Данъци и счетоводство
ЗКПО. Въпрос. Основната част от акциите в капитала на акционерно дружество (98%) са собственост на две юридически лица. Останалите 2 % от акциите са собственост на множество физически лица. Акционерното дружество има вземания от собствениците – физически лица.
Въпрос:
Следва ли акционерното дружество да декларира вземанията от своите акционери – физически лица, които имат несъществено участие – общо под 2% от капитала на дружеството?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Дружество, което е небанкова финансова институция, с основна дейност финансов лизинг и отпускане на кредити, предоставя потребителски кредити, свързани с предмета на дейност на дружеството, които са парични заеми на клиенти, служители на дружеството. Следва ли тези данни да се посочват на основание чл. 123, ал. 10 от ЗДДС?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. ЕООД е предоставило заем по банков път на 18.11.2020 г. и 23.11.2020 г. на сина на собственика. Има сключен договор за паричен заем с определен лихвен процент. Заемополучателят е започнал работа в дружеството на 22.12.2020 г. и напуска на 22.03.2023 г. Към момента заемът не е върнат и се начисляват лихви.
Въпрос:
Трябва ли да се декларира заемът с декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ?
Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант