Намаляване и опрощаване на наеми. Отписване на вземане.
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
На 28.05.2020 г. Съветът по Международни счетоводни стандарти (СМСС) официално публикува изменение с ограничен обхват на МСФО 16 Лизинг, насочено към предоставяне на практическо облекчение на лизингополучателите във връзка с пандемията от COVID-19. Основната цел на настоящия приложен коментар е да се пречупи абстрактната и твърде лаконична формулировка на новите изисквания на МСФО 16 през призмата на счетоводно-техническата страна на практическото им приложение.
Казус. Наемодател, регистриран по ЗДДС, извършва услуга по отдаване под наем на помещение. Наемът за текущия месец съгласно условията на договора се дължи в началото на следващия месец. Във връзка с обявеното извънредно положение в страната обаче наемодателят се съгласява да отсрочи дължимостта на наемите за определен период от време - например наемите за периода от м. април до м. юни 2020 г. стават дължими през м. ноември (заедно с наема за м. октомври).
- Кога следва да бъдат издадени фактурите за дължимия наем за периода от м. април до м. юни?
- Какви биха били последиците от гледна точка на ЗДДС, ако вместо да отсрочи наемните плащания, наемодателят се съгласи да опрости цялостно или частично плащанията за този период (наемодателят е ползват ДК при придобиване на помещението).
Отговор: Ганка Петрова, Георги Николов
Иван Антонов, данъчен експерт
Секретариатът на ОИСР публикува насоки за ефектите на COVID-19 върху СИДДО, основани на внимателен анализ на действащите правила на международните данъчни спогодби. Целта на материала е да запознае с тези насоки.