Данъци и счетоводство
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
В статията е направен опит първо да се аргументира неуместността на някои разпространени в практиката подходи за отчитане на липсваща касова наличност,
след което да се предложи начин на отчитане, който да е в максимална степен съобразен със счетоводната теория и изискванията на счетоводните стандарти.
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
Целта на материала е да се разгледа:
- практиката на данъкоплатците, целящи да прикрият наличието на скрито разпределение на печалбата и
- практиката на приходните органи и последващо на съда при дефинирана на разпределение на касата като скрито разпределение.
Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
Целта на материала е да се припомни процедурата, свързана с деклариране скритото разпределение на липсващата каса в полза на физически лица за данъчни цели.
ЗКПО. Въпрос. Акционерно дружество има съществена касова наличност. Мажоритарен собственик на дружеството е друго акционерно дружество. И двете дружества са собственост на едно и също физическо лице, което е изпълнителен директор. Същото физическото лице - изпълнителен директор е наследник заедно с децата си на акциите на починал съпруг, попадащи в миноритарния дял. В случай, че приемем капиталовия подход и приключим липсващата каса за сметка на неразпределената печалба, то задължението за плащане на дивидент, ще бъде в незначителни размери, тъй като миноритарния собственик има само 10%.
Въпрос:
Тези действия, биха ли се приели като скрито разпределение на печалбата и биха ли довели до допълнително облагане на дивидента на юридическото лице, при положение, че той по правило е необлагаем?
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант