Данъци и счетоводство
ЗСч. Въпрос. След промените през месец август в Закона за счетоводството, определена група предприятия имат ангажимент да включат в докладите си за дейността и отчет за устойчивостта. Отчетът за устойчивостта не се изготвя от пенсионните фондовете за доброволно пенсионно осигуряване и фондовете за извършване на плащания.
Въпрос:
В тази връзка има ли ангажимент да изготвя отчет за устойчивостта пенсионна компания, която е средно предприятие, също така е предприятие от обществен интерес и е част от международна група предприятия?
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Казус. През 2022 г. фирма подписва договор с консултант за изработка и управление на проект за кандидатстване за безвъзмездна помощ за закупуване на 4 машини. След изготвяне и подаване на проекта са платени 5 000 лв., осчетоводени като разход за външни услуги. През 2024 г. е получена покана за подписване на договор за финансиране и продължава плащането по консултантския договор, съобразно уточнените етапи (след покана, след одобрение на тръжна документация и т.н.). До края на 2024 г. са доставени и въведени в експлоатация 2 от машините. Окончателните плащания по договора ще са през 2025 г., когато бъде приет Финален технически и финансов отчет. Разходите по консултантския договор не са допустими разходи по проекта и съгласно изискванията на Компетентния орган не са включени в стойността на активите.
Въпроси:
1. Признат ли е разходът за договора с консултант за изработка и управление на проект за кандидатстване за безвъзмездна помощ за закупуване на 4 машини за целите на ЗКПО?
2. Трябва ли с разходите по консултантския договор (разпределена пропорционално между активите) да се формират активи, съгласно изискванията на чл. 53 от ЗКПО и т. 4.1. от СС 16?
3. Правилно ли е със сумата, платена по консултантския договор през 2025 г. да се увеличи стойността на формираните активи през 2025 г. или на въведените през 2024 г. първоначалната оценка трябва да е включително предполагаемите бъдещи суми за консултации?
Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор
Казус. В производство по несъстоятелност през 2024 г. във фаза предявяване на вземания с влязъл в сила съдебен акт - определение е отхвърлено възражение срещу списък на неприети вземания поради което тези вземания са несъбираеми и трябва да бъдат отписани.
Въпроси:
1. Какви счетоводни статии трябва да се вземат за отписването?
2. От гледна точка на ЗКПО ще бъдат ли признати разходите на това отписване?
Отговор: Христо Досев, Александра Атанасова
Представено е разяснение на НАП относно данъчно третиране на план за предлагане на акции на служители, който включва и становище от дирекция „Данъчна политика“ относно счетоводното отчитане.