Данъци и счетоводство

ЗКПО. Невъзстановени разходи от контрагенти (билети, хотел, такси за конференции), при неосъществени командировки поради СOVID-19

ЗКПО. Въпрос. В началото на 2020 дружество е закупило самолетни билети, платило хотелско настаняване и такси за конференции на служители на компанията, във връзка с командировки в чужбина (основно събития в USA и Европа). Събитията са отложени поради СOVID-19. Организаторите не са определили нови дати за тях през 2020/2021 г. Разходите са признати в съответния период на данъчно събитие. За част от разходите са издадени данъчни документи (кредитни известия) и сумите са възстановени. Но за част от сумите, доставчиците отказват възстановяване/предоставяне на ваучер или друг вид обезщетение. За конференции в чужбина дружеството не сключва договори, тъй като са one-time и не може да се позове на клаузи за форсмажор. Налице са няколко сценария, свързани с невъзстановимите разходи:

 

  1. Авиокомпаниите, предлагат ваучери на името на пътника, което не е добре за компанията.
  2. Има и случай, в който за да се възстановят таксите за конференция доставчикът пожела българското дружество да издаде фактура, тъй като не може да издаде документи за възстановяване, защото финансовият контрол няма да обработи такава операция. За да се върнат парите обратно, тъй като сме като юридическо лице, доставчикът се нуждае от фактура от нас.
  3. В друг случай доставчикът не отговаря на имейли, в които изискваме възстановяване.

Въпроси:

 

  1. Данъчно признати ли са разходите за транспорт/хотел/билет за конференция по ЗКПО, които няма да бъдат възстановени към 31.12.2020 г.?
  2. В случай, че дружеството не беше в условия на пандемия за целите на признаване на разходите във връзка с командировка работодателят подготвя заповед за командировка. В тази връзка - какви документи трябва да бъдат подготвени – заповед, решение или друг за признаване на разходите във връзка с неизпълнените командировки?

Отговор: Румяна Йорданова, данъчен експерт

ЗКПО. Дарения на лекари и лечебни заведeния по време на пандемията от COVID 19

ЗКПО. Въпрос. Дружество „ A“ в израз на съпричастност към дейността на лекарите и лечебните заведения в България по време на епидемията от коронавирус и с оглед необходимостта от допълнителни защитни и предпазни средства с цел опазване здравето на медицинския персонал, както и здравето на пациентите, организира кампания по безвъзмездни дарения на следните продукти: електронен термометър, хранителна добавка, която влияе благоприятно на имунитета, предпазни ръкавици, предпазни маски, дезинфектант. Дружество „A“, закупува тези материали и продукти от различни доставчици и ги предоставя като безвъзмездно дарение на лекари с частни практики, на лекари в болници и на болнични заведения за да бъдат използвани от лекарите в тях. В хода на действие на така започналата кампания и други фирми решиха да се включат и изявиха желание да даряват суми на дружество „A“, с цел да ги използва в започналата си дарителска кампания за закупуване на горепосочените материали и продукти, за да могат да се закупят по-големи количества, които да се предоставят на колкото се може повече лекари и болнични заведения.

 

Въпроси:

 

  1. Как следва да се третират от гледна точна на ЗКПО получените суми от различни фирми във връзка с целевите дарения?
  2. Възможно ли е разходите за дарения да са признати за дружеството, при условие, че документално даренията към лекарите се предоставят на база заповед за дарение и справка/опис на лицата получили дарението и опис на товарителница от куриерската фирма за доставката (справка от Еконт, в която има номера на товарителницата, датата и часът на доставка, името на получателя)?

Отговор: Румяна Йорданова, данъчен експерт

 

ЗКПО. Разходи за издаване на електронни подписи от персонала, наложени от пандемията

ЗКПО. Въпрос. Фирмата се занимава с отпускане на кредити, свързани с европейски проекти, т.е. обезпечава изпълнение на европейско финансиране. Във връзка със създалата се обстановка и по-специално СOVID-19 възникна и необходимостта от издаване на персонални електронни подписи на голям брой служители от нашето дружество във връзка с подписване на голям брой фирмени документи-докладни, писма, контролни листа и др., които са необходими за коректната дейност на компанията. При проучване от наша страна в случая не е необходимо закупуването на професионален електронен подпис, т. к. служителите няма да представят фирмата пред НАП, Търговски регистър или други държавни институции, а ще подписват документи в рамките на фирмата.

 

Въпроси:

 

  1. При закупуване на персонални електронни подписи, но за целите за ползване за нуждите на дружеството, този разход би ли се признал за дейността съгласно изискванията на ЗКПО?
  2. Освен фактура от доставчика какви други документи е необходимо да се изготвят като доказателство за разход, заповед, протоколи и други?

 

Отговор: Румяна Йорданова, данъчен експерт

Някои разяснения относно издаването на квалифицирани електронни подписи за сметка на работодателя

Д-р Мартин Захариев

 

Квалифицираният електронен подпис (КЕП) е уреден в Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 година относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО. Целта на матриала е да се изяснят някои неясноти при предоставяне на КЕП за служебни нужди.