Дисциплинарна отговорност

КТ, КСО, ЗКПО. Командироване на собственик на ЕООД в Гърция

Казус. Собственик на ЕООД има сключен договор за управление и контрол (ДУК) с дружеството си. Дружеството няма нает персонал. Собственикът на ЕООД извършва сам инженерни услуги от името на дружество. През следващия месец ЕООД ще сключи договор с гръцко дружество за изпълнение на инженерни дейности (договор за услуги), които собственикът на ЕООД ще трябва да изпълни в Гърция за период 2-3 месеца. Разходите за нощувки и транспорт в Гърция и до Гърция ще бъдат поети от българското ЕООД.

 

  1. Приложим ли е чл.121а от КТ в дадения случай?
  2. Законосъобразно ли оказване на инженерни услуги от собственика на ЕООД на други дружества при сключен ДУК или по-правилно би било лицето да организира осъществяване на трудовата си дейност като съдружник с личен труд с възнаграждение?
  3. Как трябва да бъде оформено командироването на лицето, ако той прекрати ДУК и започне да се осигурява като самоосигуряващо се лице с личен труд?
  4. Какви документи ще трябва да бъдат представени в Гърция от българската страна за да може лицето да окаже инженерни услуги за горепосочения период?
  5. Може ли да се приеме, че ако в едно ЕООД работи само собственикът (няма нает персонал) и има сключен ДУК без възнаграждение, то дори ако този собственик не се осигурява на никакво друго основание отникъде другаде, може да не внася осигуровки за трудовата си дейност?
  6. Ще бъдат ли данъчно признати за българското дружество от гледна точка на ЗКПО разходите за нощувки, транспорт и дневни пари в Гърция?

 

Собственикът на ЕООД е местно лице на България за данъчни цели.

 

 

Отговор: Михаил Илиев, Димитър Бойчев, Румяна Йорданова

ТЗ. ЗДДС. ЗДДФЛ. Прехвърляне на предприятие на ЕТ
Казус. Физическо лице притежава ЕТ, което има договор с общината за ползване на общинска земя върху която е поставена каравана. От тази каравана се извършва търговска дейност. Търговската дейност е продажба на кафе, безалкохолно, алкохол. Има около 50 места. За тази дейност се притежават необходимите разрешителни на името на ЕТ. ЕТ се облага по ЗДДФЛ, а не с патент.
 
  1. Налице е кандидат за бизнеса и взето решение да се извърши продажба на ЕТ, за да може купувачът да започне дейността веднага.
  2. Може ли да се продаде ЕТ?
  3. Как се декларира смяната на собствеността в АВ?
  4. Трябва ли да се уведоми НАП?
  5. Как ще се декларира годината на продажбата - с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ до момента на сделката и също и дотогава следва да се да платят дължимите данъци или собственикът на ЕТ ще декларира прихода от продажбата на ЕТ в отделна ГДД?
 
Отговор: Александра Атанасова, Людмила Мермерска
ЗДДФЛ. СИДДО. КСО. ЗДДС. Самоосигуряващо се лице, работещо по трудов договор в ОАЕ с местно дружество
Казус. Самоосигуряващо се лице (СОЛ) като свободна професия - консултант упражнява дейност от м. 07. 2017 г. Осигуряването е на минималния осигурителен доход за СОЛ. За 2017 г. няма реализирани приходи от дейността. Естеството на дейността предполага дълъг период на преговори и консултации за реализиране на сделките и може да достигне 2 – 3 години преди да се реализират приходи, ако изобщо се достигне до сделка.
 
През м. 07. 2018 г. сключва трудов договор с дружество регистрирано в ОАЕ. Договорът е за две години и предвижда 6 месеца изпитателен срок и има опция за удължаване. Възнаграждението е уговорено три компонентно – основна заплата, част за жилищни нужди и част за транспорт. Същите се получават ежемесечно без да има нужда от отчетност за жилищни и транспортни нужди. Лицето заминава за ОАЕ през м. 09. 2018 г. Договорът ще се изпълнява основно в ОАЕ, но би могло да се договори част от времето да се работи от България. Центърът на жизнени интереси остава в България, тъй като семейството на лицето ще остане да живее в България.
 
Въпросите са:
  1. По отношение на класифицирането на лицето като местно или чуждестранно как следва да се подходи за 2018 г. и следващите години. За 2018 г. пребиваването в ОАЕ ще е под 183 дни, но за следващите ще е над 183 дни при оставащ център на жизнени интереси в България.
  2. Следва ли да се прекъсне дейността, като СОЛ при заминаването на лицето извън страната и съответно да се прекрати внасянето на осигурителни вноски на това основание или независимо, че лицето през по-голямата част ще бъде извън страната може да продължи упражняването на дейността и осигуряване в България?
  3. Ако лицето продължава да не реализира доходи от дейността си като СОЛ, това би ли било предпоставка, при пенсиониране, за незачитане за осигурителен стаж за тези години?
  4. Къде следва да се декларира доходът от трудовото правоотношение и следва ли да се внесе данък от лицето съгласно СИДДО с ОАЕ в хипотезите на пребиваване под 183 дни и над 183 дни в ОАЕ?
  5. Каква част от възнаграждението следва да се декларира – основната работна заплата или и компонентите за жилищни нужди и транспорт?
  6. Ако продължава да упражнява дейност като СОЛ, пребивавайки извън страната, и получи доход от българско дружество, като местно или чуждестранно лице ще следва да се третира лицето от дружеството платец?
  7. Ако продължава да упражнява дейност като СОЛ, пребивавайки извън страната, и получи доход от чуждо дружество следва ли регистрация по чл. 97а от ЗДДС.

 

Отговор: Людмила Мермерска, Димитър Бойчев, Ганка Петрова