Данъци и счетоводство
Казус. В резултат на Брекзит Великобритания е трета страна. При новите обстоятелства е важно да се изясни темата т.н. „транзитните продажби“ по чл. 329, ал. 1 от Търговския закон във връзка с Указание № 04-19-410-4/17 от 04. 01. 2018 г. Темата е доста актуална, а в указанието липсва примерно:
- отразяването на сделката в ДДС регистрите на българското дружество;
- къде и как следва да фигурира българското дружество (купувач) в митническия документ и товарителницата, както и;
- яснота относно, това за доказване на такава сделка в митническия документ коя фактура следва да бъде вписана – издадената от доставчика или от купувача към крайния купувач. Логично е да е втората, за да бъде направен вносът в третата държава на коректната стойност (покупната).
Отговор: Мариянка Вълчанова, Моника Петрова
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество с регистрация по ДДС притежава сертификат, издаден от GAFTA (Международна асоциация за търговия със зърно и фуражи ), базирана в Лондон. Предстои извършване на одит от GAFTA за 2021 г. Получен е инвойс с дата 06.01.2021 г., издаден с VAT номер GB243896724.
Как да се отрази фактурата в дневниците по ДДС? Необходимо ли е да се изиска от доставчика GAFTA да промени фактурата поради невалидността на VAT номера след излизането на Великобритания от ЕС от 01.01.2021 г.?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма е регистрирана по ЗДДС в България и има регистрация по ДДС във Великобритания. Място на стопанска дейност е България, място на изпълнение Великобритания. Фирмата прави продажби през Амазон във Великобритания, а също и продажби, които не са през Амазон (собствени продажби). Получатели на стоките са фирми и частни лица във Великобритания.
След Брекзит как ще става отчитането на сделките в дневниците по ДДС, т.е.:
- износ от България за склад Амазон – Великобритания;
- износ от България за собствената фирма, регистрирана във Великобритания;
- продажбите във Великобритания от Амазон;
- продажбите във Великобритания от собствената фирма?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Доставени са стоки от Англия - доставчик Sport Direct след 01.01.2021 г. Във фактурите си доставчикът е начислил българско ДДС - 20%. Стоките са получени чрез куриерска фирма Еконт.
- Има ли възможност за ползване на данъчен кредит по фактурата от английския VAT на доставчика?
- Има ли подобен нов регламент за облагане, тъй като очакванията бяха - да се обмитят стоките в българските митници чрез куриерската фирма?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Юридическо лице, местно за данъчни цели на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия (Обединеното кралство), притежава целия капитал на дружество, регистрирано в България.
Какъв ще бъде данъчният режим по ЗКПО при разпределяне на дивидент от дружеството след 01.01.2021 г.?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт