Данъци и счетоводство
Въпрос. Удължава ли се срокът за предоставяне на необлагаеми ваучери за храна до 200 лв. след 31 март 2023 г. при положение, че не е приет Закон за бюджета на Република България за 2023 г.?
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
Целта на материала е да се изяснят възможните грешки, които според автора могат да се допуснат при предоставяне на ваучери за храна с отчитане на отсъствието от работа.
Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
Целта на материала е да се разгледа счетоводното отчитане при различните хипотези на предоставяне на ваучери за храна (извън тези по Наредба № 11 от 21 декември 2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея): 1. като допълнително договорено трудово възнаграждение, изплащано в натура; 2. като част от средствата за социално-битово и културно обслужване в предприятието; 3. по силата на едностранно решение на ръководството на предприятието.
Казус: По решение на ръководството на всички работници и служители в дадено предприятие ще се предоставят ваучери за храна в размер на 10 лв. за всеки реално отработен ден. Предприятието е наясно, че за месеците, в които работните дни са повече от 20, превишението на предоставените ваучери за храна над максимално допустимия по чл. 209, ал. 1 от ЗКПО размер от 200 лв. на наето лице ще се обложи с 10 % данък върху разходите и с осигурителни вноски.
Въпроси:
1. Необходимо ли е ваучерите за храна да са налични в касата на предприятието в месеца, в който се начисляват като социален разход?
2. Възможно ли е след изготвяне на присъствената форма за изминалия месец (Форма № 76) да се направи заявка към оператора на ваучери, което би означавало, че ваучерите за храна ще пристигнат в месеца, следващ месеца на начисляването на разхода?
3. Как следва да бъде извършено счетоводното отчитане на ваучерите в последния случай?
Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
ЗКПО. Въпрос. На общо събрание на пълномощниците в дружество е взето решение: 1. Ваучерите за храна да бъдат предоставяни на всички работници и служителите, включително на работещите по договор за управление и контрол. 2. Ваучерите за храна да бъдат предоставяни за само за отработените дни през месеца. 3. Ваучерите за храна да са в размер на 10,00 лв. на отработен ден. 4. Ваучерите за храна да бъдат предоставяни на работниците и служителите, след изготвяне на присъствената форма за месеца (форма 76). По-голямата част от работещите в дружеството са редовна смяна при 8 часов работен ден. Десет човека от дружеството са на четири групов график за работа, при 8 часов работен ден и при 11 часа и 15 мин продължителност на работната смяна (СИРВ, поради непрекъсваем работен процес). Периодът на отчитане на СИРВ е 4 месеца. Има месеци, в които техните часове превишават нормата часове за месеца при 8 часов работен ден, има и месеци в които техните часове са под нормата при 8 часов работен ден, но в 4 месечния период на отчитане часовете се равняват на часовете за периода на отчитане при 8 часов работен ден. Например, през м. февруари на работещите редовна смяна се предоставят при пълен работен месец 200 лв. ваучери за храна (20 дни * 10 лв.), а на работещите по график при СИРВ при пълен работен месец се предоставят 130 лв. ваучери за храна (13 смени * 10 лв.); през м. април на работещите редовна смяна се предоставят при пълен работен месец 180 лв. ваучери за храна (18 дни * 10 лв.), а на работещите по график при СИРВ при пълен работен месец се предоставят 150 лв. ваучери за храна (15 смени * 10 лв.).
Въпрос:
Нарушава ли се принципът на общодостъпност за това, че на работещите при СИРВ се предоставят ваучери за работна смяна?
Отговор: Михаил Илиев, д-р по право, експерт в МТСП
ЗДДФЛ. Въпрос. Дружеството е назначило управител, чуждестранно физическо лице, местно лице за данъчни цели на държава членка на ЕС, което получава възнаграждение по договор за управление и контрол без определена база в България. През 2022 г. дружеството е предоставило ваучери за храна на всички служители по трудови правоотношения, включително и на чуждестранното лице - управител, като са изпълнени условията на чл. 209, ал. 1 от ЗКПО.
Въпроси:
1. Следва ли предоставените ваучери за храна на управителя - чуждестранно физическо лице, които не се облагат с данък върху разходите по ЗКПО, да се считат за част от брутния доход от управление и контрол на лицето и да се облагат с окончателен данък? 2. Следва ли този доход да се включи в информацията, която се предоставя за целите на задължителния автоматичен обмен в Приложение № 2 към данъчната декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за 2022 г.?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт