Преобразуване на търговски дружества и представяне на финансови отчети

Третиране по ЗДДС на преобразуването на търговски дружества
 
 
Ивайло Кондарев, данъчен консултант
 
 
Материалът е посветен на данъчното третиране в случаите на пребразуване на ТД по реда на глава шестнадесета от ТЗ. Освен общи положения във връзка преобразуването на търговски дружества са разгледани и въпроси, свързани с:
- правоприемството по отношение на права и задължения по ЗДДС;
- задължителната регистрация на приемащото дружество/дружества;
- задължителната дерегистрация на преобразуващото се дружество/дружества;
- процедиране с издадени фактури от името или на името на прекратеното (вследствие на преобразуването) дружество.
Кога чуждестранните физически лица дължат данъци в България?
 
 
Доц, д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 

В предишния брой на списание "Данъци ТИТА" започна изясняване на темата, свързана с данъчното третиране на доходите от технически услуги на чуждестранни лица. Започнахме с данъчното третиране на технически услуги, предоставени от чуждестранни юридически лица, като акцентът бе върху обхвата на понятието. Целта бе да се покаже, че в не малко случаи възнаграждения, които се считат за възнаграждения за технически услуги, не само, че не са доходи от технически услуги, но и не представляват възнаграждения с източник България, поради което, без да е необходимо прилагане на СИДДО, не са обект на облагане в България.

Аналогична цел е поставена при изясняване на проблема и за чуждестранните физически лица. Доколкото, обаче, в миналия брой е изяснена дефиницията на понятието “техническа “ услуга, а същата дефиниция се ползва и при облагане на чуждестранни физически лица, темата е разширена – анализира се в кои случаи доходите на чуждестранните физически лица:
- се облагат с окончателен данък по реда на чл. 37 от ЗКПО (който ред се прилага и за доходите от технически услуги):
- в кои случаи доходите на чуждестранните физически лица се облагат аналогично на доходите на местни физически лица;
- в кои случаи доходите на чуждестранните физически лица, без да е необходимо прилагане на СИДДО, не са обект на облагане в България.
Данъчно третиране по реда на ЗКПО на преобразуване на местни дружества чрез разделяне
 
 
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
 
 
Обект на анализ е една от формите на преобразуване – преобразуване чрез разделяне. Приема, чеучастват само местни (български) търговски дружества, тъй като това е най-честият случай на преобразуване на търговски дружества. Следователно обект на анализ е разделяне на местно (българско) търговско дружество, при което или:
- се учредяват нови дружества, имащи статут на местни (български) юридически лица или
- разделените дружества се вливат в съществуващи местни (български) юридически лица.
Анализират се критериите, които следва да се имат предвидq за да се прецени, дали данъчното третиране в процеса на преобразуване следва да се подчинява на общия или специфичния данъчен режим, както и последващите данъчни преобразувания, регламентирани за всеки от посочените два данъчни режима.
Преобразуване на търговско дружество чрез разделяне по реда на чл. 262б от Търговския закон (ТЗ)
 
 
Александра Атанасова, адвокат
 
 
Преобразуването на търговско дружество чрез разделяне се прилага най - често при онези търговски дружества, в които съдружниците (акционерите) не биха желали да продължат заедно да работят и държат старото дружество да бъде прекратено, а не да остане да работи с него някой от бившите съдружници (акционери). Разбира се може да има и други причини за разделяне на търговско дружество.
 
Целта на материала е да се разгледа практически процедурата на преобразуване на търговско дружество чрез разделяне по реда на чл. 262б от Търговския закон (ТЗ), като се посочат дължимите в процеса на преобразуване такси, както и се предложат образци на документи (без да са изчерпателни), с което да служи като една основа, която да подпомогне подготовката за сложния процес на преобразуване на ТД.