Данъци и счетоводство
ЗДДС. Въпрос. Изпращат се стоки от фирма - данъчно задължено лице в България към Англия, но по нареждане на клиента стоката се доставя на данъчно задължено лице в Полша. Няма износ. Същата стока английската фирма продава на данъчно задължено лице в Дания, което я продава на данъчно задължено лице в Полша. Движението на стоката става с един превоз за сметка на получателя в Полша. По негово нареждане стоката е взета от България и директно транспортирана в Полша.
Въпрос:
Кое лице дължи ДДС?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българско юридическо лице продава машина на фирма от Италия. Купувачът продава тази машина на фирма от Саудитска Арабия директно от България.
Въпрос:
Какво е третирането по реда на ЗДДС?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, купува хранителни стоки от гръцка фирма производител. Стоките ще се продават, като същите не фигурират в санкционния списък със стоки. Възможни два варианта за осъществяване на доставките:
1. Стоките ще бъдат транспортирани директно от Гърция в Беларус/Русия. Гръцката фирма ще бъде вписана в митническата декларация като изпращач. Транспортът ще бъде за сметка на българската фирма, като транспортното средство ще тръгва от територията на Гърция, ще преминава транзитно през територията на България и ще приключва на територията на Беларус/Русия.
2. Стоките ще бъдат транспортирани от територията на Гърция до свободна безмитна зона в Полша. В придружаващите стоките документи, като получател ще бъде посочено българското дружество. След това българското дружество ще оформи документи за износ на стоките за Беларус/Русия, като транспортът ще започва на територията на свободна безмитна зона в Полша и ще приключи на територията на Беларус/Русия.
Въпрос:
Какво е данъчното третиране от гледна точка на ЗДДС при всеки от двата варианта?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма раздава брандирани продукти на стойност 32 лв. на свои служители
Въпрос:
Налице ли е право на данъчен кредит за тези продукти?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Фирма, регистрирана по ЗДДС и има регистрирана дейност в Агенцията по вписванията "отдаване под наем на автомобили".
Въпрос:
Може ли за закупен лек автомобил без М1 при условие, че ще се отдава под наем, да се ползва право на данъчен кредит?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Дружеството е получател на услуга от чуждестранен доставчик. Има плащане и все още не е получен документ. В други случаи, за получена услуга от чуждестранен доставчик е издаден документ, който не е фактура.
Въпрос:
Трябва ли да се начисли данъкът за тези доставки?
Отговор: Даниела Даракчиева, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българска дружество, регистрирана по ЗДДС, се занимава с покупко-продажба на продукти за растителна защита. Продуктите се закупуват от трета страна. Оказва се, че един от продуктите е с изтекъл срок на годност (2023 г.), вече не може да се използва и се налага да се бракува, като трябва да се възложи на трето лице неговото унищожаване. Налице е сертификат, издаден от фирмата производител с посочен срок на годност, както и документ с резултати от изпитване от ЦЛХИК (Централна Лаборатория за химични изпитвания и контрол), от които се вижда, че съдържанието на едно от активните вещества е ниско, което води до невъзможност за продажбата на продукта. Също така е налице и становище от БАБХ в потвърждение на установеното от ЦЛХИК.
Въпрос:
Налице ли е право на данъчен кредит по фактурата издадена от лицензирана фирма, наета за унищожаването на стоката.
Отговор: Моника Петрова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Българско дружеството притежава 70% от сръбската компания. Дружеството няма място на стопанска дейност в Република Сърбия.
През 2024 г. към българското дружество е разпределен дивидент. Същевременно са платени дължимите данъци към сръбската администрация.
Въпроси:
1. Облагат ли се по ЗКПО приходите от дивиденти, получени от българското дружество от дъщерното му дружество, установено в Република Сърбия?
2. Как може да се избегне двойното облагане на приходите от дивиденти?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Дружеството е с дейност създаване и поддръжка на електронен сайт на който се публикуват новини, анализи, статии, интервюта и др. За подпомагане развитието на дейността, на електронната страницата на сайта се визуализира бутон за дарения, чрез който при желание от страна на читателите, същите могат да изпращат дарения по банкова сметка на дружеството или по банкова сметка на собственика – физическо лице.
Въпрос:
Какво е данъчното третиране по ЗКПО на постъпилите суми чрез бутон „дарения“ , който се визулиазира на сайта?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт