Защита на личните данни

Относно третиране на консорциум по ЗДДС и ЗКПО
Казус. Образувано е дружество по Закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) със съдружници „Х“ ООД и „У“ ООД. Спечелен е търг за реализиране на обществена поръчка. Съдружниците са регистрирани по ЗДДС. Съгласно дружествения договор съдружниците в консорциума имат следното разпределяне на дейностите по проекта:
- „Х“ ООД ще извършва работи в размер на 98 % от общите по Договора;
- „У“ ООД ще извършва работи в размер на 2 % от общите по Договора.

Предвид данъчната практика по казуса възникват няколко въпроса:
 
  1. Кога възниква задължението за регистрация по ЗДДС? (В 14-дневен срок от вписването в регистър Булстат или в 14-дневен срок от датата на първото извършване на операция съгласно договора за консорциум?)
  2. Как ще бъдат третирани от гледна точка на ЗДДС и по какви цени сделките, свързани с обхвата на договора за консорциум, при предоставяне на стоки и услуги от участниците в съвместното съдружие към консорциума по отношение обхвата на договора? И как ще се третират такива сделки извън този обхват и по какви цени?
  3. Документирането на извършените СМР от участниците в съдружието към консорциума, свързани с обхвата на договора, с данъчна фактура ли се извършва или с други документи?
  4. Начислява ли обичайния процент печалба участник в сдружението при фактуриране на извършените от него СМР на обекта към консорциума или ги предоставя по себестойност?
Отговори на тези въпроси са дадени в списанието през 2015 г. Искам да попитам дали има някаква промяна или тези отговори са актуални и към днешна дата?
Прехвърляне на право на придобиване на собственост върху лек автомобил – счетоводно отчитане и третиране по реда на ЗКПО
Казус. Дружество „Х“ чрез тристранно споразумение между лизингодателя, дружество „Х и трето лице се отказва от правата си да придобие лизинговата вещ (два автомобила), като продава това право на друго предприятие. По отношение на всеки един от двата автомобила е налице следната информация към 30.11.2017 г.:
-   Първоначална стойност – 27 083,34 лв.
-   Начислена до момента амортизация – 14 670,23 лв.
-   Балансова стойност – 12 413,11 лв. и
-   Задължение към лизингова компания – 14 963,52 лв.
Дружеството „Х“ се отказва от правата си да придобие лизинговата вещ, като продава правото си да придобие лизинговата вещ за сумата от 2 736,50 лева
 
Прилагам документи по този казус:
-   Протокол от заседание на Съвета на Директорите да бъде „прехвърлен“ лизинга към трето лице.
-   Тристранно споразумение между лизингодателя, дружество „Х и третото лице.
-   Удостоверение за застрахователна стойност от ЗАД „Армеец“.
-   Издадена от дружество „Х приходна фактура за продажбата на правото за придобиване на собственост.
Прилагам и счетоводните си записвания.
 
Въпросите са:
  1. Какво е счетоводното отчитане?
  2. Какви следа да бъдат данъчните преобразувания по реда на ЗКПО?
 
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Реимбурсиране на медикаменти – счетоводно отчитане и третиране по ЗКПО
Казус. Основната дейност на дружеството включва внос, разпространение и търговия на едро с лекарства, химически и фармацевтични продукти. Финансовият отчет на дружеството е изготвен в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане, приети от Европейския съюз. Дружеството е сключило договор с НЗОК за предоставяне на отстъпки, които компенсират част от разходите за лекарствените продукти, разпространени от дружеството и заплатени от НЗОК (Дружеството заплаща на НЗОК процент от разходите на касата за реимбурсация на медикаментите му). Реалните разходите за реимбурсиране на медикаментите и съответната отстъпка за четвърто тримесечие на 2017 г. ще бъдат отчетени от НЗОК в средата на месец март 2018 г. За целите на годишното приключване дружеството е начислило очакваните отстъпки на база на прогноза за четвърто тримесечие, приложение към сключения договор. Отстъпката се представя в отчета като намаление на приходите от продажби.
 
  1. Следва ли начислението на прогнозната отстъпка да се третира като провизия, съгласно МСС 37?
  2. Какво би било третирането по НСС?
  3. Следва ли прогнозната отстъпка да бъде включена в корекциите по чл. 38 на ЗКПО на годишната данъчна декларация и сформират ли данъчна временна разлика?
 
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Третиране по реда на ЗДДФЛ и ЗДДС продажба на УПИ и къща, построена по стопански начин
Казус. Местно физическо лице м. април 2014 г. купува УПИ в гр. София, започва на свободни начала да строи къща, без да пази документи за извършените разходи. Къщата е със застроена площ 156,71 кв. м. и е въведена в експлоатация на 25 май 2017 г. През м. юни 2017 г. лицето продава къщата на чуждестранно физическо лице, а прилежащите части към къщата (с площ 872 кв. м.) продава през същия месец на местно юридическо лице.
  1. Дължи ли се данък по реда ЗДДФЛ?
  2. Как ще се определи данъчната основа?
  3. Следва ли да се декларира в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ?
  4. Следва ли лицето продавач да се регистрира по ЗДДС?
 
Отговор: Людмила Мермерска, Ганка Петрова