попова, данъчен експерт
Таня Атанасова - Дренска, данъчен експерт
Актуално към 25.01.2025 г.
В образците на справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ, които се подават за 2024 г., са реализирани малки промени, които са свързани най-вече с добавени нови кодове на необлагаеми доходи, които се включват в справката.
Актуалните образци на двете справки са утвърдени от министъра на финансите (обн., ДВ, бр. 109 от 28.12.2024 г.):
- Заповед № ЗМФ-1782 от 20 декември 2024 г. за утвърждаване на образец на справка за изплатени през годината доходи по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и за удържаните данък и задължителни осигурителни вноски на министъра на на финансите.
- Заповед № ЗМФ-1783 от 20 декември 2024 г. за утвърждаване на образец на справка по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения на министъра на на финансите.
и могат да бъдат намерени на интернет страницата на НАП на адрес www.nap.bg.
Справките се предоставят във формат и по ред, одобрени със заповед на изпълнителния директор на НАП.
Със Заповед № З-ЦУ-2625/18.12.2024 г. на изпълнителния директор на НАП, която е публикувана на сайта на НАП, е указано че по отношение на структурата и формата на файловете и реда за подаване на данни в електронен вид със Справка по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения, отнасящи се за доходи, изплатени след 31.12.2023 г., се прилагат утвърдените изисквания със Заповед № З-ЦУ-15/03.01.2024 г. съгласно Приложение №1, неразделна част от същата заповед, т.е. за 2024 г. не е налице нов файлов формат. Не е налице нов файлов формат и по отношение на справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Информацията, която постъпва със справките по чл. 73 от ЗДДФЛ е много важна, тъй като данните се зареждат предварително автоматично в годишните данъчни декларации на физическите лица. Предвид това работодателите/платците на доходите, които подават информацията, следва да бъдат максимално прецизни при попълване на данните, като е възможно да извършват корекции във вече предоставена от тях информация. При попълването на имената на физическите лица се прави контрол между идентификатора и собствено име и презиме на физическото лице.
Правилата за подаване на справките по чл. 73, ал. 1 и 6 от ЗДДФЛ за изплатени доходи на физически лица през предходната година са идентични, т.е. не са налице нови моменти, а именно:
- Справките се подават в срок до 28 февруари 2025 г. в ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода, като след този срок физическите лица имат достъп чрез електронните услуги на НАП (с ПИК или КЕП) да правят проверка в предоставените за тях данни. Основни данни, които се подават от работодателите/платците с всяка следваща справка, за различни физически лица се добавят към вече подадени данни с предходна справка. Не е възможно да има повече от един запис с основни данни, подадени от един и същи работодател/платец на доход, за едно и също физическо лице и един и същ код на дохода.
- Справките се подават само по електронен път по 9 и 10-значни ЕИК, а в случаите на работодател, който има клонове/поделения всички данни се подават по 9 значния ЕИК.
- При заличаване/прекратяване на предприятие справките се предоставят от последния представляващ в 30-дневен срок от датата на заличаване на предприятието или от прекратяването на дейността.
- При преобразуване или прехвърляне на предприятие справките се изготвят от правоприемника, като изплатените доходи от преобразуваното дружество се посочват на отделен ред, с ЕИК на преобразуваното дружество. Това правило се прилага както по отношение на облагаемите, така и за необлагаемите доходи.
- Справките на починали през годината еднолични търговци или самоосигуряващи се лица могат да бъдат подадени от техните наследници по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители. В тези случаи подаването се осъществява по неактивния ЕИК на починалото лице, като се използва стандартния продукт за попълване на съответната справка.
- При откриване на грешка в данните, предоставени за конкретно физическо лице, след 28 февруари 2025 г. работодателите/платците могат да правят неограничен брой промени в предоставените данни в срок до 30 септември 2025 г.
Когато физическо лице е посочено в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ на отделни редове с два различни кода на доходите и се извършва корекция на данните само за единия вид доход, корекцията се прави само за съответния код на дохода. При положение, че работодателят/платецът на доходите следва да направи корекция на кода на дохода за конкретно физическо лице, данните първо следва да бъдат заличени с код – „8“ и след това попълнени с код „0“ – основни данни.
Корекциите в справките по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ се правят само по идентификатор на физическото лице, т.е. попълват се всички кодове на доходите.
1. Нови моменти и особености при предоставяне на информацията за изплатени доходи по трудови правоотношения със справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ.
Информацията се предоставя от работодателите само за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски. Информацията обхваща всички доходи по трудови правоотношения по § 1, т. 26 от ДР на ЗДДФЛ и се предоставя от всички работодатели на такива лица, включително когато правоотношенията са прекратени през годината. В справката намират отражение и изплатени доходи по трудови правоотношения в полза на чуждестранни физически лица.
В Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ се включва и информация, свързана с определянето на годишната данъчна основа и годишния данък по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ за лицата, на които към 31 декември на данъчната година работодателят е работодател по основното трудово правоотношение. Когато работодател по основно трудово правоотношение при изчисляването на годишния размер на дължимия данък за доходите от трудови правоотношения, е включил и доходи от друг работодател, в подаваната от него справка следва да бъде включена и тази информация.
Предоставяната информацията в Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ е идентична на информацията от служебните бележките, като включва и ползваните от физическите лица данъчни облекчения чрез работодателя.
Когато са изплатени облагаеми доходи по трудови правоотношения от един работодател с един код, те се посочват на един ред – например лицето през годината има с работодател трудов договор и договор за управление и контрол.
Когато справката се подава от работодател по основно трудово правоотношение към 31 декември 2024 г. е важно това обстоятелство да бъде отбелязано в т. 7 в Част ІІ от справката, тъй като само в тези случаи се попълват и колоните на ред 8.3 за годишния размер на данъчните облекчения и резултатите от определянето на годишния размер на данъка върху изплатените облагаеми доходи по трудови правоотношения с код 101 и 103. При попълването на Част II от справката попълване на отрицателни стойности е възможно само в колона 19 на ред 8.3, където се посочва разликата между дължимия годишен данък за доходите по трудови правоотношения и авансовия данък по чл. 42 от ЗДДФЛ (сумата се закръглява към всеки пълен лев). При наличието на такава разлика, ако тя е положителна се посочва като удържан данък в колона 20 на ред 8.3, а ако е отрицателна като възстановен данък в колона 21, когато удържането/възстановяването е станало до 31 януари 2025 г.
Пример: Физическо лице през годината има годишна данъчна основа за доходи от трудови правоотношения в размер на 25678.34 лв. с авансово внесен данък 2567.83 лв. Лицето има право на данъчно облекчение за едно дете в размер на 6000 лв. като основата, намалена с облекчението е 19 678.34 лв., а дължимият годишен данък 1 967.83. Резултатът е 599,99, но по законовото изискване, сумата се закръглява към пълен лев и на лицето следва да е възстановена сумата от 599 лв.
Когато справката се подава от работодател, който не е по основно трудово правоотношение към 31 декември 2024 г. в Част ІІ от справката се попълват само полетата за изплатения облагаем доход, ползваните авансово данъчни облекчения, ако има такива, и авансовият/дължимият данък, а полетата за годишния размер на данъчните облекчения и резултатите от определянето на годишния размер не се попълват.
Вече няколко години в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ се попълва информация и за някои необлагаеми доходи, като не е възможно да се посочват необлагаеми доходи, изплатени от друг работодател, т.е. за необлагаемите доходи всеки работодател самостоятелно предоставя информация в подаваната от него справка.
Освен вече съществуващите кодове за необлагаеми доходи от 104 до 108, където няма промяна, новите моменти тази година в справката е промененият обхват на код 109 и добавените два нови кода - код 110 и код 111. Промените са:
- Код 109 - Компенсационни суми, които са освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 7 от ЗДДФЛ; парични средства и помощи, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 16 и 17 от ЗДДФЛ, когато не са предоставени в натура; средства за пътуване и престой, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 5 от ЗДДФЛ. Вече в този код изчерпателно са описани всички доходи, които се включват, без да има други.
Новият момент са компенсационните суми по чл. 226в, ал. 1 и чл. 298а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, по чл. 186 от Закона за Министерството на вътрешните работи и по чл. 81 от Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“ – най-общо казано става въпрос за суми за заплащане на наем за ползвани от служители на специалните ведомства жилища при определените в съответните закони условия.
Друг нов момент е, че отпаднаха доходите по чл. 24, ал. 2, т. 9 от ЗДДФЛ, когато не са предоставени в натура, които преди се посочваха в справката по чл. 73, ал. 6 с код 109.
- Код 110 - Стойност на дневните командировъчни пари, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 5, б. „б“ от ЗДДФЛ, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 1000 лв. – това са дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, посочен в нормативен акт, т.е. по всички наредби, които касаят различните видове командироване - например тук попадат и дневните командировъчни пари на международните шофьори. Важно е да бъде уточнено, че когато има изплатени суми над двукратния размер, разликата представлява облагаем доход за лицата и следва да попадне в обхвата на доходите с код 101. За целите на определянето на прага от 1000 лв. в такъв случай те не участват, т.е. следят се само необлагаемите дневни командировъчни дали надвишават 1000 лв. и съответно дали следва да бъдат попълнени в справката.
Пример: Физическо лице през 2024 г. е имало двама работодатели, които са му изплатили дневни командировъчни пари единият в размер на 800 лв., а другият в размер на 400 лв. В този случай и двамата работодатели няма да посочат информация за тези необлагаеми доходи на физическото лице. Ако лицето желае обаче може да декларира тези доходи в общ размер на 1200 лв. в Приложение № 13 на годишната си данъчна декларация.
- Код 111 - Направени от работодателя социални разходи за вноски/премии за допълнително доброволно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и/или застраховка „Живот“, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 12 от ЗДДФЛ. Следва да се има предвид, че ако е направено съответното осигуряване/застраховане над допустимия размер от 60 лв., уреден в ЗКПО, в код 111 се посочва сумата от 60 лв. за конкретното физическо лице. Това е валидно, независимо дали става въпрос за един продукт или и за трите. Разликата над 60 лв. не се посочва, тъй като тя представлява доход в натура.
Пример: Работодател прави всеки месец в полза на своите служители за сметка на социалните разходи, доброволно пенсионно осигуряване в размер на 100 лв., допълнително здравно осигуряване в размер на 55 лв. на месец и застраховка „Живот“ в размер на 80 лв. на месец. В този случай работодателят ще посочи с код 111 сумата от 60 лв. За останалата част от 175 лв. работодателят няма да предоставя информация, тъй като за социалните разходи в натура, които са освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 9 от ЗДДФЛ, все още не се предоставя информация със справката.
Аналогичен е подходът, който се прилага по отношение на ваучерите за храна с код 104.
2. Нови моменти и особености при предоставянето на информация за изплатени доходи на физически лица със справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Характерно при тази справка, е че в нея се включват и някои доходи, които е възможно и да не са изплатени във връзка посочени в ЗДДФЛ изключения например доходите от дивиденти се посочват в справката, която се подава за годината през която е взето решението за разпределяне на дивидентите, без оглед на тяхното изплащане, а при продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество по чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ, доходите се включват в справката за годината на прехвърлянето им.
За правилното попълване на данните в справката е много важно получателят на конкретния доход да бъде идентифициран с име и ЕГН, съответно ЛН, ЛНЧ или служебен номер от регистъра на НАП, ако физическото лице няма ЕГН. Лицата се идентифицират с Булстат на физическо лице, само когато платецът не разполага с информация за ЕГН на физическото лице. За чуждестранни физически лица, които не разполагат с нито един от изброените идентификатори, за точното идентифициране на лицето е необходимо да се попълни и дата на раждане.
Предприятията или самоосигуряващите се лица – платци на доходи са задължени да посочват в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ данни за брутния размер на конкретния доход, за размера на удържания данък, ако има такъв, както и за размера на удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическите лица.
Доходите, за които се предоставя информация в Справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ са посочени в същата разпоредба и са както следва:
- Част I - Доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, изплатени в полза на местни и чуждестранни физически лица – такива са доходи от друга стопанска дейност; доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество и доходи от други източници посочени в чл. 35 от ЗДДФЛ, където не са налице нови моменти.
- Част II - Доходи от прехвърляне на права или имущество, изплатени в полза на местни физически лица.
В тази част са добавени три нови кода:
- Код 5031 - Общ размер на доходите от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците, включително когато доходът е освободен от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 и/или т. 26 от ЗДДФЛ, с годишен размер до 10 лв. на физическо лице, извън посочените с код 503. Тези доходи до миналата година бяха облагаеми с окончателен данък, но когато са на стойност до 10 лв. се посочваха в справката само като обща сума.
Вече третирането им е като необлагаем доход и принципно се попълват в код 503, но въпреки това се запази подходът, когато размерът им е до 10 лв. да не се предоставя детайлна информация за физическите лица - получатели на дохода и кодът да е 5031. Например предприятие, което има разрешение да събира отпадъци, през 2024 г. е изплатило на физическо лице доходи в размер на 1000 лв. В този случай за тези вече необлагаеми доходи, информацията ще се попълни с код 503.
- Код 5082 - Доходи от продажба или замяна на виртуални валути, включително когато доходът е освободен от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ. С този код се посочва информация за сделки с виртуални валути на физически лица. До сега тези доходи се посочваха с общия код за финансови инструменти – код 508, но вече са отделени в този специален код.
- Код 511 - Разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ. Това са случаите при които лицата вместо да получат дивиденти от реализираната печалба, тя се разпределя под формата на издаване на нови дялове и акции или увеличаване на номинала на съществуващите такива и доходите в този случай са необлагаеми.
- Част ІІІ - Доходи по глава шеста от ЗДДФЛ, подлежащи на облагане с окончателен данък, в полза на местни и чуждестранни физически лица, с изключение на подлежащите на деклариране по реда на чл. 142, ал. 5 от ДОПК.
Тук новият момент е отпадането на код 818 по отношение на доходите от продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци. Както вече беше споменато тези доходи вече са необлагаеми и се включват в код 503 и/или 5031.
Доходите, които се облагат с окончателен данък не се посочват в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ когато:
- са декларирани от платеца на доходите в декларацията по чл. 142, ал. 5 от ДОПК във връзка с прилагане на СИДДО;
- за тях е предоставена информация за целите на задължителния автоматичен обмен с Приложения № 1, № 2 и № 3 на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ подавана за четвъртото тримесечие на 2024 г., това са доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество, управление и контрол и авторски и лицензионни възнаграждения, които се облагат с окончателен данък, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица – установени за данъчни цели в държава – членка на Европейския съюз или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
- Част ІV – Необлагаеми доходи по чл. 13, ал. 1 от ЗДДФЛ, изплатени на местни физически лица, които на основание чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ се описват в справката.
В тази част са добавени три нови кода:
- Код 9021 - Доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, освободени от облагане с окончателен данък, на основание чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ, с изключение на доходите по код 902. Тук се включват доходите, които са необлагаеми на основание чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ, т.е. не се облагат с окончателен данък доходите от доброволно осигуряване и застраховане, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение по реда на чл. 19 или чл. 24, ал. 2, т. 12 от закона. Попълва се от застрахователните/осигурителните дружества.
Пример: Физическо лице, получава 20000 лв. по сключена застраховка „Живот“, която е била със срок от 16 г. Лицето не е ползвало данъчни облекчения. В този случай тази сума е необлагаем доход и следва да бъде посочена с код 9021.
Пример: Физическо лице е получило внесената сума за допълнително доброволно осигуряване, преди придобиване право на допълнителна пенсия в размер на 20000 лв. Лицето е ползвало данъчни облекчения за сума в размер на 2000 лв., която се облага с окончателен данък. В този случай необлагаемият доход по чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ от 18000 лв. следва да бъде посочен с код 9021.
Пример: Физическо лице е получило доходи от допълнително доброволно осигуряване, след придобиване право на допълнителна пенсия в размер на 20000 лв. В този случай това е необлагаем доход на основание чл. 13 от ЗДДФЛ, който следва да бъде посочен с код 902.
- Код 914 - Стипендии за обучение в страната и в чужбина по чл. 13, ал. 1, т. 18 от ЗДДФЛ, с изключение на тези, изплащани от училищата в полза на ученици и студенти. Тук следва да се има предвид, че става въпрос за суми за обучение. Например НПО е учредило и предоставя на студент стипендия на името на физическо лице със заслуги в определена област.
- Код 915 - Дневни командировъчни пари по чл. 13, ал. 1, т. 23 от ЗДДФЛ, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 1000 лв. Това са дневни командировъчни пари – до двукратния размер по нормативен акт, които се изплащат във връзка с извънтрудови правоотношения и представляват необлагаем доход. Например дружество е сключило договор с физическо лице за извършване на конкретна услуга в друг град. За целта го е командировало и му е изплатило дневни командировъчни пари, които до двукратния размер по наредбите, които се прилагат за лицата по трудови правоотношения, са необлагаем доход.
За непредоставянето или за несвоевременното представяне на информацията по чл. 73 от ЗДДФЛ, както и за посочване на неверни или непълни данни, се налага глоба или имуществена санкция в размер до 250 лева, освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание, като тази глоба се налага за всяко физическо лице поотделно. За повторни нарушения глобата или имуществената санкция са в размер до 500 лв. за всяко физическо лице.