Годишни преизчисления по ЗДДС и ЗДДФЛ

ЗДДС. Третиране на данъчен кредит, ползван за преустройство на закупена стара сграда, в случай, че притежателят й продаде сградата и доставката е освободена съгласно чл. 45, ал. 3 от ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: През 2007 г. дружеството ни закупува от физическо лице недвижим имот с цел отдаване под наем (т.е. за извършване на облагаеми доставки). През 2008 и 2009 г. върху основите на съществуващата сграда се извършва преустройство и в активите на дружеството е заведено увеличение на стойността на инвестиционния  имот. По фактурите за услуги и материали във връзка с преустройството е ползван данъчен кредит. Поради слаб интерес към наемането на инвестиционния имот дружеството решава да го продаде. При условие, че продажбата на сгради, които не са нови, е освободена доставка и не е упражнено правото на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, данъчният кредит, приспаднат във връзка с получените доставки, свързани с преустройството, подлежи на корекция по реда на чл. 79 от ЗДДС. Според Разяснение на НАП № 1-296 от 21.08.2007 г. относно приложението на чл. 79, ал. 1 от ЗДДС, при условие, че недвижимият имот не отговоря на условието да е дълготраен актив по смисъла на ЗКПО (в случая - инвестиционен имот), то тогава корекцията на ползвания данъчен кредит е на основание чл. 79, ал. 1 от ЗДДС – т.е. като стока по смисъла на ЗДДС. В размер на целия ползван данъчен кредит ли е в този случай дължимият данък, или по формулата по реда на чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране и документиране на договорена неустойка и гаранция за добро изпълнение в случай на некачествено изпълнение
ЗДДС. Въпрос: Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, има сключен договор от 29.07.2010 г. за изработка, доставка и монтаж на мебели с хърватска фирма. Доставката и монтажът са извършени на 03.09.2010 г. и е издадена фактура от същата дата за цялата стойност по договора. Хърватската фирма ни информира с уведомително писмо от 18.10.2010 г., че поради забавянето на монтажа активира член от договора, според който е уговорена неустойка в размер на 0,5% за всеки ден от забавянето и съответно ще заплати 1 000 евро по-малко. В договора е уговерена гаранция за добро изпълние в размер на 5 % от общата сума. Поради некачественото изпълнение няма да ни бъде платена и удържаната сума като гаранция за добро изпълнение в размер на 903 евро. Според хърватската фирма и тяхното законодателство нашата фирма трябва да преиздаде фактурата от 03.09.2010 г., като намали основната стойност с неустойката и гаранцията. Как следва да постъпи нашата фирма и какви документи от гледна точка на ЗДДС следва да издаде?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на получени протоколи за самолетни билети от туристически агенти
ЗДДС. Въпрос: Получените протоколи за самолетни билети от туристически агенти следва ли да се включват в дневник за покупки?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на софтуер, придобит от данъчно задължено лице от държава членка
ЗДДС. Въпрос: Предприятието ни закупува софтуер от ЕС за телекомуникационни устройства. Софтуерът не е изработен специално за нас. В някои случаи софтуерът идва на технически носител, а в други се тегли директно от интернет. Как следва да се третира този софтуер – като стандартен софтуер ли, като се има предвид определението, дадено в ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране при препродажба на лек автомобил, заприходен като стокова наличност, на фирма, регистрирана по ЗДДС от ЕС
ЗДДС. Въпрос: През м. 11. 2010 г. фирмата ни закупува лек автомобил от местно юридическо лице, регистрирано по ЗДДС, с фактура с посочен 20 % ДДС на отделен ред (фирмата-продавач го е закупило от ЕС). Лекият автомобил е заприходен като стокова наличност. Превозното средство не отговаря на определението за “ново превозно средство” съгласно ЗДДС. През м. 11 лекият автомобил го продаваме на гръцка фирма, регистрирана по ЗДДС. Лекият автомобил ще се използва на територията на Гърция. Има ли специални изисквания за ползване на данъчния кредит по фактурата за покупка? Каква фактура трябва да издадем на гръцкия клиент съгласно ЗДДС - с 20 % ли?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на договори за изработка с материали на изпълнителя с място на изпълнение извън България
ЗДДС. Въпрос: Българска фирма “X”, регистрирана по ЗДДС, в качеството си на Изпълнител има сключен договор с друга българска фирма “У”, също регистрирана по ЗДДС, в качеството си на Възложител за изработка, доставка и монтаж на мебели. Мебелите ще се монтират в обект на фирмата-възложител, намиращ се на територията на Република Македония. Цената за срочното и качествено изпълнение на възложената изработка, доставка и монтаж на мебелите е твърдо определена в общ размер. В договорената между страните цена се включват всички разходи на Изпълнителя за изработка, труд и материали, необходими за цялостното изпълнение предмета на договора. Мебелите ще се предоставят с протокол на фирмата-купувач “У” на територията на България и ще бъдат доставени от нея в Македония. Фирмата-производител “Х” ще извърши монтаж на мебелите в Македония, като за приемането на монтажа ще се състави нов протокол. За аванса за изработката и монтажа на мебели е издадена фактура от фирмата-производител с начислен 20 % ДДС – правилно ли е това? Как следва да се третира сделката по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на доставка с предмет - продажба на право да се придобие собственост върху автомобил
ЗДДС. Въпрос. През 2006 г. предприятието ни получава кредит от финансова институция за придобиване на автомобил. Банката е записала в договора за кредит за придобиване на автомобил, че ни отпуска кредита с единствената цел нашето предприятие да получи правото да ползва автомобила от датата на получаването му и да придобие собствеността върху този автомобил след като издължи кредита към Банката. Фирмата, която ни продава автомобила ни издава фактура от 2006 г. с ДДС (ние ползваме данъчния кредит по фактурата) за стойността на автомобила и банката директно превежда сумата на фирмата-продавач, като във фактурата е записано продажба на автомобил (6+1), но талонът на автомобила е на името на фирмата-продавач. През октомври 2010 г. изплатихме целия кредит и уведомихме фирмата-продавач, че сме прехвърлили правото за придобиване на автомобила на трета страна. В резултат на уведомлението фирмата-продавач прехвърли автомобила директно на третата страна съгласно договор за прехвърляне на правото на собственост върху МПС.  За прехвърляне на правото за придобиване на собственост на третата страна нашето предприятие е сключило договор за цесия от месец октомври с третата страна. Според договора за цесия цесионерът ни дължи 33 000 лева, представляващи цената на правото на собственост върху автомобила. Нашето предприятие издаде фактура за 33 000 лева с ДДС и основание лек автомобил. Правилно ли сме издали фактура с ДДС на третата страна и правилно ли е основанието на фактурата?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗМДТ. Деклариране на придобит имот - земя и сграда, когато в нотариалния акт за собственост фигурира общата стойност на сделката
ЗМДТ. Въпрос. Как следва да декларираме придобит имот - земя и сграда (земята е напълно застроена), когато в нотариалния акт за собственост фигурира общата стойност на сделката? Възможно ли е в декларацията по чл. 17 от ЗМДТ да се декларира само като сграда? Необходимо ли е да се направи оценка от вещо лице за определяне на стойността на земята и сградата?
 
 
Отговор: Златка Мицова, данъчен консултант
ЗМДТ. Третиране при извършване на промени в нежилищен имот
ЗМДТ. Въпрос:  ЕТ има закупен гараж, който в последствие е преоборудван на малък офис. Следва ли да бъде подадена нова декларация по Закона за местните данъци, в която да се отрази тази промяна и как да се определи стойността на офиса,ако преобразуването на гаража е направено с личен труд и останали от други ремонти материали?
 
 
Отговор: Златка Мицова, данъчен консултант
ТЗ. Третиране в съда на фактура по продажба, неподписана от клиента или негов пълномощник
ТЗ. Въпрос: Възможно ли е да не можем да осъдим наш клиент да плати стоката, която сме му продали, тъй като фактурата по продажбата не е подписана от него, нито от негов пълномощник?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ТЗ. Изискуемост на задължение
ТЗ. Въпрос: Кога едно задължение става изискуемо?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат