Данъци и счетоводство

ЗДДС. ЗДДФЛ. КСО. Доходи чрез собствен интернет сайт по договор за реклама с Гугъл

Казус. Физическо лице, което работи на трудов договор, има интернет сайт. Сайтът е информационен, има статии на различни теми, като лицето само пише статиите и поддържа уеб сайта. Целта е да се получават приходи от реклама от Гугъл Ирландия. На сайта са пуснати рекламни полета единствено от Гугъл въз основа на договор с Гугъл Ирландия. Приходът от рекламите ще се получава от Гугъл при достигане на определена сума (тоест не всеки месец). Сумата ще се получава по банков път. Лицето не е самоосигуряващо се. 

 

Въпроси:

 

  1. Задължително ли е при посочената дейност лицето да са регистрира по ЗДДС?
  2. Каква е процедурата за деклариране на тези приходи?
  3. Подлежи ли на допълнително осигуряване?


Отговор: Ганка Петрова, Даниела Петкова, Димитър Бойчев

ЗКПО. ЗДДФЛ. ЗЗД. Отдаване на апартамент в режим на СИО за офис на ЕООД с ЕСК - единият съпруг

Казус. Отдаване на апартамент от двама съпрузи (семейна собственост, придобита по време на брака) на фирма ЕООД за офис. Собственик и управител на фирмата ЕООД е съпругата. Апартаментът е закупен изцяло със средства на съпруга и в нотариалния акт е вписан само съпругът. Наемът, който ще се плаща е символичен (20 лв. на месец). Съпругът ще подава годишната си декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и ще декларира този доход, фирмата платец ще внася и декларира данъка с декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ. В договора ще се впише декларация от съпругата, че е съгласна наемът да бъде изплащан на съпруга.

 

Въпроси:

 

  1. Трябва ли да бъде сключен договор между фирмата ЕООД с двете физически лица или може само със съпруга? И ако може само със съпруга, договорът трябва да е със срок до 3 години?
  2. Ще се смята ли за укриване на доход, който не е получен от страна на съпругата, ако само съпругът декларира дохода и данъка по ЗДДФЛ?
  3. Режийните разходи по ползването на жилището (офиса), когато са вписани в договора, може ли да се признават за разход на фирмата, без да са прехвърлени на нейно име партидите (клиентските номера)?

 

Отговор: Александра Атанасова, Румяна Йорданова

ЗДДС. Наредба № Н-18. Продажба на стока с възможност да се върне по избор на клиента

Казус. Фирма „Делта“ ще продава чай. С чая ще дава на клиента чаша срещу определена сума като депозит. Ако клиентът реши може да върне чашата и да си получи парите обратно, ако ли не - задържа чашата и платеният депозит се превръща в реална продажба на чаша. Чашите са тип сувенирни. Това е като продажбата на вино в базарите във Виена, където с виното клиентът получава сувенирна чаша.


Въпросите са:

 

  1. Отчита ли се депозитът с касов бон в момента на получаване на чашата? 
  2. Как се извършва сторнирането при връщане на депозита и чашата, ако касовият бон е загубен от клиента?
  3. Платените депозити облагаем оборот ли са па ЗДДС?


Отговор:  Юлия Калчева, Ганка Петрова

ЗКПО. СИДДО. Ремонт на седалки на автобус в Турция

Казус. Българско юридическо лице с основна дейност международен пътнически транспорт има сключен договор с партньор от Турция за ремонт на седалките на автобусите, като ремонтът ще бъде извършен в Турция. Част от седалките на автобуса ще бъдат махнати и монтирани нови, а други ремонтирани.

 

Въпроси:

 

  1. Това техническа услуга ли е и трябва ли да бъде удържан данък по чл. 195, ал. 1 от ЗКПО? 
  2. Ако отоговорът е "да", приложимо ли е СИДДО с Турция?

 

Отговор: Иван Антонов, данъчен експерт