ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и отклонения от облагане

ЗДДС. Поддръжка на софтуер на фирма със седалище Македония
ЗДДС. Въпрос: Българска фирма извършва поддръжка на софтуер на друга фирма, която е със седалище в Македония. За услугата българската фирма издава фактура. Въпросът е кой член от ЗДДС трябва да се посочи като основание за неначисляване на ДДС и къде съответно да се включи фактурата в дневника за продажби и справката-декларация за ДДС.
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Финансови консултации и оценка извършени на турска фирма
ЗДДС. Въпрос: Новорегистрирана в РБългария фирма ще извършва две групи услуги към турска фирма, а именно:
-          първа група - анализи, финансови консултации.
-          втора група - оценка на движимо и недвижимо имущество.
След достигане на оборот 50 хил. как процедираме.
Въпроси:
  1. На първа група не начисляваме ДДС в издаваната фактура, като вписваме текст "Съгл. чл. 21 ал.2 ставка по ДДС - 0" ?
  2. На втора група начисляваме ДДС - 20% ?

 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Място на изпълнение и данъчен режим на услуга, получателят на която е данъчно задължено лице, установено в държава членка, което не предоставя ДДС номер на своя български доставчик
ЗДДС. Въпрос: Българска транспортна фирма, регистрирана по ЗДДС, извършва услуга по превоз на стоки от Гърция до България в полза на чуждестранен търговец, установен в Гърция. Същият обаче не предоставя на превозвача ДДС номер, издаден от тази държава членка.
Къде е мястото на изпълнение на доставката? Може ли да се приеме, че след като получателят на услугата е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение е в Гърция и получателят сам трябва да си самоначисли ДДС, независимо че няма регистрация за целите на ДДС?
 

Отговор: Иlвайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Третиране по ЗДДС на доход на физическо лице от лихви по предоставен заем за временна финансова помощ на фирма
ЗДДС. Въпрос: Трябва ли физическо лице да се регистрира по ЗДДС, ако е получило доход за 2009 г. над 50 000 лв. от лихви по предоставен заем за временна финансова помощ на фирма?
 
 
 Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 

ЗДДФЛ. Съдружник, полагащ личен труд в дружество, получаващ годишното си възнаграждение накрая на годината

 

 

ЗДДФЛ. Въпрос: Съдружник съм в ООД, като досега съм получавал възнаграждението си за полаган личен труд в дружеството по граждански договор наведнъж  в края на годината. Как следва да се процедира сега? Може ли както досега доходите ми да се обложат наведнъж авансово накрая на годината?

 

 

Отговор: доц. д-р. Людмила Мермерска

 

ЗКПО: Образец на декларация и ГОД при ООД, което няма приходи и разходи, но е закупило земя

ЗКПО. Въпрос: ООД през 2009 г. няма приходи и разходи, освен закупена земя. Кой образец декларация по чл. 92 от ЗКПО следва да подаде - Образец 1010 или 1010А? Следва ли да подава ГОД в НСИ ?
 
 
Отговор: доц. д-р. Людмила Мермерска, данъчен консултант
НК. Въпрос: Разкриване на неверни данни в декларация, подадена по електронен път и отговорност на счетоводителя
НК. Въпрос: Има ли опасност, доколкото годишния статистически отчет, подаван заедно с ГДД по чл. 92 от ЗКПО се изпраща от голяма част от предпрятията пряко в базата на статистиката с универсален счетоводен подпис от счетоводителя без да се подписва от собственика или управителя, впоследствие  при разкриване на неверни данни в декларацията, водещи до намеса на следствените органи, счетоводителят да бъде обвинен, че те се дължат единствено на него и отчетът е правен без знанието на собственика/управителя?
 

Отговор: Александра Атанасова, адвокат

ЗДДС. Въпрос: Третиране по реда на ЗКПО на начислено ДДС с акт за нарушение.
ЗДДС. Въпрос: С акт за административно нарушение ЕТ е глобен за несвоевременна регистрация по ЗДДС. За периода от превишаване на оборота от 50 000 лева до датата на регистрацията му е начислен ДДС. Начисленото ДДС има ли характер на глоба по нормативен акт, доколкото данъкът не е начислен с РА? Отговорът на въпроса е важен, тъй като ако се приеме, че начисленото ДДС има характер на глоба във връзка с нарушение на нормативен акт, то би следвало при данъчно преобразуване да се посочи като непризнат разход по реда на чл. 26, т. 6 от ЗКПО (начислени глоби), а  не  по реда на чл. 26, т. 4 от ЗКПО (начислен ДДС от приходните органи). При условие че впоследствие начисленото ДДС ни се възстанови от приходните органи, (то ще се възстанови, тъй като е сбъркан оборотът) не бихме могли да преобразуваме в посока намаление с получения приход на основание на чл. 27, ал.1, т. 2 от ЗКПО, тъй като в намаление не се посочват приходи от възстановени глоби, а само от начислено ДДС.
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат