Данъци и счетоводство

Отсрочени данъци по договори за оперативен лизинг (Коментар на измененията на МСС 12, влизащи в сила от 01.01.2023 г.)

Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

 

На 7 май 2021 г. Съветът по международни счетоводни стандарти (СМСС) публикува изменения на МСС 12 Данъци върху дохода. С измененията се разрешава един концептуален проблем, който и преди съществуваше, но стана особено актуален с влизането в сила на МСФО 16 Лизинг. Целта на материала е да се анализират измененията на МСС 12, приети за приложение в ЕС с Регламент 2022/1392 на Комисията от 11 август 2022 г., влизащи в  сила от 01.01.2023 г.

ЗСч. ЗКПО. Корекция на разходи за амортизация на ФВЦ за минал период за счетоводни и данъчни цели

Казус. При отчитане на разходите за амортизация на ФВЦ дружество е допуснало грешка, прилагайки норма на амортизация  30 % и за счетоводни и за данъчни цели, но панелите са със срок на ползване 25 години.

 

Въпрос:

Как да се коригира грешката за 2021 г. в САП и ДАП?

 

Отговор: Георги Николов, Людмила Мермерска

ЗСч. ЗКПО. Сдружение на собствениците на сграда в режим на етажна собственост – задължение за счетоводно отчитане и за подаване на ГДД

Казус. Собствениците на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост са взели решение за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ по програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ към компонент „Нисковъглеродна икономика“ на Националния план за възстановяване и устойчивост. Според Насоките за кандидатстване, утвърдени със Заповед на Министъра на регионалното развитие и благоустройството от 20.12.2022 г., допустими кандидати по процедурата са единствено Сдруженията на собствениците в многофамилни жилищни сгради, в които самостоятелните обекти са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик. В тази връзка собствениците на сградата са учредили и регистрирали Сдружение на собствениците, което е вписано в регистър БУЛСТАТ.

 

Въпроси:

1. Трябва ли Сдружението задължително да води счетоводство?

2. Необходимо ли е Сдружението да подава Годишна данъчна декларация по ЗКПО?

 

Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

ЗСч. Относно договор за факторинг с регресен иск

ЗСч. Въпрос. Предприятие, прилагащо НСС, има сключен договор за факторинг с право на регресен иск. Съгласно условията по договора факторът заплаща авансово на предприятието 90% от фактура, издадена към краен клиент, а останалите 10% се изплащат на предприятието след като факторът получи плащане от клиента. С полученото плащане от фактора предприятието закрива 90% от вземането от клиента. По този начин салдата при предприятието и при клиента се разминават поради отразеното частично плащане, получено от фактора (90%).

 

Въпроси:

1. Правилно ли е счетоводното отразяване на получения аванс от фактора?

2. Как би могло да се процедира при потвърждаване на разчетите в края на отчетния период предвид получаващото се разминава в салдата при клиента и при доставчика?

 

Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

ЗСч. ЗКПО. Счетоводно отчитане на резултати от ревизионен акт при ревизия по ЗДДС и ЗКПО

Казус. Дружеството има едновременно ревизия по ЗДДС (01.12.2015 -31.12.2020 г.) и ЗКПО (01.01.2015-31.12.2020 г.). ДРА излиза с начет в размер на корпоративен данък - 34 625.05 лв., ДДС - 69 694.20 лв. и лихви общо 34 525.34 лв. Основанията са дублирано осчетоводяване на фактури, кредитни известия отразени като фактури.

 

Въпрос:

Начислените корпоративен данък и ДДС за внасяне следва ли да се отразят като разход за 2022 г.? Следва ли да се извърши преобразуване минали години при положение, че НАП е издала ДРА за ревизирания период и периодът би трябвало да е затворен.

 

Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор

ЗСч. ЗДДС. Счетоводна грешка през 2022 г. констатирана преди изготвяне на ГФО за финансовата 2022 г.

Казус. Дружество има сключен договор за финансов лизинг на лек автомобил от м. февруари 2020 г. с първоначална вноска и финансирана част за 24 месеца. Лекият автомобил е заведен като актив през 2020 г. със стойност 41900 лв., като не е ползван данъчен кредит. Лизинговата компания е издавала всеки месец фактури за главници и лихви съгласно погасителен план. През м. август 2022 г. лизингополучателят е решил да преотстъпи правото за придобиване на собствеността върху превозното средство на трето лице, като същото е трябвало да заплати остатъчната стойност. Лизингополучателят и третата фирма са данъчно задължени и свързани лица. Лизингополучателят не е информирал, че е преотстъпил правото за ползване на собствеността си и съответно не е издадена приходна фактура към третото лице за това. Сега след обстойна проверка на наличните активи дружеството разбира, че това се е случило, като до момента все още се начислява амортизация и този актив се води в дружеството.

 

Въпроси:

1. Какво е най-правилно да се направи след като това обстоятелство е установено. Възможно ли е сега дружеството да издаде приходна фактура към третото лице с основание „продажба на правото на собственост за придобиване на автомобил марка и модел ....”, със стойността която ще получи по Удостоверение за застрахователна стойност към момента?

2. Може ли при издаване на приходната фактура доставката да се третира като освободена доставка, на основание чл. 50, ал. 1, т. 2 ЗДДС, след като правото на данъчен кредит не е ползвано?

 

Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор

ЗСч. Определяне средна численост на персонала при определяне категорията на предприятие

ЗСч. Въпрос.  Във връзка с определянето на категория предприятие по смисъла на чл. 19 от Закона за счетоводството (ЗСч), един от критериите е средна численост на персонала. Доколкото в ЗСч няма изрично определение на понятието средна численост на персонала, как тя следва да бъде определена:

-  съгласно методиката на НСИ, при която управителите, работещи по договори за управление и контрол не се включват в средносписъчния брой на служителите; или

- съгласно СС № 19 – Доходи на персонала, където в т. 2 е посочено, че за целите на стандарта в персонал се включват и лицата, работещи по договори за управление?

 

Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор