Данъци и счетоводство

ЗКПО. ЗДДФЛ. Предоставени подаръчни карти в зависимост от извършени покупки

Казус. Фирма – производител на строителни материали, възнамерява да предоставя подаръчни карти във връзка маркетингова кампания и с цел стимулиране на продажбите към крайни клиенти,

 

Картите ще се раздават на физически лица, които закупуват от дистрибутори на фирмата материали, т.е. покупките не се извършват директно от фирмата - производител. За целта участниците трябва да се регистрират в сайт, където да удостоверят покупката, и да приложат фактурите за закупените стоки, като срещу това ще получават точки. Тези точки се остойностяват по предварително оповестени правила. След постигане на определен брой точки за закупени материали  участниците ще имат право да получат парични бонуси. Реално бонусите  представляват отстъпка от продажната цена на строителните материали.

 

На определен период от време тези точки се остойностяват с цел лицата да имат право да ползват подаръчните си карти за покупки на същата стойност. Подаръчната карта ще бъде издадена от оператор, получил одобрение от министерството на финансите за отпечатване на ваучери за подаръци и бонуси.          

Картите са ограничени да се купува от определени магазини само на наши материали.

                     

В списанието е налице разяснение за предоставяне на подаръчни карти с цел стимулирана на продажбите от 2017 г. „Третиране по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ на маркетингова кампания с раздаване на подаръчни карти на служителите на дистрибуторите“, но настоящият казус независимо от приликите е различен, а освен това в ЗДДФЛ има промени при третирането на наградите.

 

Въпрос:

 

Какво следва да бъде данъчното третиране на подаръчните карти предвид разпоредбите на ЗКПО и ЗДДФЛ?

 

 

Отговор: Румяна Йорданова, Даниела Петкова

ЗДДС. ЗКПО. Третиране при нисък добив поради суша

Казус. Земеделски производител през годината е произвел много ниски добиви от пшеница, което ще доведе до формиране на загуба на годишна база. Не разполага с протокол от Държавен фонд „Земеделие“, защото няма тотална загуба на площи, но въпреки всичко добивите му са изключително ниски.

 

Въпроси:

 

  1. Следва ли да се прави корекция за ползвания данъчен кредит, въпреки че в района е п повсеместна сушата и ако „не“, какъв доказателствен материал ще е нужен?
  2. Следва ли при нисък добив да се разбира, че съществува брак и в тази връзка приложим ли е чл. 28 от ЗКПО?

 

Отговор: Даниела Даракчиева, Румяна Йорданова

ЗДДС. ЗМ. ЗКПО. Трансформатор в митнически склад в Белгия „под митнически режим“

 Казус. Дружество „А“, учредено в България, е собственик на трансформатор, който се намира на склад под митнически режим в Антверпен, Белгия. Трансформаторът е с произход Индия. При съхраняването на актива в Белгия, не са плащани мита, ДДС и други такси, тъй като е под митнически режим. Дружество „А“ трябва да извади трансформатора от склада и да го придвижи до друга територия за ремонт. След ремонта, активът може да се върне пак в склада в Белгия или да се транспортира до площадката на дружество „А“ и да се съхранява в България.

 

Въпроси:

 

  1. Ако трансформаторът се извади от митническия склад в Белгия и се прекрати статута му „под митнически режим“, биха ли били дължими мито, ДДС, други такси в Белгия?
  2. Ако се дължи ДДС в Белгия, може ли да се възстанови впоследствие?
  3. Възниква ли задължение за регистрация по ЗДДС на дружество „А“ в Белгия?
  4. Ако трансформаторът се придвижва под митнически режим (T1 in transit), може ли да се транспортира до България под този режим и да се съхранява тук в такъв склад и при необходимост да се използва, да се освободи тук и тук да се платят необходимите мита, ДДС и такси, които да се възстановят?
  5. Възниква ли риск от място на стопанска дейност за дружество „А“ в Белгия, ако се съхранява трансформаторът там, дори и под митнически режим?

 

Отговор: Ганка Петрова, Мариянка Вълчанова, Людмила Мермерска