Данъчно третиране на съдружници и ползване на леки коли

ЗДДС. Данъчно третиране по реда на ЗДДС на извършена услуга от физическо лице, собственик на предприятие на ЕТ, заличено от търговския регистър
ЗДДС. Въпрос: Лицето ЕТ е заличено от търговския регистър на 11.06.2009 г. Подадено е заявление за дерегистрация по ДДС, с/но чл. 73, ал. 4 от ППЗДДС същият остава регистриран като физичско лице по ЗДДС до 29. 07. 2010 г. На 29. 12. 2009 г. се изплаща еднократно на лицето за вложен личен труд във фирма, в която е съдружник, сумата от 34000 лв. (граждански договор). Следва ли лицето да издаде фактура с ДДС за извършената услуга. Услугата е изплатена сума за организация, обучение и дискусии с персонала (14 души) по повод на нова техника доставена от чужбина.  Прието е, че  услугата не е независима икономическа дейност и съответно е подадена  декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, като доход от друг вид стопанска дейност. Не е издадена  фактура по ДДС.  Въпросите са: Лицето трябвало ли е да издаде фактура по ДДС - услугата е по занятие и е с възнаграждение? Как може да се коригира допуснатата грешка? 
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за разходи, свързани с леки автомобили, в които броят на местата за сядане е не повече от 5+1
ЗДДС. Въпрос: Търговско дружество е с предмет на дейност търговия с леки автомобили. В началото на май 2010 г. то закупува 10 автомобила (всичките с брой на местата за сядане 4+1), 9 от които са предназначени за препродажба, а един – за обслужване на управленската дейност на дружеството (фирмен автомобил).
Има ли право лицето да ползва данъчен кредит за начисления му ДДС по разходите, които прави във връзка с експлоатацията на този фирмен автомобил?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за разходи, свързани с леки автомобили, които са с брой на местата за сядане над 5+1
ЗДДС. Въпрос: Регистрирано по ЗДДС лице закупува лек автомобил със седем места за сядане, като всички седалки са монтирани от производителя. Предметът на дейност на дружеството е търговия с мобилни телефони. Може ли лицето да ползва данъчен кредит за разходи, свързани с експлоатацията на този автомобил (горива и масла), след като броят на местата за сядане в него превишава 5?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за разходи във връзка с леки автомобили с повече от 5+1 места за сядане, които са със смесена употреба
ЗДДС. Въпрос: Физическо лице с регистрация по ЗДДС получава по договор за финансов лизинг лек автомобил със 6+1 места за сядане без мястото на водача, като седалките са монтирани от производителя.
Може ли лицето да ползва данъчен кредит по вноските за този автомобил, както и за разходи, свързани с неговата (горива и масла), след като броят на местата за сядане е повече от 5? Автомобилът се използва както за икономическата дейност на физическото лице (консултантски услуги), така и за задоволяване на негови лични нужди.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Разходи за превоз на служители от местоживеенето до местоработата с лек автомобил с до 8+1 места за сядане
ЗДДС. Въпрос: Възниква ли право на данъчен кредит за получени от регистрирано по ЗДДС лице услуги по таксиметров превоз с лек автомобил на негови служители от местоживеенето до местоработата им (и обратно)? Моля въпросът да се разгледа в няколко варианта – ако превозът е извършен с автомобил с до 5+1 места и над 5+1 места за сядане, както и в зависимост от това дали е социален разход или е разход, несвързан с дейността (за целите на ЗКПО). Следва да се има предвид, че служителите не заплащат каквито и да е суми на работодателя си по повод таксиметровия превоз.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Данъчно третиране по реда на ЗКПО при ползване на превозно средство от управител във връзка с дейността
ЗКПО. Въпрос: Дружество има за предмет на дейност доставка на канцеларски материали. За целта дружеството разполага с лекотоварен автомобил, който се ползва по предмета на дейност (закупуване на стоки, доставка на клиенти), както и за административни нужди (подаване на различни документи и извършване на плащания и преводи), който изцяло се управлява от управителя, а не от назначено за това лице. Дължи ли се данък  по чл. 204, т. 3 от ЗКПО?
 
 
 Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗКПО. Определяне разходните норми на гориво и смазочни материали за целите на ЗКПО
ЗКПО. Въпрос. След като се счита, че Наредба № 3 от 25. 09.1989 г. за нормиране разхода на горива и смазочни материали на автомобилите и мотоциклетите е отпаднала, каква е  данъчната практика при определяне на данъчно признатите разходи за гориво и възможносттите им за корекция.
 
 
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗМДТ. Разлика между наемател и титуляр на вещно право на ползване на имот и възможност данъкът върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци да се поемат от наемателя
ЗМДТ. Въпрос: Отдавам под наем недвижим имот, който има висока данъчна оценка. Имотът представлява стопанска сграда. Дължимият за имота данък сгради и най-вече таксата за битови отпадъци са изключително високи. Прочетох в чл. 11 от ЗМДТ, че данъчно задължено лице за данък недвижими имоти е собственикът, но ако има учредено право на ползване данъчно задължен е ползвателят. Съгласно чл. 64 от ЗМДТ таксата за битови отпадъци се заплаща от лицата по чл. 11, т.е. от собственика, а ако има ползвател - от ползвателя. Моят въпрос е наемателят на имота ми ползвател ли е или не, и ако не е ползвател по какъв начин мога да го задължа да плаща дължимия данък недвижими имоти и такса за битови отпадъци за имота?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ДОПК. Обжалване на становище за липса на основания за прилагане на СИДДО
ДОПК. Въпрос: Възможно ли е да обжалваме становище за липса на основания за прилагане на СИДДО?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат