Данъци и счетоводство
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество, без регистрация по ЗДДС ще предлага чрез онлайн магазин на крайни клиенти - физически лица, живеещи в България, стоки, които ще закупува от Китай. Стоките ще се транспортират директно от Китай до крайния клиент в България. Дружеството действа от свое име и за своя сметка.
Въпроси:
- Какво е третирането по ЗДДС на продажбата към крайните клиенти в България? Мястото на изпълнение извън България ли е по чл. 17, ал. 2?
- Кой ще бъде вносител и кой ще плати ДДС при внос в случая - клиентът или дружеството и ако и двата варианта са възможни - това влияе ли на ДДС третирането?
- Също така приложим ли е в случая специалния режим при внос IOSS? Може ли доставката да се третира като дистанционна продажба на стоки внасяни от трети страни и територии?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма търгува през онлайн платформа в ЕС и трети страни със стоки (бродерии) към физически лица. Иска да пусне в онлайн магазина и опция за дигитален принт на бродериите, т.е. клиентът да може да си свали и използва изображението.
Въпрос:
От гледна точка на ЗДДС това продажба на стока или услуга би било и ако е стока как би могло да се удостовери дистанционна продажба без стоката да се изпраща реално?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. В публикацията "ЗДДС. Относно доставка на стока закупена от българска фирма от фирма в Гърция с получател фирма в Англия" от бр. 159/2021 г. е посочено, че при транспорт на стоките директно от Гърция към Англия транспортът може са се отнесе както към доставката между гръцкото и българското дружество, така и към доставката между българското и английското.
Въпрос:
Как точно да се определи към коя от двете да се отнесе транспортът? В единия случай е налице местна доставка в Англия, в другия - в Гърция. И двете държави могат да изискат данъка - Гърция от гръцкото дружество, Англия от българското.
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, извършва продажба на стоки на клиент – нидерландско дружество, регистрирано за целите на ДДС в Нидерландия. Стоката се превозва от седалището на дружеството до пристанище Варна за сметка на българската фирма. Нидерландското дружество изнася стоката с кораб за краен клиент в Чили. В митническата декларация като износител е вписано нидерландското дружество с негов ЕОРИ-номер. Налице е товарителница за комбиниран морски транспорт, в която българското дружество е вписано като изпращач и е посочена крайната дестинация на стоките – Чили.
Въпроси:
- Правилно ли е българското дружество да третира доставката към нидерландското дружество, като облагаема с нулева ставка съгласно чл. 28, т. 2 от ЗДДС?
- Какви документи съгласно чл. 21 от ППЗДДС биха били достатъчни, за да се прилага нулева ставка за доставката?
- При наличие на други такива доставки, редно ли е нидерландското дружество да следи оборота си за регистрация в България и да се регистрира по ДДС съгласно българското законодателство?
- От гледна точка на ЗДДС, определянето на сделката за българското дружество като сделка за износ, зависи ли от това дали нидерландското дружество е регистрирано по ДДС в България?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма (чуждестранно юридическо лице) - регистрирана във Великобритания по ДДС - иска да се регистрира в България, за да получи български ДДС-номер, без да има физически офис на територията на страната ни. Ще се сключи договор с акредитиран представител (българско юридическо лице, с реален офис в град София.
Въпроси:
- По кой член ще се регистрира за нуждите на ДДС в България?
- След регистрацията в България БГ ли с този български номер да прави сделки с фирми от Европейския съюз (включително тристранни операции)?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
Наредба № Н-18. Въпрос. Българко дружество извършва вътреобщностните дистанционни продажби през Амазон от склад в България, както и от склад в Германия към физически лица от други държави членки на ЕС. За тези продажби дружеството ще издава касов бон, който ще се маркира в предварително настроена група „А“ за общата стойност с включено ДДС. В тази връзка възниква следният проблем - за продажбите през Амазон първо се получава поръчка по искане на клиента. След това докато Амазон не си осчетоводи плащането от картата на клиента поръчката стои в режим на изчакване. След като бъде обработено плащането поръчката вече преминава в режим на готовност за изпращане и се подготвя, но не винаги всичко се случва в един и същи ден.
Въпрос:
В кой момент трябва да се маркира в касовия апарат сумата на продажбата:
- в момента на осчетоводяване на плащането от Амазон в неговата сметка, тъй като парите винаги първо постъпват при тях и след удръжки ни превеждат разликата и тогава реално имаме постъпление в личната сметка на дружеството (обикновено поръчката от клиента и обработката в статус готовност за изпращане са в един и същи ден) или
- в момента на изпращането - реалното предаване на стоката на куриера?
Отговор: Юлия Калчева, данъчен консултант
ЗКПО. Въпрос. ЕООД с основна дейност международен автомобилен транспорт, има несъбрани вземания (по фактурирани приходи за извършени транспортни услуги) от чужди и български клиенти от 2016 година до 31.12.2020 година. За този период не са извършвани инвентаризации на разчетите с тези клиенти, не са предприемани действия за принудително изпълнение, както и не са завеждани съдебни дела за събиране на тези вземания. В отчетените приходни фактури, комплектовани с CMR товарителница, няма изрично посочена дата за падеж на плащането от клиента. Съгласно чл. 37, ал. 1, т. 1 от ЗКПО, погасителната давност за вземанията от възникналите през 2016 година изтича през 2021 година (петгодишна давност, макар че някои автори я определят за едногодишна във връзка с приложението на конвенцията CMR).
Въпроси:
- Отписаните вземания, възникнали през 2016 година (както и за всяка следваща след съответните 5 години) ще се признаят ли за данъчни цели във финансовия отчет за 2021 година на дружеството само поради изтекла давност?
- Ако се признаят, необходима ли е заповед на управителя или друг документ, въз основа на който да се вземат счетоводните операции ?
Отговор: Румяна Йорданова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Собственик на ЕООД, който е самоосигуряващо се лице в същото ЕООД, иска да използва личния си автомобил както за основната си дейност, така и за лични нужди. Избрал е подходът 50:50. За наема на автомобила ще има договор за наем.
Въпроси:
- При условие, че лицето няма оформен договор за полагане на личен труд в дружеството, осигурява се като самоосигуряващо се лице, това дава ли му право за експлоатация на автомобила под наем и съответно да прилага чл. 204, ал. 1, т. 4 от ЗКПО?
- По време на командировка на лицето, за да се признаят разходите за командировка, задължително ли трябва да се сключи например граждански договор със собственика?
- Кои разходи биха се признали за данъчни цели - гориво, обслужване на автомобила, винетки, гражданска отговорност, наем, гуми и други?
- Как се отчитат признатите разходи, текущо или в края на годината с начисляване на данък върху разходите?
Отговор: Румяна Йорданова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Недвижим жилищен имот – къща е собственост на три местни физически лица, които са я придобили по наследство и всяко едно от тях притежава по 1/3 дял. През 2021 г. в недвижимия имот е извършен основен ремонт от наето от лицата строително дружество. На това дружество физическите лица, собственици на имота, са заплатили сума в размер на 7200 лв. В тази сума се включва както стойността на материалите в размер на 4500 лв., така и разходите за извършването на ремонта 2700 лв. Всяко от физическите лица е заплатило за негова сметка по 2400 лв. за направата на ремонта.
В този случай имат ли право физическите лица да ползват данъчно облекчение за този ремонт, в какъв размер и при какви условия?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице - собственик на недвижим имот го е предоставил за безвъзмездно ползване на друго физическо лице с договор за заем за послужване с нотариална заверка и пълномощно. Имотът се отдава под наем и лицето, на което е предоставен за ползване, го управлява и съответно получава дохода от него.
Следва ли лицето, ползвател на имота по силата на договора за заем за послужване, да е данъчно задълженото лице за придобития доход от наем, който се получава от въпросния имот?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт