Данъчно третиране на съдружници и ползване на леки коли

Деклариране на нежилищни имоти на предприятие по реда на ЗМДТ до 30 юни 2010 г.
 
Златка Мицова, данъчен консултант
 
 
С § 21 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ), обнародван в ДВ, бр. 95 от 2009 г., за предприятията – данъчно задължени лица за данъка върху недвижимите имоти се регламентира задължение в срок до 30 юни 2010 г. да декларират по реда на чл.14 от закона облагаемите нежилищни имоти, собствеността/вещното право на ползване върху които са придобили до 31 декември 2009 г.
 
 Целта на настоящия материал е да се дадат някои пояснения във връзка с посоченото изискване.
Изисквания за преотстъпване до сто на сто корпоративен данък по реда на чл. 184 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

 

доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 

 
Възможността за преотстъпване до сто на сто корпоративен данък при извършване на производствена дейност, включително производство на ишлеме, в общини с висока безработица бе въведна още в ЗКПОотм. (чл. 61д). Тази възможност се запази и в действащия ЗКПО с разпоредбата на чл. 184 от ЗКПО, като обаче условията за ползването й не възпроизвеждат тези на чл. 61д от ЗКПОотм. – от една страна изискванията по отношение на местоположението на цялостната дейност на фирмата и ползването на активите й не са толкова строги (например, административната и търговската дейност могат да са изведени извън община с висока безработица), но за сметка на това са въведени редица ограничителни изисквания (например, относно вида на осъществяваната производствена дейност, финансовото състояние на предприятието, наличието на износ и т.н.), като въвеждането им в ЗКПО е по начин, който не е лесен за възприемане.
 
С настоящия материал ще се опитаме да систематизираме и анализираме изискванията, с които е свързано прилагането на данъчното облекчение по реда на чл. 184 от ЗКПО, които следва да са налице както в годината на преотстъпване на данъка, така и в последващия период на усвояване на преотстъпените средства.
 
Обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания на наказателните постановления, издавани от органите на НАП
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Всички данъчни закони съдържат административно-наказателни разпоредби, приложими при нарушаване на данъчното законодателство. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
 
Предмет на настоящия материал е изясняването на процедурата, свързана с обжалване по реда на ЗАНН на наказателните постановления, издавани от органите на НАП, и по-конкретно на следните въпроси:
  • срок и ред за подаване на жалба срещу наказателно постановление;
  • съдържание на жалбата против наказателно постановление, като се акцентира на възможните недостатъци, които могат да бъдат допуснати както при съставяне на акта за установяване на административно нарушение (АУАН), така и при издаването на обжалваното наказателно постановление (НП);
  • производството пред районен съд;
  • производството пред административен съд.