Данъци и счетоводство
ЗДДС. Въпрос. Дружество ще закупи каравана от държава членка, която ще се транспортира до територията на страната.
Въпроси:
1. Подлежи ли на самооблагане с ДДС нов внос на каравана?
2. Може ли да се ползва данъчен кредит при придобиване на каравана от държава членка?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Дружества продава дигитални арт картини по електронен път.
Въпрос:
Дигитални арт картини продавани по електронен път - стоки ли са или услуги за целите на ЗДДС?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗДДС. Въпрос. Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, купува стока от дружество от трета страна, но стоката тръгва от Франция и пристига в България.
Въпрос:
Приложим ли е режимът на вътреобщностно придобиване към доставката?
Отговор: Ганка Петрова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Местно физическо лице сключва лицензионен договор с търговско дружество, с който отстъпва правата върху търговска марка. Лицензодателят физическо лице отстъпва на лицензополучателя изключителното право да използва марката без ограничение в рамките на своята стопанска дейност. Уговорено е лицензионно възнаграждение 10% от реализирания от лицензополучателя оборот от продажба на продукти, брандирани с марката. Възнагражденията за месец ноември и декември 2024 г. са изплатени през следващата година.
Въпрос:
Какво е данъчното третиране по реда на ЗКПО на лицензионните възнаграждения, изплатени от дружеството на физическото лице във връзка с търговската марка?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Основната дейност на дружество е свързана с дистрибуцията на хранителни добавки на територията на България. Изпълнени са административните изисквания по отношение на уведомителния режим към Българската агенция по безопасност на храните. Във връзка с дейността дружеството прави различни видове разходи като изпраща медицински специалисти за участие в различни събития - семинари, симпозиуми, научни срещи и конгреси. Такива разходи са такса за участие, настаняване, изхранване, транспорт. Сумите се изплащат директно на организаторите на събитията. Уточнено е, че медицинските специалисти нямат подписани трудови или граждански договори с дружеството.
Въпрос:
Как тези разходи се третират по ЗКПО?
Отговор: Кети Славова, данъчен експерт
ЗКПО. Въпрос. Дружество е преобразувано, чрез смяна на правната форма от ООД в АД (с нов ЕИК номер). При определяне на авансовите вноски би следвало да се са вземат предвид нетни приходи от продажби от 2023 г. на преобразуваното ООД, а те са над 3 000 000 лева. След подаване на декларацията по чл. 87а от ЗКПО с отчитане на приходите на преобразуваното ООД, т.е. при маркиране в част ІІ на т. 1, тя беше отхвърлена. Единствената възможност, която дружеството има бе да подаде за тримесечни вноски и декларацията бе приета така.
Въпрос:
Това правилно ли е?
СИДДО. Въпрос. Фирма, регистрирана в България, извършва ИТ (софтуерни) услуги за клиенти във Франция и Америка. От възнаграждението за услугите, предоставени на клиента - юридическо лице във Франция, клиентът удържа 5 % данък, за който българското дружество получава на тримесечие документ за платен данък от френската данъчна служба.
Въпрос:
Съгласно СИДДО между България и Франция има ли начин да бъде избегнато удържането на този данък във Франция посредством предоставяне на документи на клиента или на данъчната служба на Франция?
Отговор: Десислава Канева, адвокат и данъчен консултант
ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице със спестяванията си периодично е закупувало през течение на годината различни видове и количества виртуални валути (криптовалути) чрез приложението на Revolut. При продажба на тези валути реализира печалба.
Въпрос:
Какво е данъчното третиране на така получените доходи от физическото лице?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице чрез борсов посредник в Швейцария е закупило държавни ценни книжа, издадени от България.
Въпрос:
В този случай може ли да се прилага разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ за лихви по тези книжа, които са издадени в съответствие със законодателството на България, но закупени чрез посредник от трета държава?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт
ЗДДФЛ. Въпрос. Местно физическо лице в периода 2021 – 2024 г. е закупило, ремонтирало и продало два имота, като в бъдеще ще продължава да закупува апартаменти с цел да ги ремонтира и продава. Апартаментите са съпружеска имуществена общност, като съпругата е с намалена работоспособност над 50 на сто.
Въпрос:
Какво е данъчното третиране на придобитите доходи от покупко-продажбата на недвижими имоти?
Отговор: Евгения Попова, данъчен експерт