Данъци и счетоводство
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
В практиката с течение на времето се наложиха два подхода при отчитане на добитата криптовалута като произведена продукция (препоръчван от голяма част от данъчни консултанти у нас в редица специализирани анализи, които обаче са публикувани преди приемането на Решението КРМСФО), или като
вътрешно създаден нематериален актив (основно използван подход след приемането на Решението на КРМСФО). Целта на автора е да разгледа трети възможен подход, който почти безусловно се приема за най-подходящ в последните публикации на големите международни одиторски компании.
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
Главен мотив за изготвяне настоящия анализ е все по-често наблюдаваното в практиката неправилно разширяване по индуктивен път на обхвата на възприетите правила за отчитане на криптовалутите към по-широката финансово-правна категория криптоактиви. Целата на материала е да се анализират различните видове криптоактиви и възможните подходи към счетоводното им отчитане.
Казус. Предприятие, прилагащо НСС, се съгласява да приема плащания в криптовалута по осъществени от него сделки за продажба на стоки или услуги. Получената криптовалута или ще се държи в цифровия портфейл на продавача, или ще се конвертира в лева.
Въпроси:
- Какво е счетоводното третиране на сделките по продажба на стоки или услуги, по които плащането се извършва в криптовалута?
- Как се отчита счетоводно получената криптовалута до момента на конвертирането ѝ в лева?
Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
ЗСч. Въпрос. Предприятие участва в процеса по добиване на определена криптовалута. Тази криптовалута не се добива по традиционния начин чрез участие в схема „доказателство за работа“, а посредством механизъм „доказателство за залог/за съхранение“.
Тъй като при този метод участието на предприятието в процеса по добиване не е свързано почти с никакви разходи, възниква въпросът каква е цената на придобиване на добитите единици от криптовалута?
Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
ЗОПБ. Въпрос. Когато се извършва разплащане с виртуална валута, следва ли да се спазват изискванията на Закона за ограничаване плащанията в брой?
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ЗЗД. Въпрос. Дружество има сключен договор за заем, отпуснат в лева на физическо лице, което предлага да върне заемната сума, вместо в лева, в криптовалута.
Допустимо ли е от правна гледна точка такова погасяване на заема?
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
Представено е актуално разяснение на ЦУ на НАП относно данъчното третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) и Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.) на доставка по покупко-продажба на криптовалути и на консултантски услуги във връзка с този род активи