Труд и осигуровки

КТ. Удължаване на срочен трудов договор и закрила на трудоустроени

КТ. Въпрос. Работник/служител работи по срочен трудов договор със срок до 31.12.2020 г. На 01.01.2021 е сключено допълнително споразумение, в което срокът на договора е промене до 31.03.2021 г.

 

Въпроси:

 

  1. Правилно ли е удължен срокът.
  2. По какъв начин може да бъде освободено лицето?
  3. Ползва ли се с предварителна закрила при уволнение на лице с намалена работоспособност 10%?


Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КТ. Прекратяване на правоотношение при неявяване на работник на работа

КТ. Въпрос. Работник/служител работи по трудов договор за неопределено време.

Има 11 дни неизползван отпуск от 2020 г. (отложен по негово желание). В трудовия договор е уговорен различен срок на предизвестието 3 месеца за работника и служителя и  1 месец за работодателя. На 25.01.2021 г. работникът/служителят отправя до работодателя писмено тримесечно предизвестие за прекратяване на трудовия договор по негово желание.  От момента на подаване на предизвестието работникът/служителя спира да се явява на работа. Работодателят няколкократно се свърза с него с молба да използва годишния си платен отпускq да пусне молба за неплатен отпуск или да се яви на работа.Работникът/служителят не предприема действия в тази посока, поради което работодателят не му заплаща възнаграждение за месeц януари, дължимо по договор до 10 февруари, тъй като не е ясно  как да се оформи последната седмица на месец януари, през която работникът/служителят не се явява на работа.Работодателят изисква писмени обяснения за неявяването на работа, които работникът/служителят отказва да получи официално и да вземе отношение по тях.Междувременно на 11.02.2021 г. работникът/служителят прекратява трудовия си договор по собствена инициатива на основание забавено възнаграждение, като отправя претенции към работодателя за заплащане на обезщетение в размер на 3 месечни заплати за неспазеното предизвестие и обезщетение за 11 дни неизползван отпуск.

 

Въпроси:

  1. Какви са възможностите на работодателя в подобна ситуация?
  2. Законосъобразно ли е заявлението за едностранно прекратяване на трудовия договор, когато с това очевидно се цели избягване на дисциплинарно уволнение?
  3. Ако на същата дата, на която е отправено волеизявлението на работника/служителя, му се връчи мотивирана писмена заповед за дисциплинарно уволнение, която впоследствие бъде отменена от съда поради неспазена процедура, остава ли валидно прекратяването на трудовия договор на основание отправеното от работника/служителя уведомление за прекратяване. 

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

 

 

КСО. Дължимост на осигуровки при предоставяне на храна на персонала от собствена кухня

КСО. Въпрос. Фирма предоставя на персонала си храна, за което е назначен готвач и има фактури за покупка на продукти. Готви се общо, няма определени порции, персонала има равен достъп до храната. Фирмата начислява 10 процента данък върху социалния разход.

 

Следва ли да се начислят осигуровки на персонала за предоставената храна?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Осигуряване на съдружник по ДУК без възнаграждение

КСО. Въпрос. Две физически лица са съдружници в ООД. Едното от тях е вписано в Търговския регистър като управител. Управителят е пенсионер и работи по договор за управление и контрол (ДУК) без възнаграждение.

 

Може ли съдружникът по ДУК без възнаграждение да избере да се осигурява като самоосигуряващо се лице - само за здравно осигуряване или задължително трябва да се осигурява върху минималния осигурителен доход за съответната дейности за останалите фондове на ДОО?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Връзка на избраните авансови осигурителни вноски с реалните доходи от трудова дейност

КСО. Въпрос. Самоосигурявящо се лице (полагащ личен труд собственик на ЕООД) си е определило възнаграждение в размер на 2000 лв. месечно.

 

  1. Върху какъв осигурителен доход следва да определя месечните си авансови осигурителни вноски?
  2. Върху минималния осигурителен доход за самооситуряващите се лица - 650 лв. и да изравни осигурителните вноски с Таблица 1 и 2 или ежемесечно върху въпросните 2000 лв.?

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Осигуряване на чуждестранни физически лица, работещи в САЩ по извънтрудово правоотношение

КСО. Въпрос. Българска фирма е сключила договор с дружество от Великобритания за дистанционни и директни продажби на разработен от чуждата фирма софтуер. За реализираните продажби българската фирма получава комисионна. Българската фирма фирма възнамерява да разпространява софтуера и на пазара в САЩ чрез чуждестранни физически лица. С тях ще бъдат сключени договори по извънтрудово правоотношение - те ще работят само в САЩ и не се налага да идват физически в България. Чуждестранните физически лица от САЩ ще продават софтуера на директни клиенти чрез срещи или по телефона. Възнаграждението им ще е комисионна върху реализираните продажби.

 

Въпроси:

 

  1. Дължи ли българската фирма осигурителни вноски върху възнагражденията на чуждестранните физически лица от САЩ?
  2. Ако да – върху какъв осигурителен доход (полагат ли се необходими присъщи разходи) и подават ли се данни към НАП (лицата нямат никакъв идентификационен номер в България – ЛНЧ, нито могат да дойдат, за да им бъде издаден такъв)?


Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

Регламент (ЕО) № 883/2004. Осигуряване по ДУК на собственик на ЕООД - гражданин на ЕС

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. Дължат ли се осигуровки по договор за управление сключен с лице гражданин на ЕС, което е собственик на ЕООД и работи само в България? Лицето не се осигурява в друга държава.

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване