Електронно трудово досие

Счетоводно и данъчно третиране по реда на ЗКПО и ЗДДС при отписване на разходи по придобиване на ДМА, невъведени в употреба
Казус. В сметка разходи за придобиване на ДМА на фирма „Х“ ЕООД има направени разходи по придобиването на ДМА, за които има сигурни доказателства, че няма да бъдат завършени и въведени в употреба.
 
Става въпрос за натрупани разходи за изграждане на тръбопровод – изкопни работи, полагане на тръби. В друга подсметка също така има натрупани разходи за изграждане на площадка за складиране, съответно полагане на асфалт, тръби, изградени съоръжения.
 
Кога могат да се отпишат счетоводно тези разходи и какви ще са данъчните аспекти по ЗКПО и ЗДДС?
 
Прилагаме НСС.
 
 
Отговор: Христо Досев, Румяна Йорданова, Даниела Даракчиева
Счетоводно и данъчно третиране при получена фактура през 2018 г. за извършени СМР през 2017 г.
Казус. Предприятието ни е изпълнител по строителен обект. През м. април 2018 г. получава фактура с дата м. април 2018 г. за извършени СМР през 2017 г. Получената фактура предприятието я отчита като текущ разход за 2018 г. Сумата на фактурата е 8 % от стойността на нетните приходи от продажби на предприятието за 2017 г.
 
Годишният финансов отчет за 2017 г. е приет и одобрен от ръководството на предприятието на 28. 02. 2018 г. Предприятието прилага МСФО.
  1. Правилно ли е отразен разхода като текущ от гледна точка на МСФО?
  2. Как се третира от данъчна гледна точка разхода за СМР отнасящ се за 2018 г.?
 
Отговор: Христо Досев, Румяна Йорданова
Признаване на разход на дружеството за служителите (масажи) от гледна точка на КТ и ЗКПО
Казус. Служителите в дружеството работят 8 часа с компютър. Фирмата осигурява масажи на служителите (по 1 на месец). Възможно ли е да включим масажите в програмата за подобряване условията на труд и да ги признаем за разход?
 
 
Отговор: Михаил Илиев, Людмила Мермерска
Наемане по трудов договор на лице в качеството на домашна помощница от друго физическо лице
Казус. Семейство, членовете на което работят по трудови договори, са наели жена, която се грижи за къщата и домакинството като цяло. Семейството иска да наеме лицето на трудов договор с всички произтичащ от това задължения.
 
  1. Може ли физическо лице, работещо по трудов договор и неосъществяващо друга дейност да наеме по трудов договор друго физическо лице за извършване на определена работа (в случая да се грижи за домакинството му)?
  2. Ако отговора е „да“, какви са задълженията на работодателя?
  3. Как трябва да се регистрира като осигурител за целите на осигуряването и облагането на доходите на наетото лице в НАП и НОИ?
  4. Как ще бъде заверяван стажът на наетото лице – в трудова книжка или в осигурителна?
  5. Следва ли да изготвя ведомости за заплати?
  6. Подлежи ли на проверки от страна на ГИТ и ще се регистрира ли при тях?
  7. Може ли данните да се подават от физическо лице с ПИК по електронен път?

 

 
Отговор: Михаил Илиев, Димитър Бойчев