Труд и осигуровки
Въпрос. КТ. Във фирма работи служител, назначен на втори трудов договор от 01.01.2000 г. Назначен е на 4 часа на основание чл. 111 от КТ. Лицето има основен трудов договор на 8 ч. при друг работодател. През периода от 01.01.2000 г. до 30.07.2004 г. лицето работи на 4 часа. От 01.08.2004 г. до момента, работи 1,6 часа на ден на основание чл. 111 от КТ. През месец ноември лицето навършва възраст за пенсия.
Въпроси:
- За периода от 01.01.2000 г. до 30 юли 2004 г. ще му бъде ли зачетен допълнителен трудов стаж за работата при втория работодател?
- Необходимо ли е да се изготвят някакъв вид документ за този период при втория работодател (УП или попълване в трудовата книжка)?
- Тъй като трудовото правоотношение при основния работодател се прекратява, то следва ли да се прекрати трудовото правоотношение и по втория трудов договор?
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
Въпрос. КТ. Как се съставя график и формира трудовото възнаграждение при сумирано изчисляване на работното време с работа на смени и полагане на нощен труд? Как се прилагат разпоредбите на чл. 9, ал. 2 и 3 НСОРЗ и 9а, ал. 4 НРВПО?
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
КСО. Въпрос. Трудов договор със служител е прекратен на основание чл. 331 от Кодекса на труда. В едномесечния срок от датата на прекратяването, работодателят не е изплатил на служителя уговореното обезщетение и съответно лицето възобновява работа по трудовия договор.
Дължат ли се осигурителни вноски от работодателя за този едномесечен период?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
КСО. Въпрос. Лице, работещо на свободна практика се пенсионира. Разпореждането за пенсиониране не е връчено по законов ред, в резултат на което декларация ОКД-5 е подадена със закъснение. През периода на закъснението лицето е подавало всички останали декларации, както и е ползвало болнични. ТП на НОИ издава Разпореждане за подаване на коригираща декларация, което лицето обжалва на основание, че добросъвестно е получавало обезщетението, както и това че закъснението се дължи на тяхно неспазване на сроковете и начина на връчване. На първа инстанция жалбата е отхвърлена. Лицето продължава обжалването й във ВАС. През това време излиза промяната в НООСЛБГРЧМЛ и лицето се позовава на нея в мотивите си. ВАС потвърждава решението на Административен съд.
В брой 137 от 15.09.2020 г. на списанието е поместен материал относно промените в НОСЛБГРЧМ, в който макар и частично, се приема, че при подобен казус са налице права в резултат на промяната от 11.08.2020 г.
Въпроси:
- Какво е становището Ви относно казуса?
- Какво следва да направи лицето, за да се ползва от промяната в НОСЛБГРЧМЛ?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване
КСО. Въпрос. Жена в детеродна възраст, гражданин на Република Молдова ще работи в България на трудов договор по Кодекса на труда, сключен с български работодател.
Какви задължителни осигурителни вноски трябва да се плащат за лицето в България и по-специално ще подлежи ли на осигуряване във фонд “ОЗМ” и на задължително здравно осигуряване?
Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване