Промени в ППЗДДС и ППЗАДС

ЗДДС. Срок на заявлението за дерегистрация при ликвидация
ЗДДС. Въпрос. Във връзка с ликвидация на българско дружество в какви срокове следва да се подаде заявление за задължителна дерегистрация по ЗДДС, при положение че дружеството е регистрирано по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Третиране на фактура, издадена швейцарско дружество, за нощувка в хотел в България

ЗДДС. Въпрос. Имам издадена фактура за нощувка от хотел в България. Фирмата - издател на документа, е регистрирана в Швейцария и не е регистрирана по ДДС. Как да я включа в Дневник покупки, дали е необходимо към нея да се изготвя протокол?


Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Продажба на нов автомобил на гражданин от ЕС

ЗДДС. Въпрос. Австрийски гражданин иска да закупи от нас нов автомобил и ще бъде регистриран в Австрия. Ние сме дилъри на нови автомобили и сме регистрирани по ЗДДС.

Издадената от нас фактура с начислено ДДС ли да бъде? Ако не се начислява, кое е основанието?


Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

ЗДДС. Третиране при отказ от придобиване на лизингован автомобил от финансово дружество

ЗДДС. Въпрос. Дружество, регистрирано по ЗДДС, но извършващо само освободени доставки (застрахователен брокер) е лизингополучател по договор за финансов лизинг на лек автомобил през 2017 г. Договорът за лизинг е с опция за придобиване на собственост. Не е получена пълна фактура за цялата стойност на лизингования автомобил, а всеки месец се фактурира главница и лихва.  Данъчен кредит не е ползван при сключване на договора за лизинг – поради това, че извършва само освободени доставки.

През 2018 г. по споразумение между лизингодателя и лизингополучателя, активът се връща на лизингодателя, като същия се продава веднага на трето лице, което встъпва в нов лизингов договор, но на цена приближаваща първоначалната цена на МПС.

Лизингодателят се задължава да преведе на лизингополучателя печалбата от разликата между остатъка по лизинговия договор и цената, на която се лизингова към третото лице.

При положение, че не е ползван данъчен кредит за актива, може ли при връщане на автомобила лизингополучателя да се възползва от чл. 50, т. 1 от ЗДДС и да издаде фактура без ДДС на лизингодателя?


Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
 

ЗДДС. Записи в регистрите при услуга по чл. 21, ал. 2 при получател от ЕС

ЗДДС. Въпрос. В кои клетки на справката декларация и в кои колони на дневника за продажби се отразява услугата по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС? Отразява ли се фактура по чл.21, ал.2 във VIES декларацията, ако туроператорът, който получава услугата е от Дания?

Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

ЗДДС. Рекламна кампания на стоки в страната, възложена от немско юридическо лице

ЗДДС. Въпрос. Българско юридическо лице извършва възложена услуга за раздаване на промоционални брошури за намаления във верига магазини на територията на страната. Магазините са собственост на българско юридическо лице, което е собственост на австрийско юридическо лице.

В последствие, по желание на възложителя следва да се издаде фактура на немско дружество с немски VAT номер, което е също дъщерно на фирмата майка в Австрия и се занимава с маркетинга и рекламата на групата компании и няма регистрирани обекти на територията на страната ни.

Каква фактура трябва да се издаде - с ДДС или без и на какво основание? Също така следва ли да има заявка от немското юридическо лице, на което искат да се издаде фактура, защото поръчката към момента е получена от представителите им в България.


Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

ЗДДС. Продажба на стока, закупена в Испания и изпратена към клиент, без да пристига в страната
ЗДДС. Въпрос. Бихте ли изяснили третиране по ЗДДС на продажба на стока, когато същата е закупена в Испания и е изпратена към клиент от там, без да пристига на територията на страната?
 
Имам предвид двата материала от юлския брой на списанието:
 
-   Доставка на стока и определяне на третирането й по ЗДДС, когато стоката се продава извън територията на страната
-   ЗДДС. Транспортиране на стока от Испания директно на фирма от трета страна.
 
Бихте ли пояснили и за ЕОРИ номера при износ от ЕС?
 
 
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗДДС. Определяне на облагаем оборот на обменно бюро
ЗДДС. Въпрос. Към 31.12.2017 г. обменно бюро има наличност 1 USD , който се води на цена 1,50 BGN. На 31.12.2017 се прави валутна преоценка и 1 USD вече се води на цена 1.63081 BGN. На 02.01.2018 допускам, че същият долар се продава за 1.55 BGN.

В съответствие с писмото на НАП № 24-00-11/2007 г.  във формирането на данъчната основа не участват приходи и разходи от преоценки на валута. В този случай, как би трябвало да се определи данъчна основа за целите на ЗДДС и оборотът за целите на ЗДДС ще трябва да се изчислява отделно?
 
 
Отговор:  Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗКПО. Нает автомобил от служител, ползван и от него и за лични нужди
ЗКПО. Въпрос. Дружество през 2018 г., което няма собствени автомобили, наема лек автомобил за целите на дейността си, собственост на служител по трудов договор в дружеството, като същият служител може да го ползва част от времето и за лични нужди. Дружеството е избрало да прилага данъка по чл. 204, ал. 1, т. 4 от ЗКПО.
 
Следва ли наемът, платен на служителя – наемодател, да се включва в разходите в натура по смисъла и текста на § 1, т. 83 от ДР на ЗКПО, след като това е облагаем доход на физическото лице, но не е възнаграждение, който то ще декларира през 2019 г. и ще плати данък по реда на ЗДДФЛ?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Командироване на работници в Белгия по чл. 121а от КТ
ЗДДФЛ. Въпрос. Работници, командировани в Белгия по чл. 121а от КТ, пребивават над 183 дни в Белгия.
 
  1. След изчитане на СИДДО с Кралство Белгия стигнахме до извода, че би трябвало да заплащаме данък върху доходите им съгласно законите на Белгия. Прави ли сме?
  2. В случай, че „да“ от кой момент започва заплащането на данъка съобразно данъчната ставка в Белгия, къде се превежда този данък, от работника ли се превежда или от работодателя?
  3. При подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в Приложение № 9 правилно ли разсъждаваме, че само се попълва Част I съгласно метода „Освобождаване с прогресия“ и в този случай платеният данък в Белгия не се възстановява?
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
СИДДО. Формиране на МСД при работа на строителен обект в Белгия
СИДДО. Въпрос. Строителна фирма, регистрирана в България, изпраща работници на обект в Кралство Белгия, които са командировани с период по допълнително споразумение за командировка 25. 01. 2018 - 18. 06. 2018 г. За същият период има издадено А1 на работниците. След завръщането им в България същите работниците ще бъдат отново изпратени в командировка за период 05. 07. 2018 - 20. 12. 2018 г.
 
Българското дружество има сключен договор № 1 за обект в Белгия за период 18. 01. 2018 – 25. 06. 2018 г.
 
След прекратяването му е сключило нов договор № 2 за същия обект по договор № 1 само разликата е в типа на строително-монтажните и довършителни работи за периода 05. 07. 2018 – 20. 12. 2018 г. Клиентът е един и същ.
 
При това положение считаме, че българското дружество няма място на стопанска дейност в Белгия до момента 31. 12. 2018 г. Прави ли сме? При положение, че продължи с трети договор дейността на същия обект, прекъсванията между договорите в рамките на 10 - 15 дни водят ли до прекъсване на 12 месечния период с оглед място на стопанска дейност?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
КСО. Осигуряване на лице дългосрочно командировано в Македония от български работодател

КСО. Въпрос. Дружеството ни командирова служител на работа в Македония от 01.06.2018 г. за срок от 2 години по проект. Има и заповед за командировка, в която сме определили отпуски, работни и почивни дни, както и национални празници в приемащата държава Македония – спазва се техният календар за отработен месец. Възниква разлика с работните дни в България.
 

  1. Как да се командирова лицето - не по чл.121а от КТ, а на база старата наредба за командировките и специализации в чужбина? Какво е третирането на дневните пари?
  2. Как да подавам декларация образец № 1 за това лице - с код 99 или код 01? (работното място на лицето не е в офиса в София, за което той изпраща към българското дружество специална форма за свършената работа на територията на Македония, тъй като той дългосрочно е командирован за изпълнение на поставените задачи там.)
  3. Какво е третирането от гледна точка на осигурителното законодателство на посочения казус?


Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
 

КСО. Осигуряване на пенсионер със сключен договор за управление в качеството му на член на съвета на директорите на АД

КСО. Въпрос. Член на съвета на директорите в акционерно дружество има сключен договор за управление. Не е самоосигуряващо се лице. Не се осигурява другаде на друго основание. Пенсионер е и получава максималния размер на пенсия за страната – 910 лева.

Трябва ли да бъде осигурявано лицето и какви осигурителни вноски трябва да бъдат удържани от неговото възнаграждение? Ако не желае, има ли възможност лицето да не бъде осигурено и на какво основание и с какъв код за вид осигурен ще бъде подавана информация в декларация образец № 1?


Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КТ. Срок на договор по програма „Помощ при пенсиониране“
КТ. Въпрос. Назначили сме лице по Национална програма “Помощ за пенсиониране”, което навършва години за пенсиониране на 05.02.2019, но няма нужния осигурителен стаж. Лицето е назначено на 15.05.2017 със срок на договора от 24 месеца, тоест до 20.05.2019. От служба „Трудова заетост“ сега ни уведомяват, че договорът трябва да се подмени със срок до 05.02.2019, защото според тях лицето придобива право на пенсия при навършени години без да се съобразяват с това, че няма достатъчно осигурителен стаж. 
 
Кога лице придобива право на пенсия при условията на чл. 68, ал. 1 и 2 - при наличието само на навършени години или при наличието на навършени години и осигурителен стаж?
 
 
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
КТ. Минимално възнаграждение при отпуск за кръводаряване
КТ. Въпрос. Съгласно разпоредбите на чл. 157, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда (КТ), работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него. Този вид отпуск се предоставя на работника (служителя), за да извърши кръводаряване. В ал. 3, т. 1 е казано, че през време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, както следва - по т. 1-3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя;
 
Към момента сме се придържали към общото правило на чл. 177 за определяне на размера. В дружеството няма колективен трудов договор или специално споразумение за размера на този отпуск. Не е изрично разписано в правилника за работна заплата.
 
В случай че предприемем стъпки, за разписване на тези правила има ли минимално възнаграждение, което да може да се определи и то да е различно от чл. 177?
 
 
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП