Промени в ЗДДС, ЗКПО, ЗДДФЛ, ЗМДТ през 2011 г.

ЗДДС. Данъчно третиране при фактуриране на вложени материали и услуги от страна на съдружници към консорциум
ЗДДС. Въпрос: Две български юридически лица са съдружници в консорциум (ДЗЗД) с дялово участие 50:50, който е създаден с цел участие в търг по ЗОП и изпълнение на поръчката при нейното спечелване. При учредяването си консорциума няма собствено имущество и няма да наема персонал за изпълнението на поръчката. Съдружниците възнамеряват да извършат сами работата, като в анекс към договора ще бъдат разпределени ангажиментите на всяка страна и е възможно да не отговорят на дяловото им участие поради редица причини. Съдружниците възнамеряват да фактурират на консорциума вложените от тях материали и услуги по пазарни стойности със съответната норма на печалба, като по този начин във всеки съдружник да остане печалба съответстваща на реално извършените от него работи в изпълнение на общата поръчка възложена на консорциума. Какво е данъчното третиране от гледна точка на ЗДДС при фактурирането на вложените материали и услуги от страна на съдружниците към консорциума?
 
 

Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант

ЗДДС. Третиране на дивидентите
ЗДДС. Въпрос: По инициатива на НАП е възложена проверка относно наличието на основание за регистрация по ЗДДС на база оборот, реализиран през предходната година. Приходите на дружеството са от дивиденти, а размерът им е над 50 хил. лева. Данъчният инспектор издава протокол, в който констатира, че приходите в дружеството са от дивиденти, които според него са освободени сделки съгласно чл. 46, ал. 1, т. 5. На дружеството все още не е съставен акт за нарушение, както не е съставен и акт за служебна регистрация по ЗДДС по ЗДДС инициатива на НАП. Има ли инспекторът основание да счита получените дивиденти за финансови услуги, които да бъдат третирани като освободени сделки съгласно чл. 46 от? Необходимо ли е да бъде направено възражение по така съставения протокол от данъчния орган и има ли данъчният орган основание на база на този протокол да регистрира дружеството по ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Деклариране в декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ на заем, прехвърлен чрез договор за цесия

ЗДДФЛ. Въпрос: Може ли заем, предоставен от физическо лице при прехвърлянето му на трето лице чрез договор за цесия, да се счита за погасен и да не подлежи на деклариране в Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?


Отговор: Александра Атанасова, адвокат
 

ТЗ. Отговорност на физическо лице, закупило дружествени дялове в ЕООД за задължения на дружеството възникнали за минал период

ТЗ. Въпрос: На какво основание физическо лице, закупило дружествени дялове в ЕООД и станало едноличен собственик на капитала на дружеството, следва да плаща задължения на дружеството, възникнали за минал период, през който собственик е бил друго лице?


Отговор:
Александра Атанасова, адвокат