Реклама и Регламент (ЕС) № 282/2011

ЗДДС. Продажба на лек автомобил, когато при покупката му не е упражнено право на приспадане на данъчен кредит
ЗДДС. Въпрос: Предприятието ни придобива през 2010г. лек автомобил с 5+1 места от чуждестранно физическо лице от Германия. Лекият автомобил е заприходен в счетоводството като дълготраен актив. Основната ни дейност е транспорт на стоки. През месец май предприятието ни продава лекият автомобил. Каква фактура следва да издадем – с 20% ДДС или с 0 % ДДС на основание чл. 50 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за нощувки на служители
ЗДДС. Въпрос: През м. Април т. г. предприятието ни командирова служители в страната и от хотелите, в които са настанени служителите ни издават фактури за настаняване с 9 % ДДС на отделен ред. Имаме ли право на данъчен кредит в размер на 9 %?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Право на данъчен кредит за гориво, смазочни материали, резервни части и др. за леки коли от предпирятие с основна дейност - превоз на товари
ЗДДС. Въпрос: Предприятието има. През м. 04. 2011 г. сме закупили два леки автомобили с общо 5+1 места с фактура с 20 % на отделен ред. Леките автомобили ще се използват за превоз на по-малки товари и ще се заприходят като дълготрайни активи в предприятието. Може ли да ползваме данъчния кредит за гориво, смазочни материали, резервни части и др. на основание чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на субсидиите по Схемата за единно плащане на площ и възстановения акциз за горивата
ЗДДС. Въпрос: Включват ли регистрираните земеделски производители (физически и юрисически лица), регистрирани по ЗДДС  в регистрите по ЗДДС получените субсидии - и ако да – по какъв начин?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Регистрация на основание чл. 97а от ЗДДС на физическо лице от Гърция, живеещо в България
ЗДДС. Въпрос: Физическо лице от Гърция се премества да живее в България, като пребивава в страната повече от 183 дни в годината и центърът на жизнените му интереси е в България. Лицето има издадено удостоверение от РБългария за продължително пребиваване на гражданин в ЕС и има личен номер. Лицето получава следните доходи, за които издава инвойси:
  • доходи от наем за имот в Гърция, който наема и същия го преотдава под наем на дружество в Гърция;
  • доходи от консултации въз основа на протокол решения на Общото събрание на дружества, в които лицето е собственик на част от капитала. Дружествата са данъчно задължени лица в Македония и Гърция;
  • доходи от консултации съгласно договори за консултации, които извършва регулярно през годината на дружества от ЕС и трети страни.
Следва ли лицето да подаде заявление за регистрация по ЗДДС на основание чл. 97а от ЗДДС за услугите, които извършва на данъчно задължени лица? Може ли лицето да се регистрира по ЗДДС по избор и какви документи е необходимо да представи пред НАП? Трябва ли преди подаване на заявление за регистрация по ЗДДС това лицето да направи регистрация в Регистър Булстат или е достатъчен личния му номер, издаден от МВР на РБългария?
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗДДС. Третиране на платени такси за транзитен превоз на опасни отпадъци
ЗДДС. Въпрос: Юридическо лице, регистрирано по ЗДДС в България, предава опасни отпадъци за обезвреждане чрез наземно изгаряне (инсинерация) на лицензирана инсталация в Германия. Транспортът на опасните отпадъци (България-Германия) преминава през Румъния и Унгария. За транспортиране на опасните отпадъци през Румъния и Унгария, дружеството плаща следните такси:
  • на Агенцията за опазване на околната среда на Румъния – административна такса за транзитен превоз на опасни отпадъци, съгласно Ministry Order no. 890/2009 Annex 1, point no. 14, съгласно art. 29 from Council Regulation (EC) No. 1013/2006 на Европейския парламент  и Council of 14 June 2006 on shipment of waste. До момента не сме получили фактура от тях;
  • на Агенцията за опазване на околната среда на Унгария - такса за транзитен превоз на опасни отпадъци. Получили сме фактура с нула процента ДДС от агенцията, която е регистрирана за ДДС в Унгария.
Трябва ли на издаваме протокол по чл. 117 от ЗДДС, като съответно начислим ДДС и ползваме данъчен кредит.
 
 
Отговор: Ивайло Кондарев, данъчен консултант
ЗКПО. Третиране на спонсорството по реда на ЗКПО
ЗКПО. Въпрос: Дружеството ни ще спонсорира спортно мероприятие, като в залата, в която ще се проведе, ще бъде поставено рекламно пано на дружеството ни. Ще се признае ли предоставената от нас сума като разход според ЗКПО?
 
 
Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант
ЗДДФЛ. Третиране на възстановени суми за електрическа енергия, вода и др. на наемодател–физическо лице

ЗДДФЛ. Въпрос: Имам сключен договор за наем на офис с физическо лице, като партидите за електрическа енергия и вода се водят на физическото лице. Според клауза в договора за наем разходите за консумативи ги възстановяваме на физическито лице-наемодател. След последните промени в ЗДДФЛ следва ли да включаваме възстановените суми в Сметката за изплатени суми и да ги облагаме с авансов данък?

 

 

Отговор: Доц. д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант

ЗТР. Санкции при непререгистриране на дружество в търговския регистър
ЗТР. Въпрос: Ако не пререгистрирам дружеството в търговския регистър, има ли предвидени някакви санкции?
 
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат
ЗТР. Заличаване на дружество по служебен път
ЗТР. Въпрос: Управител съм на търговско дружество, което създадохме през 1995 г. аз, баща ми и сестра ми. Дружеството никога не е осъществявало дейност. Трябва ли да го пререгистрирам в търговския регистър или да оставя дружеството да бъде заличено по служебен път?
 
 
Отговор: Александра Атанасова, адвокат