Труд и осигуровки

КТ. Правна характеристика на ваучерите за храна от гледна точка на трудовото право

КТ. Въпрос. Как се третират ваучерите за храна (социален разход) в следните хипотези:

 

  1. Работничка/служителка ползва отпуск по майчинство и не идва да си получи 3 години ваучерите за храна. Трябва ли работодателят да ги пази и да й ги предостави в деня на връщане на работа за целият период?
  2. Трудовият договор с работника или служителя е прекратен, ваучерите за храна са начислени, но той не си ги е получил за последната една година;
  3. Ваучерите се предоставят само след поискване. Колко време назад може да се изискат?
     

Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП

КТ. Изпитателен срок при наемане на работник или служител от предприятие ползвател

КТ. Въпрос. Възможно ли е в трудовия договор с предприятие ползвател да се включи клауза за изпитване, ако преди това работникът и служителят е работил в същото предприятие, като изпратен работник или служител от предприятие, което осигурява временна работа?

 

Отговор: Ненко Салчев, експерт в МТСП

Регламент (ЕО) № 883/2004. Осигуряване на български гражданин, завърнал се в България поради Covid 19, продължавайки да полага труд при чуждестранния си работодател

Регламент (ЕО) № 883/2004. Въпрос. Български гражданин, живеещ от 7 години във Великобритания, работи по трудов договор към английски работодател, осигурява се и внася данъци по английското законодателство. В следствие на пандемията, офисът в който работи, е затворен и всеки служител започва да работи дистанционно от дома си в Англия.

 

Ако лицето се върне в България и работи дистанционно от България, като си запазва трудовото правоотношение с английския работодател и съответно продлъжва да се облага по реда на английското законодателство, това че физически извършва работата в България ще доведе ли до осигурителни задължения в България?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

КСО. Парично обезщетение за безработица и работа по граждански договор при възнаграждение под една МРЗ, след намаляване с разходите за дейността

КСО. Въпрос. За част от периода, за който получава парично обезщетение за безработица, лице полага труд без трудово правоотношение и получава месечно възнаграждение, под една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността.

 

Дължат ли се осигуровки върху възнаграждението по гражданския договор?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване

ЗЗО. Здравноосигурителни вноски при парично обезщетение по чл. 50а, ал. 1, т. 2

ЗЗО. Въпрос. Майка, самоосигуряващо се по Кодекса за социално осигуряване лице, осигурена и за общо заболяване и майчинство, получава парично обезщетение по чл. 50а, ал. 1, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (при неизползване на отпуска за бременност и раждане).

 

За този период на кое основание се правят здравноосигурителните вноски за лицето?

 

Отговор: Димитър Бойчев, консултант по социално и здравно осигуряване