Данъци и счетоводство

Промените в  МСС/МСФО, приложими за финансовите отчети за 2024 г.

доц. д-р Бойка Брезоева, д.е.с., регистриран одитор

 

Целта на материала е да се разгледат промените в  МСС/МСФО, които влизат в сила от 01.01.2024 г. и които предприятията трябва да отразят във финансовия си отчет за 2024 г.

Счетоводно и данъчно третиране на предоставена концесия за добив на строителни материали

Казус. Дружество, прилагащо НСС, е сключило договор за концесия за добив на подземни богатства (строителни материали) от определено находище в рамките на конкретно индивидуализирана концесионна площ в страната за срок от 35 години. 

За предоставената концесия за добив дружеството заплаща концесионно възнаграждение, чийто размер се определя въз основа на реално добитото количество строителни материали от находището за съответния период. Дължимото концесионно възнаграждение не може да е по-ниско от нормативно определен минимален размер, изчислен въз основа на предвидения средногодишен добив за срока на концесията. Предприятието няма задължение да извършва задължителни подобрения в находището, но трябва текущо да инвестира средства съобразно одобрени работни проекти за добив и първична преработка. С инвестираните средства не се намалява размерът на дължимото концесионно възнаграждение. Преди започване на добива по концесионния договор трябва да бъдат извършени определени подготвителни и проучвателни дейности като подготовка на кариерното поле, промяна на статута на земята, пробни взривни работи и множество други подготвителни дейности. Освен това през този период се заплащат редица такси за получаване на необходимите разрешения от компетентните институции.

 

Въпроси:

1. Какво е счетоводното третиране на концесионния договор?
2. Как се отчитат направените разходи за подготвителните дейности?


Отговори: Георги Николов, д-р по икономика, д.е.с., регистриран одитор

ЗСч. ЗКПО. ЗДДФЛ. Относно счетоводно и данъчно третиране при разваляне на договор за частично платена цесия между ФЛ и ООД

Казус: На 20.12.2014 г. е сключен Договор за прехвърляне на вземане между местно физическо лице Н.Н. (Цедент) и българско дружество „Б“ ООД (Цесионер), прилагащо НСС. Цедентът е прехвърлил на Цесионера цялото си вземане от 648 500 лева по предоставени парични заеми в българско дружество „ЕК“ ЕООД (Цедиран длъжник), в което е едноличен собственик на капитала, за цена от 250 000 лева. Цесионерът не е получавал суми от Цедирания длъжник. Цесионерът е изплатил на Цедента 10 000 лева от продажната цена. Сключвани са допълнителни споразумения, с които са определяни нови падежи за заплащане на цената, последно до 20.12.2022 г. Остатъкът от договорената продажна цена в размер на 240 000 лева не е изплатен. През м. ноември 2024 г. Цедентът депозира пред Цесионера Уведомление, че разваля едностранно сключения Договор за цесия от 20.12.2014 г. поради виновно неизпълнение на задълженията от страна на Цесионера. Съгласно постигнатите договорености, Цедентът претендира за неустойка сумата в размер на 10 000 лв. Цедентът уведомява, че извършва прихващане между получената на 05.01.2015 г. част от продажната цена в размер на 10 000 лв. с насрещното задължение на Цесионера да заплати неустойка в размер на 10 000 лв.

               

Въпроси:

  1. Как Цесионерът, прилагащ НСС, следва да отчете едностранното разваляне на Договор за цесия от страна на Цедента, дължимата неустойка и нейното прихващане? Какви счетоводни записвания следва да направи?
  2. Какво е данъчното третиране на отчетените разходи и/или приходи по отношение на дължимата неустойка и отписването на финансовия актив от баланса на Цесионера?
  3. Прихванатата от Цедента неустойка формира ли облагаем доход за физическото лице и в кой момент? 

 

Отговор: Георги Николов, Людмила Мермерска

ЗСч. ЗКПО. Относно третиране на начислен данък при дерегистрация по ЗДДС за налични ДМА

Казус. При дерегистрация по ЗДДС е начислен данък за налични ДМА.

 

Въпрос:

Трябва ли с този данък да бъде коригирана отчетната стойност на активите?


Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор 
 

ЗСч. ЗКПО. Относно третиране на разходи за изготвяне на бизнес план по мярка 4.1 Инвестиции в земеделските стопанства

Казус. Как следва да се отразят разходи за изготвяне на бизнес план във връзка с мярка 4.1 Инвестиции в земеделските стопанства съгласно ЗКПО и НСС 20?

 

Отговор: Христо Досев, д.е.с. регистриран одитор