КСО. Относно здравна вноска от работодателя при временна неработоспособност при работа на непълен работен ден
Въпроси - отговори
КСО. Въпрос. За дните на лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете се дължи здравна осигуровка от работодателя върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, който е в размер на 1077 лв.
Въпрос:
Върху какъв осигурителен доход се дължи здравна вноска от работодателя за дните на лицата във временна неработоспособност, при положение че служителят работи по трудов договор по 1 час на ден?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване, управител на Бойчев консултинг
Актуално към 15.05.2025 г.
Здравноосигурителните вноски за работниците и служителите се правят върху доходът, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО) - основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
За периодите на временна неработоспособност обаче здравноосигурителните вноски се дължат върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, който е определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (основание чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО).
В тази връзка е важно да се подчертае, че отпускът за временна неработоспособност се определя в дни, дори когато лицето работи при непълно работно време и няма основание здравноосигурителният доход да се определя на база отработени часове.
По отношение на конкретния случай това означава, че здравноосигурителният доход би следвало да се формира въз основа на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен пропорционално за дните във временна неработоспособност (т.е. минималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се дели на броя на работните дни за месеца и получената сума се умножава по броя на дните във временна неработоспособност[1]).
[1] С изключение разбира се на първите два дни от временната неработоспособност, тъй като здравноосигурителните вноски върху възнаграждението по чл. 40, ал. 5 от КСО се дължат по чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО (основание чл. 40, ал. 1, т. 5 от закона).