Въпроси във връзка с Приложение № 8

Въпроси във връзка с Приложение № 8

(притежавани акции, дялови участия в дружества, място на стопанска дейност, определена база и недвижима собственост в чужбина; дължим данък по чл. 67, ал. 4 от ЗДДФЛ за доходи от дивиденти, ликвидационни дялове и доходи по чл. 38, ал. 5, т. 2, ал. 8 и ал. 14 от ЗДДФЛ от източници в чужбина )


доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

Актуално към 05.03.2025 г.

 

За 2024 г. в образец 2081 на Приложение № 8 липсват промени.

 

Независимо от това накратко ще припомня обхвата на доходите, които следва да се посочат в него и процедурата на попълване.

 

 

I. Особеностите при попълване на Приложение № 8, на които следва да се обърне внимание

 

 

1. И при електронно попълване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ очевидно информацията в Приложение № 8 следва да се попълни от самото лице – получател на дохода с източник чужбина.

 

2. Процедурата на попълване на Приложение № 8 не е променена. Ще я маркирам накратко:

 

2.1. Задължително подлежат на ежегодно деклариране (а не само в годината на придобиването им):

 

  • притежаваните акции и дялови участия в дружества, в които местните физичски лица имат пряко участие.

 

Получени доходи под формата на акции от работодателя също следва да се декларират (разяснение № 20-21-4 от 02.02.2021 г. и № 20-00-153/27.05.2022 г., както и т. 7 в Част ІІ на материала: "Въпроси във връзка с Приложение № 1"). 

 

По отношение на деклариране на дялови участия в чуждестранни колективни инвестиционни схеми виж материала: "ЗДДФЛ. Деклариране на дялове в чуждестранни колективни инвестиционни схеми в Приложение № 8". 

 

  • място на стопанска дейност,

 

  • определена база и

 

  • недвижима собственост

 

в чужбинанезависимо от това дали от тях през 2024 г. се генерират доходи или не (чл. 50, ал.1, т. 4 от ЗДДФЛ). 

 

В Указанията към Приложението изрично е уточнено, че информацията в Част І се посочва за притежаваните към 31 декември на данъчната година акции и дялови участия в дружества в чужбина, включително когато са придобити през същата година. Например, ако физическо лице е притежавало в началото на годината 1000 акции, но е продало част от тях, в Част І следва да посочи общата цена на придобиването в съответната валута и в български левове на притежаваните към 31.12.2024 г. акции

 

Декларирането на посочените видове имущества в чужбина, притежавано към 31.12.2024 г. в Приложение № 8 - Част І и ІІ в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ в срок до 30.04.2025 г. е задължително. 

 

Следва да се има предвид, че даже лицето да няма никакви други доходи, подлежащи на деклариране и облагане, например,

 

  • работи само по трудово правоотношение по смисъла на т. 26 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ, например, ДУК или е
  • пенсионер,

 

неподаването на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ с цел попълване на Приложение № 8 за притежаваните имущества в източник чужбина ще доведе до санкцията по чл. 80, ал. 1 от ЗДДФЛ - глоба в размер до 500 лв. 

 

Следователно задължително следва се подаде ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и в случай на придобити доходи само:

 

  • по трудово правоотношение (които в общия случай не подлежат на деклариране) с попълнени както: 

 

- Приложения № 8 (Част І и/или ІІ), така и

- Приложения № 1

 

или

 

  • от задължително пенсионно осигуряване с попълнено:: 

 

- Приложения № 8 (Част І и/или ІІ) 

- и само по желание Приложение № 13 (за дохода от пенсия - код 908).

 

2.2. Задължително се декларират и доходите с източник чужбина, които подлежат на облагане с окончателен данък по реда на чл. 38 от ЗДДФЛ:

 

  • доходи от дивиденти.

 

Следва да се име предвид, че дивидентите от източник в чужбина, които се реинвестират са необлагаем доход и не следва да се посочват в Част ІІІ на Приложение № 8, но задължително притежаваните акции/дялове в чуждестранни дружества към 31.12.2024 г. следва да се декларират в Част І на Приложение № 8. (Виж отговор на въпрос 9 от материала: "Въпроси относно обхвата на необлагаемите доходи".)

 

  • доходи от ликвидационни дялове;

 

  • доходи при замяната на акции и дялове в търговски дружества в чужбина за акции и дялове в търговски дружества в чужбина или в местни търговски дружества;

 

 

  • облагаеми парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител. Относно въпроса дали е възможността да не се дължи окончателен данък по чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ, респ. да не се попълва Приложение № 8 при международна награда виж разяснения № М-24-39-74 от 15. 05. 2024 г. на ЦУ на НАП и № 53-00-9 от 24.01.2024 г. на Дирекция "ОДОП" -  София.

 

Декларирането на посочените видове доходи с източник в чужбина в Приложение № 8 - Част ІІІ в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ в срок до 30. 04. 2025 г. е задължително (чл. 50, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ). В противен случай се налагат посочените по-горе санкции. 

 

3.3. Информацията за доходите с източник чужбина, облагани с окончателен данък, декларирани в Приложение № 8не се сумира с останалите облагаеми доходи на лицето, придобити през годината (в случая 2024 г.) и не подлежи на облагане по общия ред с данък 10 на сто.

 

3.4. Облагането на изброените по-горе доходи с източник чужбина с окончателен данък е единствено годишно, като:

 

  • декларирането на размера на доходите и дължимият данък е само в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ (Приложение № 8 - Част ІІІ) в срок до 30.04.2025 г., като 

 

  • данъкът се дължи в същия срок

 

Така, че Част ІІІ на Приложение № 8 не е само информативна, както са Част І и ІІ, а е основание за генериране на възможно данъчно задължение за окончателен данък в различен размер в зависимост от вида на дохода (дефиниран с отделен код) - 5 на сто, 10 на сто и 7 на сто, което следва да се внесе до 30.04. на следващата година – в случая до 30.04.2025 г. 

 

Тъй като за различните видове доходи се прилагат различни данъчни ставки - доходите се посочват на различни редове.

 

3.5. Ако посочените по-горе доходи са обложени в чужбина, лицето би могло да избегне двойното им данъчно облагане, като ако:

 

  • не е налице СИДДО, приложи методът на обикновения данъчен кредит, т.е. приспада платеният в чужбина данък до размера на данъка, дължим в България (чл. 76, ал. 1-3 от ЗДДФЛ).

 

Например, ако върху брутния размер на дивидентите, придобити през годината, чиято левова равностойност е 1000 лв., в чужбина:

 

- е удържан данък 10 на сто, т.е. 100 лв. данък, то данък в България не се дължи, тъй като дължимият у нас данък върху същата сума би бил 50 лв., но ако е

 

- удържан данък 3 на сто, т.е. 30 лв., лицето следва да довнесе 20 лв. данък до 30.04.2025 г. 

 

  • е налице СИДДО, изискващо облагане при източника, приложи съответните методи за избягване на двойното данъчно облагане, заложени СИДДО.

 

Когато става въпрос за най-често срещаните доходи с източник чужбина, които следва да се посочат в Част ІІІ на Приложение № 8, а именно доходи от дивиденти - към тях като правило СИДДО, по които България е страна, дават възможност за облагане при източника, като за избягване на двойното данъчно облагане като правило се прилага методът на обикновения данъчен кредит (1), описан по-горе. (В настоящия момент само спрямо Индонезия се прилага методът „Освобождаване с прогресия“);

 

Приложеният метод има съответен код, който следва да се посочи в колона 5 на Част ІІІ на Приложение № 8:

 

Код 1 - когато се прилагат методите на данъчния кредит, предвидени в съответната СИДДО или се ползва данъчен кредит, на основание чл. 76 от ЗДДФЛ (при липса на СИДДО),

 

Код 2 - когато прилаганият метод е „Освобождаване с прогресия“. Когато за конкретния вид доход в съответната СИДДО е предвиден метод „Освобождаване с прогресия“ колони 9, 10, 11 и 12 в Част ІІІ на Приложение № 8 не се попълват. Това е така, тъй като при този метод се запазва изцяло третирането на дохода в чужбина.

 

Код 3 - когато не се прилага метод за избягване на двойното данъчно облагане (моя бележка – например, тъй като липсва облагане в чужбина и не се прилага метод „Освобождаване с прогресия.) Например, при получени дивиденти от дружество от Малта липсва посочен метод в СИДДО с Малта, поради особеностите на данъчното третиране в Малта. В този случай следва да се посочи код 3, което означава, че облагането на дивидентите ще е с 5 на сто данък по общия ред на ЗДДФЛ (вж. разяснение № 94-А-280 от 03. 05 2023 г. на ЦУ на НАП).

 

Важно е да се има предвид, че при прилагане на метод за избягване на двойното данъчно облагане не се попълва Приложение № 9. Прилаганият метод се посочва единствено в Част ІІІ от Приложение № 8. Обърнете внимание, че в заглавието на Приложение № 9 изрично е посочено, че то се отнася само за доходи "декларирани в Приложения № 1№ 2№ 3№ 4№ 5 и № 6".

 

 

II. Най-често задавани въпроси при попълване на Приложение № 8

 

 

Каква е процедурата на деклариране за обложени в чужбина доходи от дивиденти, придобити през 2024 г. при декларирането им в Приложение № 8 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2024 г.?

 

 В Приложение № 8 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ:

 

  1. задължително следва да се попълни Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина;

 

  1. задължително следва да се попълни Част ІІІ като следва да се изясни методът, който ще прилага за избягване на двойното данъчно облагане.

 

Както посочих по-горе като правило това е методът на обикновения данъчен кредит, т.е. следва да се посочи код 1 в колона 5 (без случаите на дивиденти с източник Индонезия);

 

  1. при условие, че удържаният данък в чужбина върху дивидентите (посочен в кол. 9) е повече или равен на 5 на сто от сумата на дивидентите (т.е сумата посочена в кол. 10 и размерът на признатия данъчен кредит в България, посочен в кол. 11 е колкото е размерът на данъка върху дивидентите в България), лицето не дължи данък в България (в кол. 12 следва да се посочи "0"), но удържаният в повече данък в чужбина няма да се възстанови, тъй като е данък внесен в чужд бюджет.

 

Доколкото към дивидентите като правило се прилага методът на обикновения данъчен кредит, за да го ползва лицето следва да се снабди с документ за удържания и внесен данък върху дивидентите, който задължително следва да приложи към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. Документът може да бъде издаден или:

 

  • от съответната данъчна служба или
  • от дружеството, разпределящо дивидентите, като в него следва да бъдат посочени: сумата на дивидентите, изплатени на лицето през 2024 г., размерът на удържания данък върху тях; текст, доказващ внасяне на данъка в бюджета на съответната държава през 2024 г.

 

Числов пример:

 

Наименование на лицето, изплатило дохода

Държава

Код вид доход

 

Код за прилагане на метод за избягване на двойното данъчно облагане

Брутен размер на дохода, включително платения данък (за доходи с код 8141; 816; 817, 821 и 822)

стойност на ликвидационния дял (за доходи с код 8142)

пазарна цена на придобитите при замяната акции или дялове (за доходи с код 815)

Документално доказана цена на придобиване (за доходи с код 8142)

Цена на придобиване на акциите или дяловете (за доходи с код 815)

Положителна разлика между колона 6 и колона 7

(само за доходи с код 8142 или 815)

 

Платен данък в чужбина

Допустим размер на данъчния кредит

Размер на признатия данъчен кредит

Дължим данък, подлежащ на внасяне по реда на чл. 67, ал. 4 от ЗДДФЛ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

1

Фирма "Х"

Германия

8141

1

10 000

 

 

1000

500

500

0

2

Фирма "У"

Доминикана

8141

3

100 000

 

 

0

0

0

5000

3

Фирма "Z"

 САЩ

8141

1

50 000

 

 

1000

 2500

1000

1500

Обща сума на окончателния данък по чл. 38, ал. 1 от ЗДДФЛ за доходи от дивиденти и ликвидационни дялове от източници в чужбина:

6500