СЕПП и промени в счетоводната политика

Възстановяване на ДДС на български данъчно задължени лица, начислен им в държава членка на общността
 
 
Моника Петрова, данъчен експерт
 
 
За направените от българските данъчно задължени лица разходи в други държави членки, за които им е начислен данък върху добавената стойност, българското лице е в правото да си възстанови този данък. Най-често това са случаите на начисляване на данък върху добавената стойност при зареждане на гориво от фирмите превозвачи, винетни такси, настаняване в хотели при командировки на служители на фирмата и т.н.
 
Правото на възстановяване, съгласно чл. 15 от Директива 2008/9/ЕО се упражнява най-късно до 30 септември на календарната година, следваща годината, през която е възникнало правото на възстановяване на данъка. Това означава, че за закупени стоки и/ или получени услуги през 2017 г. искането следва да бъде подадено до 30.09.2018 г.
 
Целта на материала е да се разгледат изискванията за упражняване на това право.
 
Преотстъпване на данък – акценти от практиката

Румяна Йорданова, данъчен експерт

 

 

Целта на материала е обзор на актуална данъчна и съдебна практика по отношение важни практични акценти относно преотстъпване на корпоративен данък. Включени са редица илюстративни примери

Последни промени в Наредба № H-1 от 22. 01. 2014 г. и Наредба № Н-7 от 19. 09. 2016 г.
 
 
Мариянка Вълчанова, началник на сектор в Агенция «Митници», сектор «Проверки и ревизии» - Митница Пловдив
 
 
Целта на материала е да се разгледата последните промени в:
 
-   Наредба № H-1 за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки и
 
-   Наредба № Н-7 за определяне на ред, начин и формат за изпращане на данните от средствата за измерване и контрол по чл. 103а, ал. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове.