Годишна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и промени в ДОПК

ЗДДС. Третиране на доставки на услуги, с получател българска фирма, регистрирана по ЗДДС, и доставчик - установен в трета страна
ЗДДС. Въпрос: Фирма закупува чрез Интернет кредити с правото да ползва дадени снимки за клиенти. Тези кредити се купуват от Канада и Америка по интернет и се плащат с фирмена кредитна карта. За тази покупка от сайта ни изпращат Payment Information, а не фактура. Тези кредити купуваме от м. март 2010 г. и продължаваме  и сега. Първоначално издавахме протоколи  на основание на чл. 117 от ЗДДС, като посоченото основание бе чл. 82, ал. 2 от ЗДДС. Впоследствие срещнах становище, че след като не е държава членка от ЕС, не трябва да начислявам ДДС и да се издават протоколи ВОП. Бих искала Вашето становище и най-вече съвет какво да направя за периода м. март - м. декември 2010 г. Трябва ли да се начислява ДДС (няма фактура) от доставчика на услугата?
 
 
Отговор:  Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране при погрешно съставена фактура
ЗДДС. Въпрос: Издадена е фактура за извършена вътрешнообщностна доставка на стоки с дата 09. 09. 2010 г., в която е допусната грешка при изписване на идентификационния номер по ДДС на получателя и името на получателя по доставката - фирма регистрирана за целите на ДДС в Гърция. Грешката е открита през м. януари 2011 г. Причината за допуснатата грешка е, че на 06. 09. 2010 г. фирмата, на която сме доставили стоките се слива с други фирми под друго име – фирма “Б” и друг ДДС номер. През м. ноември 2010 г. фирма “Б” си променя името на фирма “С”, но остава със същия ДДС номер. Как следва да коригираме тази грешка, трябва ли да издаваме протокол по чл. 116 от ЗДДС и коя фирма да посочим в протокола и новоиздадената фактура от м. януари 2011г. -  фирма “Б” или фирма “С”?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за закупени фитнес уреди с цел спортуване на служителите
ЗДДС. Въпрос: Фирма с основна дейност спедиторски услуги, закупува за офиса си фитнес уреди, с цел служителите извън работно време да спортуват. Въпросът ми е - има ли право фирмата на данъчен кредит за закупените фитнес уреди?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране на членски внос към международна организация
ЗДДС. Въпрос: Фирмата ни е туристически агент и е член на IATA. През м. ноември 2010 г. получаваме инвойс за членски внос за 2011 г. от IATA - Канада. Следва ли да си самоначислим ДДС в 15-дневен срок по чл. 82, ал. 2 от датата на плащането или от 01.01.2011 г. (ако няма плащане), като приложим 0 % ставка с оглед чл. 36 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Данъчно третиране на сделка за инсталация на софтуер, по която получател е българска фирма, като плащания са извършвани и от трето лице, установено в страна от ЕС
ЗДДС. Въпрос: Имаме проект, по който сключваме договор с българска фирма за инсталация на специализиран софтуер за хотел, намиращ се в България. Плащането по този проект е разделено на две части: едната част поема българската фирма и съответната сума ще бъде заложена в договора, другата част ни уведомиха, че ще се поема от английския им партньор, на когото ние трябва да издадем фактура, тъй като между двете фирми има сключен франчайзингов договор. От двете страни България и Англия имаме потвърдени оферти за сумите, но с българската фирма имаме сключен договор, а с английската фирма само подписана оферта, като с тях не се предвижда да сключим договор. В тази оферта е включена и ежегодна такса поддръжка, за която ние всяка година ще трябва да ги фактурираме. Въпросът ми е - как трябва да издам фактурата към английската фирма, трябва ли да начислявам 20 % ДДС или с 0 %, тъй като софтуерният продукт, който е обект на сделката,  ще се инсталира в България. След това същият този софтуер ще бъде поддържан и осъвременяван от нас, на фактурата пак ще е към английската фирма и в този случай какво ДДС трябва да се посочи в фактурата? И дали трябва да обвържем сделката с английската фирма с договор или може само с офертата?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Документално доказване на износ на стоки
ЗДДС. Въпрос: Според изискванията на чл. 21, ал. 1 т. 3 от ППЗДДС за доказване на износ на стоки се изисква:
- писмена митническа декларация, в която доставчика е вписан като износител на стоките, заверена от изходно митническо учреждение;
- фактура за доставката;
- документ за превоза на тези стоки.
Какво разбира законодателя под "Документ за превоза на тези стоки"? При условие на доставка EXW със сухопътен транспорт, достатъчно ли е CMR-то да бъде разписано от изпращача и транспортната компания без да има подпис на получателя?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Срок за издаване на протокол по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС
ЗДДС. Въпрос: Фирмата ни, в качеството си на възложител, има сключен договор за услуги – обработка на тръжна документация (търгът е за обекти на територията на България) с чуждестранно юридическо лице, в качеството му на изпълнител. Услугата е извършена през м. март 2010 г., но чуждестранното юридическо лице ни издава фактура през м. декември 2010 г. и плащането ще се извърши през м. януари 2011 г. В какъв срок следва да се издаде протокол по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС, при положение че фирмата-изпълнител е установена извън територията на страната?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Дата на данъчно събитие при извършване на международен превоз на територията на трети страни и на територията на ЕС
ЗДДС. Въпрос: Фирмата ни притежава лиценз за извършване на международен автомобилен превоз срещу заплащане и осъществява международен автомобилен превоз. Кога настъпва датата на данъчно събитие при извършване на международен превоз на територията на трети страни и на територията на ЕС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Ревизия по ЗДДС при заличаване на ЕТ от Търговския регистър
ЗДДС. Въпрос: Едноличен търговец е заличен от Търговския регистър на 07.01.2011 г. На това основание е дерегистриран по ЗДДС през месец януари 2011 г. На 18.02.2011 г. е връчена заповед за възлагане на ревизия по ЗДДС за периода 31.12.2005 г. – 07.01.2011 г. Нашият въпрос е НАП има ли основание за ревизия при това положение?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на дейности като застрахователен брокер, от името и за сметка на регистрирано като застрахователен брокер лице
ЗДДС. Въпрос: Дружество “А” е регистрирано като застрахователен брокер, като сключва застраховки и отчита направените застраховки към застрахователните дружества с фактура освободена доставка по чл. 47, ал. 2 по ЗДДС. Дружеството  работи с юридически лица, които също сключват застраховки, но от името на дружество “А” и съответно издават фактури за комисионни към дружество “А”. Въпросът е - тези фактури от юридическите лица към дружество  “А” с 20 %  ДДС ли трябва да са или освободени доставки по смисъла на  чл. 47, ал. 2 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Прихващане на надвнесени авансови вноски по ЗКПО
ЗКПО. Въпрос: Имам надвнесени авансови вноски по ЗКПО за 2010 г. Мога ли през 2011 година да ги прихвана срещу дължимо ДДС по справка - декларация за м. февруари 2011 г.?
 
 
Отговор: доц. д-р, Л. Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Възможност за санкция за неиздаване на Сметка за изплатени суми и служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ
ЗДДФЛ. Въпрос: Има ли предвидена санкция за наемател –предприятие, в случай че не издаде Сметка за изплатени суми и служебна бележка по чл.45, ал. 4 от ЗДДФЛ на всички наемодатели? А има ли санкция, ако наемателят изобщо не издаде документите по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ? Има ли санкция за наемодателите и каква е тя, ако не притежават тези документи?
 
 
Отговор: Алексанадра Атанасова, адвокат
ЗМДТ. Третиране при опрощаване на временна финансова помощ
ЗМДТ. Въпрос: През м. декември 2010 г. едноличен собственик на търговско дружество опрощава временна финансова помощ, отпусната на дружеството. Следва ли дружеството да плати данък дарение и в какъв размер, при положение, че са свързани лица?
 
 
Отговор: Златка Мицова, данъчен консултант