Промени в ЗТР и счетоводни грешки

Необходимо ли е при получаване на трудовото възнаграждение по банков път да се полага подпис във ведомостта за заплати?

 

 

Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

 


Наложената практика при получаване на трудово възваграждение по банков път е да не се полага подпис във ведомостта за заплати.

Съществува гледна точка, че осчетоводяване на разходи на база на неподписана ведомост за заплати, не само от работодателя, но и от получателите, поставя под съмнение достоверността на осчетоводените суми, и съответно достоверността на самата ведомост, на база на която впоследстие се изчислява осигурителен стаж и доход.

Авторът анализира процедурата, която трудовото законодателство изисква да се спази при изплащане на трудовите възваграждение и развива своята гледна точка относно необходимостта от подпис от страна на получателите при изплащане на възнаграждението по банков път.

Дискусионни въпроси при данъчно третиране по реда на ЗКПО на дивиденти, разпределени под формата на активи

Статията “Данъчно третиране по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ на дивиденти, които не са под формата на на парични плащания” на доц. д-р Людмила Мермерска, публикувана в бр.17 на списанието от 01.05.2011 г, третира една от промените в ЗКПО, в сила от 01. 01. 2011 г. - данъчното третиране на дивиденти, разпределени от местно юридическо лице под формата на активи (например, недвижимо имущество, машини, транспортни средства, стоки), регламентирана с допълнение на чл. 165 от ЗКПО.

 

Във връзка с промяната липсва практика и някои от авторовите позиции могат да се приемат за дискусионни.

 

В настоящия материал авторът се стреми да очертае дискусионните моменти и защити своята гледна точка.