Данъци и счетоводство

ЗДДС. Относно зареждане на гориво във верига бензиностанции с карти, продадени от издателя на транспортни фирми

ЗДДС. Въпрос. Холандска фирма е регистрирана в България по ЗДДС чрез акредитиран представител. На територията на България с българския си ДДС номер фирмата ще извършва следната дейност - сключва договори с вериги бензиностанции в България за продажба на гориво на своите клиенти. Фирмата продава карти на своите клиенти, обикновено транспортни компании с тези карти служителите на тези компании зареждат гориво от бензиностанциите, с които има сключени договори. Клиентите на холандската компания могат да бъдат както български, така и чуждестранни компании, чиито превозни средства минават през територията на България. В края на всеки месец Холандската компания ще издава фактура на своите клиенти за закупеното от тях гориво и съответно ще получава фактура от своите доставчици за закупеното от нея гориво.

 

Въпрос:

Как се третира дейността на холандското дружество с български ДДС номер в България, а именно като търговия със стоки (гориво) или някакъв вид посредническа услуга?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

 

ЗДДС. Относно право на ДК въз основа фактура от Амазон

ЗДДС. Въпрос. Получихме фактури от поделение на Амазон в Люксембург, което се идентифицира с български ДДС номер и начислява 20% ДДС. Номерата на фактурите са уникални, но съдържат букви и цифри, фактурите са на английски език и не могат да бъдат включени в дневника за покупки, за да упражним правото си на данъчен кредит.

 

Въпрос:

Какъв е режимът за ползване на данъчен кредит в този случай?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно дублиран номер на фактура за продажби

ЗДДС. Въпрос. Издадено е кредитно известие със същия номер за клиент в Италия и фактура за облагаема доставка на клиент в България.

Въпрос:

 

Да се анулира ли номерът на документ за фактурата и кредитното известие, които са дублирани в дневника за продажби?

 

Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт

ЗДДС. Относно издадена данъчна фактура за аванс преди дерегистрация след приключване на поръчката

ЗДДС. Въпрос. Каква фактура трябва да се издаде, ако данъчно задължено лице е получило аванс за изработка, издало е данъчна фактура за аванса, но се е дерегистрирало по ДДС и след това приключва поръчката. И какво е последващото третиране?

 

Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт

Наредба № Н-18. Относно документиране на продажби чрез електронен магазин при касов апарат във физически магазин

Наредба № Н-18. Въпрос. Дружеството има намерение да притежава електронен магазин. Има и касов апарат в обекта, чрез който получава плащания в брой и с карта за извършени услуги и продажба на стоки. Чрез електронния магазин ще се получават плащания за извършени услуги и продажба на стоки чрез наложен платеж с ППП, без ППП и виртуален ПОС терминал. Проблемът е, че дружеството ще има и касов апарат във физически магазин и интернет сайт.

 

Въпроси:

1. Необходимо ли е да се регистрира електронен магазин в НАП?

2. Следва ли да се подава стандартизиран одиторски файл за продажбите от електронен магазин?

3. Следва ли да се издава касов бон от касовия апарат за продажбите от електронен магазин чрез наложен платеж с ППП, без ППП и виртуален ПОС?

 

Отговор: Юлия Калчева, данъчен консултант

ЗКПО. Относно данъчно третиране на разходи за командировки на едноличния собственик на капитала на дружество

ЗКПО. Въпрос. При какви условия ще бъдат признати разходите за командировки на едноличният собственик на капитала на търговско дружество?

 

Отговор: Кети Славова, данъчен експерт

ЗКПО. Относно третирането на АТВ като земеделска техника за целите на чл. 189б

ЗКПО. Въпрос. Дружество земеделски производител има преотстъпен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО. Управителят иска да закупи ново АТВ с мощност 29 киловата. Същото подлежи на регистрация по в Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника като трактор.

Има закупено и ремарке, което ще се прикачва към него. АТВ-то и ремаркето ще се използват за две неща: за извозване на набраната продукция от сливи и камъни в нивите, които пречат на работата и повреждат земеделските машини.

 

Въпрос:

Попада ли АТВ-то в определението за земеделска техника по смисъла на § 1, т. 60 от ДР на ЗКПО за целите на чл. 189б от същия закон.

 

Отговор: Румяна Йорданова, данъчен консултант

ЗДДФЛ. Относно подаване на информация за командировки по чл. 73

ЗДДФЛ. Въпрос. През 2024 г. предприятие е командировало свои работници в страната и чужбина. Също така във връзка със спецификата на дейността, която извършва, е наемало лица и по извънтрудови правоотношения, някои от които също са били командировани в страната.

 

Въпрос:

Каква информация предприятието следва да подава към НАП със справките по чл. 73 от ЗДДФЛ във връзка с тези командировки?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

ЗДДФЛ.  Относно подаване на информация на суми за обучение по чл. 73

ЗДДФЛ. Въпрос. Предприятие е сключило договор с негов служител за повишаване на професионалната му квалификация съгласно чл. 234 от КТ и съответно на това основание предоставя средства.

 

Въпрос:

Какво е данъчното третиране на сумите за обучението и какъв е редът за предоставяне на информация за този доход към НАП?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

ЗДДФЛ.  Относно доходи от лихви по чуждестранните облигации с емитенти в трети държави

ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице купува чуждестранни държавни и корпоративни облигации, емитирани от държави-членки на ЕС и от трети държави чрез лицензиран български инвестиционен посредник. По притежаваните от него държавни и корпоративни облигации получава лихви при настъпил падеж. Какво е данъчното третиране на получените доходи от лихви по чуждестранните облигации с емитенти в трети държави, извън ЕС и ЕИП и представлява ли дружеството - инвестиционен посредник платец на доходите, който да определя, удържа и внася авансов данък по реда на ЗДДФЛ?

 

Въпрос:

Задължено ли е физическото лице да декларира тези доходи в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?

 

Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт

СИДДО. Относно облагане на доходи от наем от недвижим имот в Дубай

СИДДО. Въпрос. Местно физическо лице притежава имот в Дубай, който отдава под наем на физическо лице за лични нужди. В Дубай не са плащани данъци.

 

Въпрос:

Как се  облага доходът от наем съгласно ЗДДФЛ и СИДДО между България и Обединените Арабски емирства?

 

Отговор: доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант