МСФО 9 и ППЗТМТМ

Три казуса относно необходимост от корекция на данъчен кредит
 
 
Даниела Даракчиева, данъчен експерт
 
 
Разгледани са три казуса относно необходимост от корекция на данъчен кредит:
 
-          дължима лихва по заем;
-          продажба на недвижим имот - стара сграда;
-          примери за корекция по чл. 79а и 79б от ЗДДС.
Корекция на данъчен кредит при продажба на недвижими имоти от банка
Казус. Банка е придобила недвижими имоти на търг или чрез съдия изпълнител, които държи като стока на склад.
 
При придобиването им при някои от тях сме ползвали пълен данъчен кредит, там където сделката е била облагаема с ДДС. Това са стоки - недвижими имоти по необслужвани кредити, които стават собственост на банката.
 
В последствие същите се предлагат за продажба от банката чрез обяви. При някои от тях новата данъчна основа при продажбата е по-висока или по-малка от данъчната основа при придобиването и съответно сумата на ДДС се различава от първоначално приспаднатия данъчен кредит.
 
Това, което ни притеснява е следното - ако новата продажна данъчна основа е по-ниска от цената на придобиване и сделката е облагаема с ДДС трябва ли да правим някаква корекция на приспаднатия данъчен кредит в пълен размер при придобиването? Необходимо ли е и някаква корекция при по-висока цена на новата продажна данъчна основа?
 
Искам да обърна внимание на това, че тези стоки - недвижими имоти не се използват в независимата икономическа дейност, а се държат в баланса на дружеството като стоки за продажба.
 
В годините, в които тези стоки (недвижими имоти) не са реализирани, са правени и необходимите преоценки и обезценки в зависимост от случая с пазарната цена на имота.
 

Отговор: Моника Петрова, данъчен експерт