Промени в ППЗДДС и ППЗАДС
ЗДДС. Въпрос. Имам издадена фактура за нощувка от хотел в България. Фирмата - издател на документа, е регистрирана в Швейцария и не е регистрирана по ДДС. Как да я включа в Дневник покупки, дали е необходимо към нея да се изготвя протокол?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Австрийски гражданин иска да закупи от нас нов автомобил и ще бъде регистриран в Австрия. Ние сме дилъри на нови автомобили и сме регистрирани по ЗДДС.
Издадената от нас фактура с начислено ДДС ли да бъде? Ако не се начислява, кое е основанието?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Дружество, регистрирано по ЗДДС, но извършващо само освободени доставки (застрахователен брокер) е лизингополучател по договор за финансов лизинг на лек автомобил през 2017 г. Договорът за лизинг е с опция за придобиване на собственост. Не е получена пълна фактура за цялата стойност на лизингования автомобил, а всеки месец се фактурира главница и лихва. Данъчен кредит не е ползван при сключване на договора за лизинг – поради това, че извършва само освободени доставки.
През 2018 г. по споразумение между лизингодателя и лизингополучателя, активът се връща на лизингодателя, като същия се продава веднага на трето лице, което встъпва в нов лизингов договор, но на цена приближаваща първоначалната цена на МПС.
Лизингодателят се задължава да преведе на лизингополучателя печалбата от разликата между остатъка по лизинговия договор и цената, на която се лизингова към третото лице.
При положение, че не е ползван данъчен кредит за актива, може ли при връщане на автомобила лизингополучателя да се възползва от чл. 50, т. 1 от ЗДДС и да издаде фактура без ДДС на лизингодателя?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. В кои клетки на справката декларация и в кои колони на дневника за продажби се отразява услугата по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС? Отразява ли се фактура по чл.21, ал.2 във VIES декларацията, ако туроператорът, който получава услугата е от Дания?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българско юридическо лице извършва възложена услуга за раздаване на промоционални брошури за намаления във верига магазини на територията на страната. Магазините са собственост на българско юридическо лице, което е собственост на австрийско юридическо лице.
В последствие, по желание на възложителя следва да се издаде фактура на немско дружество с немски VAT номер, което е също дъщерно на фирмата майка в Австрия и се занимава с маркетинга и рекламата на групата компании и няма регистрирани обекти на територията на страната ни.
Каква фактура трябва да се издаде - с ДДС или без и на какво основание? Също така следва ли да има заявка от немското юридическо лице, на което искат да се издаде фактура, защото поръчката към момента е получена от представителите им в България.
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
В съответствие с писмото на НАП № 24-00-11/2007 г. във формирането на данъчната основа не участват приходи и разходи от преоценки на валута. В този случай, как би трябвало да се определи данъчна основа за целите на ЗДДС и оборотът за целите на ЗДДС ще трябва да се изчислява отделно?
- След изчитане на СИДДО с Кралство Белгия стигнахме до извода, че би трябвало да заплащаме данък върху доходите им съгласно законите на Белгия. Прави ли сме?
- В случай, че „да“ от кой момент започва заплащането на данъка съобразно данъчната ставка в Белгия, къде се превежда този данък, от работника ли се превежда или от работодателя?
- При подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в Приложение № 9 правилно ли разсъждаваме, че само се попълва Част I съгласно метода „Освобождаване с прогресия“ и в този случай платеният данък в Белгия не се възстановява?
КСО. Въпрос. Дружеството ни командирова служител на работа в Македония от 01.06.2018 г. за срок от 2 години по проект. Има и заповед за командировка, в която сме определили отпуски, работни и почивни дни, както и национални празници в приемащата държава Македония – спазва се техният календар за отработен месец. Възниква разлика с работните дни в България.
- Как да се командирова лицето - не по чл.121а от КТ, а на база старата наредба за командировките и специализации в чужбина? Какво е третирането на дневните пари?
- Как да подавам декларация образец № 1 за това лице - с код 99 или код 01? (работното място на лицето не е в офиса в София, за което той изпраща към българското дружество специална форма за свършената работа на територията на Македония, тъй като той дългосрочно е командирован за изпълнение на поставените задачи там.)
- Какво е третирането от гледна точка на осигурителното законодателство на посочения казус?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
КСО. Въпрос. Член на съвета на директорите в акционерно дружество има сключен договор за управление. Не е самоосигуряващо се лице. Не се осигурява другаде на друго основание. Пенсионер е и получава максималния размер на пенсия за страната – 910 лева.
Трябва ли да бъде осигурявано лицето и какви осигурителни вноски трябва да бъдат удържани от неговото възнаграждение? Ако не желае, има ли възможност лицето да не бъде осигурено и на какво основание и с какъв код за вид осигурен ще бъде подавана информация в декларация образец № 1?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване