Промени в ППЗДДС и ППЗАДС

Въпроси, свързани с протоколи по чл. 117

Въпроси, свързани с протоколи по чл. 117:

  1. Дружеството е наело МПС, което се ползва от управителя за лични и служебни цели в съотношение 50:50. Управителят не пише пътни листа. Към момента фактурите се осчетоводяват без право на данъчен кредит. Притеснява ни фактът, че данъчен кредит е право и това, че не е ползвано, не освобождава от задължението да бъде начислено с протокол по чл. 117. Допусната ли е грешка?
  2. Дружество е разработило методика, с която е установено, че колите се ползват 20% лично и 80% за служебни цели (на принципа на часовата заетост и времето от дома до обекта и обратно). На основание методиката ежемесечно се самоначислява ДДС с протокол. В месец, в който съотношението от методиката се наруши  се пишат пътни листа. В Указанието на НАП се споменава, че това е допустим подход. Необходимо ли е да се пишат пътни листа или друг документ, за да се доказва съотношението 20:80 или на основание методиката е достатъчно?
  3. Дружество има сключен договор с доставчик от ЕС, от който закупува техника, която препродава на български клиенти. Доставчикът провежда обучения на клиенти на дружеството (което не е задължителна част). Доставчикът няма договор с клиентите на дружеството и фактурира услугата към дружеството, което от своя страна я префактурира на клиентите с ДДС. Има ли дружеството задължение да самоначислява ДДС, след като не е реалният получател на услугата, а се явява посредник?


Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт