Данъци и счетоводство
Казус. Преди две години предприятие, прилагащо като счетоводна база Международните счетоводни стандарти (МСС), е сключило договор за наем за временно и възмездно ползване на складово помещение за срок от пет години. В началото на текущата година предприятието е завършило строителството на собствен склад и вече не се нуждае от наетото помещение. Със съгласието на наемодателя предприятието е преотдало складовото помещение под наем на друго предприятие за оставащия срок на договора за наем.
Въпроси:
1. Какво е правилното счетоводно третиране на договора за преотдаване под наем на складовото помещение?
2. Какви преобразувания на счетоводния финансов резултат трябва да бъдат направени за данъчни цели по отношение на сключените от предприятието договори за наем?
Отговор: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор
Казус. Българска дружество, регистрирана по ЗДДС, се занимава с покупко-продажба на продукти за растителна защита. Продуктите се закупуват от трета страна. Оказва се, че един от продуктите е с изтекъл срок на годност, вече не може да се използва и се налага да се бракува, като трябва да се възложи на трето лице неговото унищожаване. Налице е сертификат, издаден от фирмата производител с посочен срок на годност, както и документ с резултати от изпитване от ЦЛХИК, от които се вижда, че съдържанието на едно от активните вещества е ниско, което води до невъзможност за продажбата на продукта. Също така е налице и становище от БАБХ в потвърждение на установеното от ЦЛХИК.
Въпроси:
1. Какви са счетоводните записи за отписването на продукта?
2. Като се имат предвид документите, с които дружеството разполага може ли да се приложи чл. 28, ал. 3, т. 3 от ЗКПО?
3. Във връзка с чл. 79, ал. 1 от ЗДДС трябва ли да се направи корекция на ползвания данъчен кредит или е приложим чл. 80, ал. 2 т, 3, б. “б“?
Отговор: Христо Досев, Моника Петрова