Промени в ГПК

Разходи за таксиметров превоз за служители, работещи втора смяна
Казус. Поради естеството на работа във фирмата има служители, които работят до 24 часа. Градски транспорт няма и поради тази причина се използва услугата на таксиметрова компания. С таксиметровата компания имаме сключен договор и ежемесечно получаваме фактура, придружена с опис на всички пътувания на нашите служители. Служителите се отчитат с касовия бон от превозвача. Фактурата заплащаме по банков път. Услугата е достъпна само за служителите, които са по график на работа втора смяна.
 
Как следва да отразим разхода според ЗКПО и ЗДДС?


Отговор: Румяна Йорданова, Даниела Даракчиева

Частично покриване на разходи за карти Мултиспорт в полза на служители
Казус. Служители на дружество искат да се възползват от услугата на карти Мултиспорт. Работодателят всеки месец ще изпраща на Мултиспорт списък с имената на служителите, които ще се възползват от услугата. Дружеството ще получава фактура. Управителят се е съгласил част от сумата да поеме от предприятието като останалата част от сумата е за сметка на служителите, които подписват декларация, че са съгласни да им се удържа сумата от дължимото месечно възнаграждение. Така например картата за едно лице е 50 лв., дружеството поема 20, а служителите по 30 лв.
  1. Какво е данъчното третиране по ЗКПО и ЗДДФЛ?
  2. Как се отразява това в счетоводните регистри на предприятието?
 
Отговор: Румяна Йорданова, Христо Досев
Облагане и осигуряване на физическо лице с регистрация като ЕТ по Булстат и регистрация като ЗП с ЕГН

Казус. Информацията за физическо лице с регистрация като ЕТ по Булстат и регистрация като земеделски производител (ЗП) с ЕГН е следната:

-   Относно упражняване на дейност като ЕТ (ЕИК - Булстат) - ЕТ е вписано в Търговския регистър на 08. 01. 2002 г., като: стартира дейност - 01. 02. 2002 г. и прекъсва дейност - 01. 11. 2002 г.; стартира дейност - 02. 06. 2008 г. и прекъсва дейност - 30. 10. 2008 г.; стартира дейност - 19. 11. 2015 г. и прекъсва дейност - 08.01.2016 г.; стартира дейност - 09. 02. 2017 г. и не е прекъснал към настоящия момент. Предметът на дейност в ЕТ не е свързан със производство на селскостопанска продукция и не е регистрирано като ЗС.

-   Относно упражняване на дейност като ЗС (ЕИК – ЕГН). Физическо лице упражнява дейност като ЗС от 23. 04. 2012 г . до момента. От дейността си като ЗС (ЕИК- ЕГН) прави необходимия оборот и се регистрира по ЗДДС от 25. 10. 2013 г. и до настоящия момент. В момента, в който ЗС подлежи на регистрация по ЗДДС - ЕТ е с прекъсната дейност, но тъй като това физическо лице вече има Булстат като ЕТ, го регистрират по следния начин: ЕИК по Булстат е ЕГН на лицето; BG (номерът по ЗДДС) е Булстат на ЕТ.

През всичките си години на упражняване на дейност ЗС не е избирало да се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ. За отчетната 2016 г. за дейност от ЕТ е попълнено приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, а за дейността от ЗС е попълнено приложение № 3 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.

 

Въпросите са:

  1. За 2017 г. остава ли този начин на отчитане или двете дейности се обединяват и облагането и за двете е като за ЕТ?
  2. Означава ли това, че физическото лице ЗС ще прави годишно изравняване на социални и здравни осигуровки?.

 

Отговор: Людмила Мермерска, Димитър Бойчев