Данъци и счетоводство

ЗДДС. Относно право на данъчен кредит при квартирни пари, документирани с фактури на името на командирования

ЗДДС. Въпрос. Българско дружество, регистрирано по ЗДДС, отчита разходиза нощувки на командировани лица, които предоставят фактури за нощувки, издадени от хотели, регистрирани по ЗДДС и издали фактури с реквизитите по чл. 114 от ЗДДС на името на командированите лица. Командировките са оформена по реда на Наредбата за служебни командировки в страната.

 

Въпрос:

За дружеството възниква ли право на данъчен кредит по тези фактури?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно третиране на доставка като тристранна операция при МСД на посредника в страната получателя

ЗДДС. Въпрос. Българско предприятие ще осъществява сделка като посредник в тристранна операция. Ще закупува стока от Италия и ще я продава във Франция. В същото време дружеството има МСД във Франция, което е регистрирано по ДДС във Франция. За да се направи МСД във Франция, френските данъчни служби: издават френски данъчен номер на българското дружество; на база на данъчната регистрация на българското дружество във Франция, издават друг данъчен номер на самото МСД;на база на данъчният номер на МСД, издават ДДС номер на МСД.

 

Въпрос:

Може ли по принцип тази сделка да се третира като тристранна операция за целите на ЗДДС предвид обстоятелството че самото българско дружество няма регистрация по ДДС в Италия и във Франция, но негово МСД е регистрирано по ДДС във Франция, като сделката няма отношение към предмета на дейност на МСД?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно третиране на манипулацията "почистване на зъбен камък"

ЗДДС. Въпрос. Стоматолог оказва стоматологични услуги като индивидуална практика за дентална помощ, регистрирана като ЕООД. Стоматологичните услуги се извършват в кабинет регистриран съгласно изискванията на Министерството на здравеопазването.

 

Въпроси:  

1. Следва ли да се включват като облагаема доставка при определяне на оборота за задължителна регистрация по ЗДДС на индивидуалната практика, сумите получени от манипулацията "почистване на зъбен камък"?

2. При условие, че след почистването на зъбния камък на същия пациент са извършени последващи манипулации като пломби и ендодонтско лечение на отделни зъби, почистването на зъбния камък естетическа или лечебна процедура е?

3. При условие, че почистването на зъбния камък е задължителна процедура за поддържане на добро стоматологично здраве на пациентите, следва ли да се приема за естетична манипулация или за елемент от лечение и поддържане на стоматологично здраве? 

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно издаване на протокол по чл. 117 при ЗДДС

ЗДДС. Въпрос. Фирма, която ще търгува с хранителни добавки и козметични продукти в България и извън нея, плаща на фирма от ЕС. Фирмата от ЕС е издала фактура за консултантски услуги. Тези услуги са свързани с проучване и регистрация на козметични продукти за продажба в съответната страна от ЕС.

 

Въпрос:

Трябва  ли да се издава в България протокол по чл. 117 от ЗДДС за услугата?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно данъчна основа на употребяван автомобил и прилагане на маржа

ЗДДС. Въпрос. Дружество, регистрирано по ЗДДС, ще започне да продава употребявани автомобили. Ще ги закупува от Европейския съюз, основно от Германия. Продажбите ще са в България и за тях дружеството ще прилага специалния ред на облагане на маржа на цената на стоки втора употреба. Някои от автомобилите ще се закупуват чрез търг, като за това ще има платени суми за обработка на документи и други услуги.

 

Въпрос:

При продажба на маржа и при определяне на данъчната основа, платените суми за услуги включват ли се в цената на придобиване?

 

Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

ЗДДС. Относно авансово плащане на доставка, развалянето й в по-късен период и задържане на част от сумата като обезщетение

ЗДДС. Въпрос. Дружество, регистрирано по ЗДДС, осъществява разнообразна дейност. То е сключило договор за доставка на стока с фирма А и са преведени авансово суми от дружеството на два транша през м. 01.2024 г. - 120 000 лв. и през м. 02.2024 г. - 60 000 лв. Издадени са фактури и е начислен ДДС от фирма А, като дружеството е приспаднало данъчен кредит по тези фактури. В договора се съдържа текст, че ако същият се прекрати, фирма А ще задържи част от сумата като обезщетение – 20 000 лв. На 01.08.2024 г. дружеството и фирма А прекратяват договора, като фирма А се задължава да възстанови сумата в размер на 160 000 лв., като сумата от 20 000 лв. ще се задържи от фирма А като обезщетение във връзка с прекратяването на договора. През м. септември на 2 пъти са възстановени суми - на 04.09.2024 г. и на 27.09.2024 г. – по 80 000 лв. Остатъкът от 20 000 лв. фирма А задържа като обезщетение.

 

Въпрос:

Как ще се документира обезщетението и редно ли е за него също да се издаде кредитно известие?

 

Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

ЗКПО. Относно пренасяне загуба на място на стопанска дейност в Гърция

ЗКПО. Въпрос. Българско дружество има място на стопанска дейност (клон)  в Гърция. И българското дружество, и клонът са били на загуба за предходните 5 години. 2024 г. е първата година, в която ще се реализира печалба и от дружеството, и от МСД. Загубите ще се приспаднат – тази от чужбина от данъчната печалба по ЗКПО и загубата на българското дружество от неговата печалба. Съгласно СИДДО с Гърция се прилага данъчен метод – освобождаване с прогресия. Прогнозен СФР за  България 20 000 лв., за СФР - Гърция 10 000 лв., т.е. общо 30 000 лв.  Данъчна загуба за пренасяне от България е 5000, от Гърция - 3000 лв.

 

Въпрос:

Къде трябва да се посочи приспадането на данъчната загуба на клона? 

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗКПО. Относно дарение от МСД в чужбина на българско посолство в чужбина

ЗКПО. Въпрос. МСД в чужбина прави дарение българско посолство в друга страна.

 

Въпрос:

Ще се признат ли разходите за дарение за целите на ЗКПО?

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Относно задължение за деклариране на необлагаеми доходи в ГДД по чл. 50

ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице, което през 2023 г. е работило по трудов договор и съответно е придобило доходи от трудови правоотношения, през същата година е придобило и доходи от продажба на предприятие на един недвижим жилищен имот, който е притежаван от лицето 15 г., и суми по наложен платеж от продадени от него през куриерските фирми лични вещи (дрехи и аксесоари на децата му).

 

Въпрос:

Задължено ли е това лице да подаде годишна данъчна декларация за 2023 г.?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

ЗДДФЛ. Относно облагане аванс по граждански договор, приключващ следващата година

ЗДДФЛ. Въпрос. През месец септември 2024 г. местно физическо лице, което не е самоосигуряващо се лице, е наето по извънтрудово правоотношение от българско дружество за извършване на конкретна услуга, като през месец октомври му се изплаща само аванс по договора.

 

Въпрос:

Подлежи ли на облагане този аванс по реда на ЗДДФЛ през 2024 г. и как следва да се процедира, при положение че през 2025 г. се налага лицето да го възстанови на дружеството, което му го е изплатило?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

ЗДДФЛ. Относно облагане на доходи по граждански договор на адвокат, преустановил временно практиката си

ЗДДФЛ. Въпрос. Българско предприятие наема по граждански договор адвокат за извършване на конкретна техническа дейност, която не е свързана с дейността му като адвокат. Адвокатът е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. Важно е да се отбележи, че извършването на съответната дейност, която се изисква по гражданския договор е целодневна и налага спиране на упражняването на трудова дейност като адвокат.

 

Въпрос:

Какво е данъчното третиране на придобитите от физическото лице доходи, в случай че изпълнението на задълженията по гражданския договор е наложило спиране упражняването на свободна професия като адвокат и следва ли да се удържа авансово данък по реда на ЗДДФЛ от предприятието – платец на дохода?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

ЗДДФЛ. Относно търговия с ETF на американски акции на немска борса

ЗДДФЛ. Въпрос. Българско физическо лице инвестира в индекса S&P500 чрез ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) (SXR8.DE) през немската система Xetra с българска платформа на Elana Global Trading.

 

Въпрос:

В случай на продажба на индекса с реализиране на печалба подлежи ли дохода на лицето на облагане в България?

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант