ЗДДФЛ. Относно доходи от продажба на инвестиционно злато

ЗДДФЛ. Въпрос. Физическо лице е инвестирало свои средства в закупуване на инвестиционно злато, като през 2025 г. го продава и предвид повишената му цена реализира печалба. Лицето не е извършва системно тази дейност с цел регулярни печалби, а е направило инвестиция на налични собствени средства.

 

Въпрос:

 

Какво е данъчното третиране на придобитите доходи от физическото лице в резултат на продажбата?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

 

Актуално към 01.05.2025 г.

 

По силата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

 

На основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:

 

а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;

б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;

в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

 

Следователно необлагаемите доходи от движимо имущество в контекста на чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ са доходи от продажба или замяна на лично движимо имущество, използвано от лицата в лично качество и за лични нужди или домакинството.

 

На основание чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, включително виртуални валути, както и от търговия с чуждестранна валута се определя, като сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка, се намалява с 10 на сто разходи. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив.

 

В тази връзка по своите качества и предназначение инвестиционното злато има характеристиките на финансов актив.

 

В ЗДДФЛ не е налице специална дефиниция на понятието „финансов актив” поради което за целите на ЗДДФЛ се използва дадената в § 1, т. 3 от ДР на ЗКПО легално определение на „финансов актив”. Съгласно § 1, т. 3 от ДР на ЗКПО „финансов актив” е активът, определен в приложимите счетоводни стандарти, в това число компенсаторните инструменти по смисъла на чл. 2 от Закона за сделките с компенсаторни инструменти. Когато лицето не е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, за целите на изречение първо приложимите счетоводни стандарти са международните счетоводни стандарти, приложими в страната за съответната година.

 

В същото време са налице изразени становища (Вж. коментара: „Счетоводно третиране на инвестициите в злато“, Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор, публикувана в бр. 187/2023 г. на е-сп. „Данъци ТИТА“), че инвестиционното злато не е финансов актив.

 

За информация според ЗДДС (чл. 160а) за целите на същия закон инвестиционно злато:

 

1. е злато под формата на кюлчета или плочки с тегла, приети от пазарите за злато, и с чистота, равна на или по-голяма от 995 хилядни;

 

2. са златни монети, включени в заповедта по чл. 175, ал. 5, за които са налице едновременно следните условия:

 

а) чистотата им е равна на или е по-голяма от 900 хилядни;

б) изсечени са след 1800 г.;

в) били са или са законно платежно средство в страната, от която произхождат;

г) продават се обикновено на цена, която не надвишава стойността на златото по пазарни цени, съдържащо се в монетите повече от 80 на сто;

 

3. са златни монети, които не са включени в заповедта по чл. 175, ал. 5, но са включени в Списъка на златни монети, които отговарят на критериите, установени в член 344, параграф 1, точка 2 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно Общата система на данъка върху добавената стойност (специална схема за инвестиционно злато), публикуван до 1 декември на годината в серия "С" на "Официален вестник" на Европейския съюз, валиден за календарната година, следваща годината на публикуване; за инвестиционно злато се считат и всички емисии на монети, включени в този списък за годината, за която се отнася списъкът;

 

4. са златни монети, които не са включени в списъка по т. 3 или в заповедта по чл. 175, ал. 5, но за които с документ, издаден от управителя на Българската народна банка, е удостоверено, че са налице едновременно условията по т. 2 за инвестиционно злато.

 

Последната заповед е от декември 2024  г. и може да бъде намерена на сайта на Министерство на финансите и БНБ.

 

Предвид гореизложеното данъчното третиране на придобитите доходи от продажба на инвестиционно злато остава дискусионно.

 

В случай че се продава като движима вещ, използвана за лична употреба, доходите биха могли да бъдат необлагаеми на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, например продажба на инвестиционна монета като част от накит.

 

Доколкото закупеното злато е с цел инвестиция и реализиране на печалба, при последващата му продажба приложение ще намери разпоредбата на чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ при формиране на облагаемия доход. Тези доходи се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа и задължително подлежат на деклариране в Приложение № 5, Таблица 2 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с код 508.

 

Следва да се има предвид, че във всички случаи, когато се продава такова имущество, придобито по наследство, в съответствие с чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ доходите ще са освободени от данъчно облагане.  

 

В съответствие с чл. 50а, ал. 1 от ЗДДФЛ местните физически лица могат да декларират необлагаемите доходи в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ по тяхно желание като попълнят Приложение № 13, където необлагаемите доходи от продажба на движимо имущество се посочват с код 503 в Част ІІ, а тези придобити във връзка с продажба на имущество, придобито по наследство, в Част ІІІ с код 916 - други необлагаеми доходи, с изключение на посочените в предходните кодове, както и в Част I и Част II.