Данъци и счетоводство

Счетоводно и данъчно третиране на получено колективно финансиране (Партньорско кредитиране)

Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

 

Колективното финансиране (наричано още споделено финансиране все повече се утвърждава като иновативен алтернативен източник на финансиране за стартиращия бизнес. От счетоводна гледна точка най-много проблеми могат да възникнат при отчитането на полученото колективно финансиране от създателя на проекта. Именно върху този аспект от проблематиката е поставен акцентът на статията.  Доколокото партньорското кредитиране е най-широко разпространеният в практиката способ за споделено финансиране начинът на счетоводно третиране  е илюстриран и с два числови примера. 

ЗСч. ЗКПО. Колективно финансиране чрез участие в печалбата от проекта

Казус. Предприятие възнамерява да организира кампания за споделено финансиране на свой бизнес проект. Предприятието ще има задължение да върне получените суми от инвеститорите, но върху сумата няма да се дължи лихва. За сметка на това инвеститорите ще имат право да получават част от печалбата, реализирана от проекта. Как е най-правилно да се отчете това разпределение на печалбата?

 

Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

Третиране по реда на ЗДДФЛ и ЗДДС на доходите при колективно финансиране под формата на партньорско кредитиране

Людмила Мермерска, Моника Петрова

 

Целта на материала е да изясни данъчното третиране на доходите, получени от местни физически лица, финансиращи инвестиционни проекти, чрез най-разпространената до момента у нас форма на колективно финансиране, т.н. партньорско или Р2Р (pear to pear) финансиране и по-точно кредитиране:

- по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и
- по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).