Дивиденти и Регламент (ЕС) № 282/2011

ЗДДС. Третиране на "он-лайн” търговия
ЗДДС. Въпрос: Новорегистрирана фирма ще има за предмет на дейност "он-лайн търговия с бижута". По отношение на ЗДДС какви задължения ще възникнат:
-         необходимо ли е да има регистрация по ДДС още преди да започне дейността си? Коя регистрация е за предпочитане - задължителна или по избор?  Или е необходима специфична регистрация по членовете 97а – 98 от ЗДДС?
-         как се третират от гледна точка на ДДС продажбите на физически лица в страните от ЕС и от тези които са извън ЕС? Начислява ли се ДДС или е със ставка “0”?
-         как се третират от гледна точка на ДДС продажбите на юридически лица от страните членки и от тези които са извън ЕС? Начислява ли се ДДС или е със ставка “0”?
-         има ли значение какви обороти ще се реализират в чужда държава и това ще поражда ли задължение за регистрация  и VAT в чуждата държава?
Ако има и други специфични моменти, които следва да се имат предвид, моля да ги коментирате.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Самоначисляване на ДДС за получена услуга за ферибот за транспорт на стоки
ЗДДС. Въпрос: Българска транспортна фирма е получила фактура от румънска фирма за ползване на ферибот за транспорт на стоки с направление България - Франция. Следва ли да се самоначислим по чл. 82 от ЗДДС във връзка с получената услуга за ферибот?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Издаване на кредитно известие към няколко фактури
ЗДДС. Въпрос: Предприятието ни е издало няколко фактури за продажба на стоки. През м. Март ни върнаха стока и издадохме кредитни известия. Може ли да издадем едно кредитно известие към няколко фактури съгласно ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Проектиране и инсталация на отоплителни системи на територията на страни членки на Общността
ЗДДС. Въпрос: Новорегистрирана фирма, все още няма започната дейност, ще извършва проектиране и инсталация на отоплителни системи в къщи и офиси. Това, което бих искала да попитам е свързано с извършването на тази услуга, но в страни членки на ЕС. Идеята е за тях от България да се извърши проектирането, за което ще бъде издавана фактура - както към клиенти физически лица, така и към клиенти юридически лица. В тази връзка:
-         необходима ли е регистрация по ЗДДС още преди започване на дейността. Коя регистрация е за предпочитане - по чл. 96 от ЗДДС или по членовете за специфична регистрация?
-         фактурирането с начисляване на ДДС или със ставка “0”? - съответно към физическите и към юридическите лица
-         съществува ли необходимост от регистриране на VAT в чуждата държава при достигане на определен оборот?
В случай че е необходимо да се извърши инсталиране на съоръжението в чужбина - не само проектирането му, това поражда ли допълнителни задължения по ДДС или по ЗКПО? Инсталирането ще бъде извършвано от командировани български лица за времето, което е необходимо.
Допълвам само, че идеята на фирмата е да не извършва покупката и после препродаването на съоръженията за отоплителната система. Тя ще се продава на клиентите направо от фирмата която я произвежда, т.е. тук става дума за заплащане само за проектиране на съоръжението и ако е необходимо - инсталирането му.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ДОПК. Право на удължаване на срока за възражение против ревизионен доклад
ДОПК. Въпрос: Имам връчен ревизионен доклад, но срокът по закон няма да ми е достатъчен да подготвя всички доказателства към възражението. Имам ли право да поискам срокът да бъде удължен?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ТЗ. Авансово разпределяне на дивидент от новосъздадена фирма
ТЗ. Въпрос: Може ли новосъздадена фирма да разпредели авансово дивидент?
 
 

Отговор: Александра Атанасова, адвокат